Nowe egzaminy na prawo jazdy wejdą w życie z opóźnieniem?

Karol Biela
Nowe przepisy na prawo jazdy wejdą z opóźnieniem?
Nowe przepisy na prawo jazdy wejdą z opóźnieniem?
Od 19 stycznia 2013 roku mają zacząć obowiązywać zaczną nowe przepisy dotyczące egzaminów na kierowców. Jedną z nowości ma być bardziej rozbudowana „teoria".
Nowe przepisy na prawo jazdy wejdą z opóźnieniem?
Nowe przepisy na prawo jazdy wejdą z opóźnieniem?

Aktualnie egzamin teoretyczny sprawdzający znajomość m.in. przepisów drogowych, czy podstawowych zagadnień z pomocy przedmedycznej trwa 25 minut. Podczas testu osoba egzaminowana musi odpowiedzieć na 18 pytań losowo wybranych przez komputer.

Po 19 stycznia ustawodawca przewidział ten sam czas na część teoretyczną, ale będzie za to więcej zadań do rozwiązania. Nowy test składać się będzie 20 pytań z wiedzy podstawowej i następnych 12 z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy. Za każdą prawidłową odpowiedź – w zależności od znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – będzie można uzyskać 1, 2 lub 3 punkty. Odpowiadając na wszystkie pytania prawidłowo będzie można uzyskać 74 punkty, ale do pozytywnego zaliczenia egzaminu wystarczy już 68 punktów.

Część osób ze środowiska właścicieli i instruktorów szkół jazdy ma jednak pewne obawy, czy nowe testy wystartują w podanym przez ustawodawcę czasie, chociaż termin wprowadzenia nowych przepisów w życie był już przesuwany. – Nie wiadomo, czy nowe oprogramowanie będzie gotowe na czas. W końcu na takie duże projekty potrzeba ogłosić przetargi, a w środowisku jest cicho na ten temat – mówi Piotr Rogula, właściciel Rajdowej Szkoły Jazdy z Kielc. – Niestety obawiam się, że po raz kolejny nastąpi opóźnienie, może o kilka miesięcy, a może i o rok – dodał.

Coś może być na rzeczy, gdyż, jak poinformował nas Czesław Dawid, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach, żaden WORD w Polsce nie posiada jeszcze oprogramowania umożliwiającego przeprowadzania egzaminów na nowych zasadach.

Poza zmianami w egzaminie teoretycznym pojawi się również kilka nowych kategorii prawa jazdy. Dotychczas miłośnicy jazdy na dwóch kółkach mogli uzyskać kategorię A1 (od 16 lat, silnik o pojemności skokowej nie przekraczającej 125 ccm i mocy poniżej 11 kW) oraz A (od 18 lat, powyżej 125 ccm).

W ramach znowelizowanej ustawy zamiast karty motorowerowej pojawi się kategoria AM, pozwalająca na jazdę skuterami i lekkimi czterokołowcami (masa do 350 kg, prędkość do 45 km/h, silnik o pojemności do 50 ccm). Kategoria ta dostępna będzie po ukończeniu 14 lat. Następna kategoria A1, upoważniająca do jazdy motocyklami o pojemności do 125 ccm, mocy do 11 kW oraz do jazdy motocyklami trzykołowymi o mocy do 15 kW. Kategoria ta dostępna jest po ukończeniu 16 lat. Kategoria A2, pozwalać będzie na jazdę jednośladami z jednostką napędową o mocy do 35 kW i będzie dostępna po ukończeniu 18 lat. Dająca dostęp do najmocniejszych i najszybszych maszyn kategoria A (o mocy większej niż 47 KM) będzie dostępna dopiero po ukończeniu 24 lat.

W przypadku praktycznego egzaminu dla jednośladów na placu manewrowym pojawi się kolejna nowość. Osoba egzaminowana będzie musiała przejechać szybki slalom – przejazd między słupkami rozstawionymi zgodnie z rozporządzeniem, na minimum 2 lub 3 biegu, przy prędkości minimalnej 30 km/h. Kolejną nowością będzie ominięcie przeszkody z lewej lub prawej strony przy prędkości jazdy minimum 50 km/h. Oba te ćwiczenia mogą być trudne do wykonania na istniejących już placach w ośrodkach egzaminujących.

- Postaramy się wyznaczyć na naszym placu miejsce na slalom motocyklowy. Gdyby to okazało się niemożliwe poszukamy takiego miejsca poza WORD-em – tłumaczy Czesław Dawid, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

Karol Biela

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policyjny dron obserwował zachowania kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty