Nowe zasady parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych. Kto straci kartę?

Bartosz Gubernat
Nowe zasady parkowania na miejscach dla inwalidów
Nowe zasady parkowania na miejscach dla inwalidów
Od dzisiaj obowiązują nowe zasady parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych. Pozwolenia na postój dostanie mniej kierowców, stare karty z końcem listopada stracą ważność.
Nowe zasady parkowania na miejscach dla inwalidów
Nowe zasady parkowania na miejscach dla inwalidów

Z szacunków ministerstwa infrastruktury wynika, że w Polsce wydanych jest ponad 650 tysięcy kart uprawniających do parkowania samochodu na kopercie albo wjazdu w miejsca, gdzie obowiązuje zakaz ruchu. Posiadacze takich kart mogą także stawać samochodem na zakazie postoju.

– To dwustronny dokument, który po wewnętrznej stronie ma zdjęcie i personalia inwalidy. Tylko on może korzystać z uprawnień, jakie daje karta, niezależnie od tego czy sam prowadzi samochód, czy na przykład jedzie taksówką. Przywileje są przypisane do osoby, nie do auta – wyjaśnia Agata Albrycht, z wydziału komunikacji dróg i transportu Starostwa Powiatowego w Rzeszowie. 

Niestety z obserwacji urzędników i policjantów wynika, że mnóstwo kart jest używanych w nieuprawniony sposób. Wiele osób korzysta z legitymacji traktując ją jak uprawnienia przypisane do samochodu.

– Zdarza się, że auto ma nalepkę z symbolem inwalidy, a za szybą taką kartę. Podczas kontroli okazuje się jednak, że do sklepu przyjechał wnuk, a legitymacja jest wystawiona na babcię. Takie zachowanie traktujemy na równi z parkowaniem bez uprawnień. Mandat wynosi pięćset złotych, do tego dochodzi pięć punktów karnych – mówi Krzysztof Superson, policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Policjanci mieli do czynienia także z sytuacjami, gdy kierowca posługiwał się legitymacją np. po zmarłym dziadku.

Aby zmniejszyć skalę nadużyć, posłowie zmienili w ubiegłym roku przepisy. Nowe zaczynają obowiązywać 1 lipca. Zakładają przede wszystkim unieważnienie dotychczasowych pozwoleń, które na nowe będzie można wymieniać do końca listopada (do tej pory ważność zachowują stare). Nowe będą wydawane według zmienionego wzoru z elementami utrudniającymi podrabianie. Podczas gdy do tej pory legitymację można było dostać dożywotnio, teraz będzie wydawana maksymalnie na pięć lat, ale nie dłużej niż na czas orzeczenia niepełnosprawności.

- Osoba, u której orzeczono trwałe kalectwo będzie musiała co pięć lat wymienić kartę na nową, ale już bez stawania na komisję lekarską. Pozostali kierowcy po upływie terminu ważności przejdą badania i okres ważności nowej karty zostanie ustalony na podstawie orzeczenia o stanie zdrowia – wyjaśnia Jadwiga Basta z powiatowego zespołu do spraw orzekania niepełnosprawności dla miasta Rzeszowa.

Najistotniejsza zmiana dotyczy zakresu chorób, które będą uprawniały do otrzymania takiej legitymacji.

– Do tej pory mogła ją dostać na przykład osoba mająca problemy ze słuchem. W tej chwili będą to przede wszystkim choroby układu ruchowego, wzroku i neurologiczne. Mówiąc najprościej, uprawnienia dostaną osoby mające największe problemy z poruszaniem się – wyjaśnia Jadwiga Basta.

Przeczytaj także: "Nadal będziemy często zabierać prawa jazdy. Koniec z pobłażaniem" - zapewnia policja

W przypadku legitymacji wydawanych prywatnym osobom, wzór dokumentu będzie w dalszym ciągu imienny. Do konkretnego samochodu będą natomiast przypisane karty wykorzystywane przez instytucje przewożące inwalidów. W ich przypadku przywileje będą wydawane maksymalnie na trzy lata. Zamiast wydziału komunikacji urzędu miasta lub starostwa powiatowego karty wyda i wydrukuje powiatowy zespół do spraw orzekania niepełnosprawności. Nowe uprawnienia będą ewidencjonowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a za nieuprawnione posługiwanie się takim dokumentem przepisy przewidują do 2 tys. zł grzywny.

Eksperci, którzy pracowali nad zmianą przepisów szacują, że dzięki temu do końca listopada liczba legitymacji zmniejszy się do 180-200 tysięcy. W tej chwili w obiegu jest 650 tysięcy kart.

Wraz ze zmianą kart, przepisy wprowadzają nowe zasady wyznaczania miejsc dla inwalidów. Na parkingach mających od 6 do 15 miejsc trzeba teraz wyznaczy jedną kopertę, a jeśli na placu mieści się 16-40 aut, dwa takie miejsca. Minimum 3 stanowiska dla inwalidy będzie musiał wyznaczyć właściciel parkingu mieszczącego od 41 do 100 pojazdów. Na parkingach powyżej 100 miejsc liczba kopert nie może być mniejsza niż 4 procent ogólnej liczby stanowisk.

Bartosz Gubernat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty