Nowe zasady odliczania VAT od aut firmowych - dziś decyzja UE

Wojciech Frelichowski
Nowe zasady odliczania VAT od aut firmowych - dziś decyzja UE
Nowe zasady odliczania VAT od aut firmowych - dziś decyzja UE
Rada Unii Europejskiej będzie dziś debatować nad polskim wnioskiem o przedłużenie ograniczeń w odliczaniu podatku VAT na zakup samochodów firmowych na kolejne lata.
Nowe zasady odliczania VAT od aut firmowych - dziś decyzja UE
Nowe zasady odliczania VAT od aut firmowych - dziś decyzja UE

Wniosek polskiego rządu o derogację (wyłączenie z obowiązku wypełniania części zobowiązań UE) został wystosowany do Komisji Europejskiej przed rokiem. Derogacja dotyczy ograniczenia prawa do odliczania - do 50 proc., ale nie więcej niż 5000 zł - kwoty podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia (w tym wewnątrzwspólnotowego) pojazdów samochodowych, wytworzenia oraz importu pojazdów samochodowych, nabycia usług zgodnie z umową najmu, dzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze.

Ograniczenie to miałoby zastosowanie wyłącznie do pojazdów samochodowych, które są wykorzystywane zarówno do celów prywatnych, jak i do prowadzonej działalności gospodarczej i wydatków związanych z tymi pojazdami, a więc m.in. zakupów paliwa i obsługi serwisowej. Ograniczenia w odliczeniu VAT nie obejmie tych pojazdów, które są przeznaczone wyłącznie do działalności gospodarczej.

Zobacz też:

W celu obliczenia kwoty podatku podlegającej odliczeniu przyjęto cenę samochodu w wysokości ok. 86 tys. zł. Chodzi o zablokowanie pełnego odliczania podatku VAT od samochodów luksusowych.

Derogacja objęłaby również częściowe ograniczenie - do wysokości 50 proc. - prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do samochodów objętych derogacją oraz od innych wydatków eksploatacyjnych (naprawa i konserwacja pojazdów, wydatki na dostawy lub usługi związane z pojazdami i ich wykorzystywaniem).

Polska wnioskuje, by stosowanie derogacji dotyczyło okresu od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2018 r. Komisja Europejska zgodziła się na wprowadzenie tych przepisów, ale tylko do 31 grudnia 2016 r. Jeśli jednak chodzi o UE, najważniejsza jest zgoda Rady Unii Europejskiej, w której zasiadają (jeśli rada decyduje o podatkach) ministrowie finansów państw członkowskich.

Aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać, musi je uchwalić polski parlament i podpisać prezydent. Naszemu rządowi zależy, by weszły one w życie 1 stycznia 2014 r. Z końcem tego roku przestają bowiem obowiązywać obecne ograniczenia w odliczeniu VAT (maksymalnie 60 proc. podatku zawartego w cenie auta, ale nie więcej niż 6000 zł, VAT od paliwa nie można odliczać, ale za to odlicza się cały VAT od innych wydatków na eksploatację auta). Jeśli nowe przepisy nie wejdą w życie 1 stycznia 2014 r., przez kilka miesięcy będą obowiązywać przepisy sprzed wejścia Polski do UE. Będzie można więc odliczać VAT od ceny samochodów z kratką.

Wojciech Frelichowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty