Nowe przepisy na egzaminach na prawo jazdy i podwójna wizyta w urzędzie

Karol Biela
Nowe przepisy na egzaminach i podwójna wizyta w urzędzie
Nowe przepisy na egzaminach i podwójna wizyta w urzędzie
Za kilka dni wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Poza ośrodkiem egzaminującym kandydat na kierowcę będzie musiał także dwukrotnie odwiedzić starostwo powiatowe lub urząd miasta.
Nowe przepisy na egzaminach i podwójna wizyta w urzędzie
Nowe przepisy na egzaminach i podwójna wizyta w urzędzie

Po 19 stycznia 2013 roku, aby zostać kierowcą trzeba będzie najpierw udać się – w zależności od miejsca zamieszkania – do starostwa powiatowego lub właściwego urzędu miasta. 

PROFIL KANDYDATA NA KIEROWCĘ

Urzędnik magistratu lub starostwa wprowadzi w ciągu 2 dni niezbędne dane do programu teleinformatycznego i przyszłemu kierowcy nadany zostanie profil kandydata na kierowcę, czyli tzw. pkk. – Osoba taka będzie musiała wypełnić wniosek, dołączyć zdjęcie, przedstawić odpowiednie orzeczenie lekarskie, a jeżeli nie będzie jeszcze pełnoletnia, przedstawić zgodę rodziców. Poza tym musi oczywiście okazać własny dokument tożsamości – wyjaśnia Izabela Marud, kierownik Biura Praw Jazdy z kieleckiego magistratu.

Potem kandydat zapisuje się do wybranej szkoły jazdy, ta pobierze jego pkk z bazy danych urzędu i w specjalnym systemie będzie ten profil aktualizowała. Po ukończeniu szkolenia kursant zgłasza się do WORD-u, aby zapisać się na egzamin. Tam także wpisuje się jego pkk do systemu. Po pozytywnym zdaniu egzaminów trzeba jeszcze tylko wrócić do urzędu miasta bądź starostwa wraz z dowodem opłaty za wydanie prawa jazdy.

WORD PRACUJE DO PÓŁNOCY

Główne zmiany w znowelizowanej ustawie dotyczą egzaminów teoretycznych, które – według większości kursantów – będą o wiele trudniejsze niż dotychczas. W nowych testach pojawi się obszerniejsza baza pytań (około 3000 zamiast dotychczasowych 500), które podzielono na trzy grupy. Będzie można otrzymać za każde pytanie od jednego do trzech punktów. Do zaliczenia egzaminu teoretycznego potrzeba będzie 68 z 74 punktów.

– Do północy 18 stycznia egzaminy teoretyczne będą przeprowadzane według dotychczasowych zasad. Później nastąpi migracja danych do nowego systemu, która - zgodnie z umową zawartą z dostawcą oprogramowania – zakończy się 23 stycznia o godzinie 6.00 – tłumaczy Czesław Dawid, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

Teoretycznie nowe przepisy mają obowiązywać od 19 stycznia, ale w praktyce pierwsze egzaminy przeprowadzone zostaną kilka dni później. Przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Dzień wprowadzenia ustawy to sobota, a wtedy kielecki ośrodek jest nieczynny (pracuje od poniedziałku do piątku).
Poza tym z powodu ogromnego zainteresowania chcących przystąpić do testu teoretycznego jeszcze według starych zasad, pierwsze dwie soboty 2013 roku – 5-go oraz 12-go stycznia – były dniami pracującymi. Według pracowników kieleckiego ośrodka o niemal 100% wzrosła liczba osób zapisujących się na „teorię". Dlatego właśnie za te dwie robocze soboty w dniach 21-22 stycznia ośrodek będzie nieczynny dla klientów.

– W najbliższy poniedziałek i wtorek nasi pracownicy będą mieli szkolenia z nowego systemu teleinformatycznego, ale nie będziemy prowadzili zapisów, ani przeprowadzali egzaminów – wyjaśnia Czesław Dawid. – Wolne miejsca na egzamin teoretyczny już się kończą. W czwartek pracujemy do północy, w piątek prawdopodobnie także. Natomiast na 23 stycznia jeszcze nikt się nie zapisał, także ciężko powiedzieć, kiedy odbędzie się pierwszy egzamin według nowych przepisów – dodaje dyrektor kieleckiego WORD-u.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty