Nowy Saab 9-3

Krzysztof Gołata
Fot. Saab: Najbardziej zmienił się przód Saaba 9-3
Fot. Saab: Najbardziej zmienił się przód Saaba 9-3

Saaby od lat kojarzone są z bezpieczeństwem, a od niedawna także z ekologią. To zasługa

Fot. Saab: Najbardziej zmienił się przód Saaba 9-3
Fot. Saab: Najbardziej zmienił się przód Saaba 9-3

silników BioPower, które mogą być zasilane benzyną, bioetanolem (alkohol pochodzenia roślinnego), lub mieszanką obu paliw. Tego typu jednostki zastosowano po raz pierwszy rok temu w modelu 9-5. Teraz wprowadzono je do Saaba 9-3.

 

Turbodoładowany silnik BioPower 1,8 l rozwija moc 175 KM, a 2,0 l z turbosprężarką ma moc 200 KM. Największą efektywność jednostki osiągają, gdy wykorzystywane przez nie paliwo składa się w 85 proc. z etanolu i 15 proc. z benzyny. Przy okazji emitują wówczas do atmosfery dużo mniej szkodliwych związków niż silniki konwencjonalne.

 

Ochrona środowiska jednak kosztuje: zapotrzebowanie na

Fot. Saab: Saab utrzymuje swoją tradycyjną linię nadwozia
Fot. Saab: Saab utrzymuje swoją tradycyjną linię nadwozia

paliwo jest wyższe o 25 - 30 proc. Pozostaje jeszcze kwestia dostępności bioetanolu. W Szwecji można go zatankować bez problemów. Co ważne, dzięki łaskawości skandynawskiego fiskusa jest on o ok. 30 proc. tańszy niż benzyna. W naszym kraju nie ma przepisów dotyczących biopaliw i nie są one sprzedawane. Tym samym kupowanie Saaba 9-3 BioPower jest pozbawione sensu.

 

Do wyboru są jednak inne silniki: benzynowe 1,8 l/122 KM i 1,8 l turbo/150 KM oraz diesle 1,9 l/120 KM lub 1,9 l/150 KM.

Na uwagę zasługuje najnowszy diesel 1,9 l/180 KM z dwiema turbosprężarkami o różnych wielkościach. Mniejsza zaczyna pracować tuż po uruchomieniu silnika. Kiedy obroty zwiększą się do 1500, włącza się druga,

Fot. Saab: Niewiele nowości we wnętrzu auta
Fot. Saab: Niewiele nowości we wnętrzu auta

większa turbosprężarka i do 3000 obr./min współpracuje z pierwszą, po czym powyżej 3000 obr./min przejmuje całkowicie zadanie doładowania jednostki napędowej.

 

Nowością jest też silnik benzynowy V6 o pojemności 2,8 l. Wersja stosowana w 9-3 z napędem na przednie koła rozwija moc 255 KM, a w aucie mającym napęd na obie osie (XWD) osiąga moc 280 KM.

 

Skoro już o napędzie mowa…Szefostwo Saaba po raz pierwszy w historii marki zdecydowało się wprowadzić auto 4x4 na europejskie rynki. XWD dostępny będzie w 9-3 SportSedan i 9-3 SportKombi. Nie przewidziano go jedynie do kabrioleta.

 

System napędu wykorzystuje elektronicznie sterowane, mokre wielotarczowe sprzęgło tupu Haldex. W standardowych warunkach na przednią oś przekazywane jest 90 - 95 proc. momentu obrotowego, a pozostałe 5 - 10 proc. na tylną. Jeżeli sterownik elektroniczny wykryje poślizg kół, proporcje te mogą się zmieniać w dowolny sposób. W razie potrzeby na przednią lub tylną oś może zostać przekazane do 100 proc. momentu obrotowego. Podobne rozwiązanie stosowane jest m.in. w Audi, Volkswagenach i Volvo.

Fot. Saab: Silnik wysokoprężny o pojemności 1,9 l doładowany jest dwoma turbosprężarkami
Fot. Saab: Silnik wysokoprężny o pojemności 1,9 l doładowany jest dwoma turbosprężarkami

 

Płytę podłogową, pochodzącą z Opla Vectry, pozostawiono bez zmian. Nadwozie przekształcono w niewielkim stopniu, nadając inny wygląd grillowi, pokrywie silnika i zderzakom. Saab nadal wygląda elegancko, przy czym elegancja ta nie rzuca się w oczy.

 

Poprawki wewnątrz auta są kosmetyczne. Zamontowany centralnie dotykowy ekran pozwolił na wyeliminowanie kilku przycisków z deski rozdzielczej. Skrócono też nieco dźwignię skrzyni biegów i zwiększono powierzchnię szybkościomierza.

 

Odnowiony Saab 9-3 będzie rywalizował  m.in. z Audi A4, BMW serii 3 i Volvo S60. Jego cen na razie nie podano, ale nie powinny one zbytnio odbiegać od obecnych. W tej chwili najtańszego 9-3 w wersji sedan z silnikiem benzynowym 1,8 l/122 KM można kupić za 99 200 zł.

 

Wrażenia z jazdy

 

W trakcie prawie 300-kilometrowej podróży udało nam się przetestować sedana

z silnikiem 2.0 BioPower. Sama świadomość, że jedzie się samochodem wyposażonym w ekologiczną jednostkę zwiększa “przyjemność z jazdy". Odczuwalnych różnic w porównaniu z klasycznym silnikiem nie ma. Zawieszenie doskonale tłumi nierówności drogi. To m.in. efekt zastosowania w tylnej osi układu wielowahaczowego. Zachowanie zamierzonego kierunku jazdy podczas pokonywania zakrętu ułatwia system ReAxs, dzięki któremu tylne koła nieco się skręcają, ale to rozwiązanie wykorzystano już w poprzednim modelu.

 

9-3 ma te wszystkie systemy elektroniczne, które wspomagają umiejętności kierowcy, a w razie wypadku łagodzą jego skutki - ABS, ESP, EBD, CBC i MBA. Pomagają one przyspieszać, zwalniać, hamować, omijać przeszkody.

 

Pewne zastrzeżenia można mieć do określania 9-3 mianem auta rodzinnego. Wprawdzie bagażnik jest wystarczający (425 l), to stosunkowo mała odległość między przednimi siedzeniami a tylną kanapą skłania do sformułowania: auto dla rodziny z małymi dziećmi.

 

 

Wybrane dane techniczne:

Silnik

2.0 t BioPower

Pojemność skokowa (cm3)

1998

Moc (KM) przy obr./min

200/5500

Max. moment Obr. (Nm) przy

obr/min

300/2500-4000

Skrzynia biegów

5-biegowa automatyczna

6-biegowa manualna

Napęd

Przód

Przyspieszenie 0-100 km/h (s)

7,9* 8,9**

Max. prędkość (km/h)

230* 225**

Średnie zużycie paliwa

b.d.

Pojemność bagażnika (l)

425

Pojemność zbiornika paliwa (l)

58

Waga samochodu (kg)

1410

* 6-biegowa manualna skrzynia biegów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty