Nowy dowód osobisty. Co się zmieni? Czy trzeba będzie wymienić dokument na nowy?

Mariusz Michalak
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamość. A takie potwierdzenie konieczne jest np. w urzędzie podczas rejestracji auta. Jeszcze w tym roku pojawią się nowe dowody – z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela.

Zmiany, które zaczną obowiązywać od 2 sierpnia 2021 roku wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.

Czy trzeba będzie wymienić dowód osobisty na nowy?

Czy w związku ze zmianami wszyscy będziemy musieli wymienić swoje dowody osobisty? Nie, nie będzie takiej konieczności.

Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

O tym, jakie zmiany czekają nas od sierpnia na poniedziałkowej konferencji mówili ministrowie Marek Zagórski – sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Paweł Szefernaker – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online – mówił minister Marek Zagórski.

Sekretarz stanu w KPRM przypomniał, że e-usługa Uzyskaj dowód osobisty w ostatnim czasie stale zyskiwała na popularności. W 2019 roku skorzystało z niej ponad 160 tysięcy osób, w 2020 – niemal 336 tysięcy, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Od początku tego roku Polacy złożyli online niemal 128 tysięcy wniosków o dowód osobisty.

Nowy dowód osobisty. Odciski i podpis

Od 2 sierpnia nie będzie można składać wniosków online. Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.

Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.  

W nowym dowodzie będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian – pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Zmiany są już na ostatniej prostej. We wtorek Sejm zacznie prace nad przygotowywanym przez Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projektem zmian w ustawie o dowodach osobistych, która wprowadza je do polskiego porządku prawnego.

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat – większość z nich będzie wnioskować o pierwszy „dorosły” dowód.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zobacz także: Toyota Camry w nowej odsłonie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty