Nowe egzaminy na prawo jazdy dopiero od lipca. Zdążysz zrobić kurs

Bartosz Gubernat
Nowe egzaminy na prawo jazdy dopiero od lipca. Zdążysz zrobić kurs
Nowe egzaminy na prawo jazdy dopiero od lipca. Zdążysz zrobić kurs
Dobre wiadomości dla kandydatów na kierowców. Nowe, trudniejsze egzaminy na prawo jazdy zaczną obowiązywać dopiero na wakacjach, a nie już w lutym.
Nowe egzaminy na prawo jazdy dopiero od lipca. Zdążysz zrobić kurs
Nowe egzaminy na prawo jazdy dopiero od lipca. Zdążysz zrobić kurs

AKTUALIZACJA - 5 stycznia

 

W czwartek 5 stycznia minister transportu Sławomir Nowak ogłosił, że nowe egzaminy na prawo jazdy będą obowiązywać od stycznia 2013 r. Tę zmianę musi jeszcze uchwalić parlament. Więcej szczegółów:

 


Zmiany w egzaminach wynikają z nowej ustawy o kierujących pojazdami. Prezydent podpisał ją już w lutym ubiegłego roku. Nowe testy miały wejść w życie 13 lutego 2012 roku, po upłynięciu rocznego vacatio legis.

 

zobacz także Prawo jazdy po nowemu - wszystko o egzaminach

Dopiero na wakacjach

Dziś jest praktycznie pewne, że termin zostanie przesunięty. Chociaż resort transportu na razie nie komentuje tej informacji, nam wczoraj udało się ustalić, że podczas najbliższego posiedzenia sejmu posłowie będą głosować nad nowelizacją ustawy.

 

- Chodzi o przesunięcie terminu o pół roku, na lipiec. Niestety, ale na tą chwilę system nie jest gotowy na wprowadzenie. Trzeba uporządkować masę spraw organizacyjnych, oraz technicznych. Właśnie przez te sześć miesięcy do wprowadzenia nowych testów mają przygotować się Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego – mówi Zbigniew Rynasiewicz, poseł PO, szef sejmowej komisji infrastruktury. O wynik sejmowego głosowania w tej sprawie jest spokojny. - Zmiana terminu jest praktycznie przesądzona – przekonuje.

 

zobacz także Zobacz jak wygląda nowy egzamin na prawo jazdy (FILM)

 

Nowy termin wprowadzenia trudniejszych egzaminów teoretycznych na prawo jazdy to 2 lipca 2012 r.

Kursanci szturmują szkoły

Zbigniew Piotrów, kierownik ośrodka szkolenia kierowców Ligi Obrony Kraju w Rzeszowie przewiduje, że wiadomość uspokoi nieco nastroje wśród kandydatów na kierowców.

– Bo ostatnie miesiące to prawdziwe oblężenie szkół nauki jazdy. My od września co miesiąc zapisujemy na kurs po 70 kandydatów na kategorię B. To znacznie więcej niż zwykle. Powód? Chcą zdać jeszcze po staremu – wyjaśnia Piotrów.

Zmianę pozytywnie ocenia także Jerzy Moskwa, egzaminator nadzorujący w rzeszowskim WORD.

– System egzaminów nie jest jeszcze gotowy, szczególnie od strony informatycznej. Trzeba go dopracować. Obawiam się, że gdyby zmiany weszły w życie już w lutym, kandydaci na kierowców niepotrzebnie najedliby się dodatkowego stresu, którego podczas egzaminów i tak im nie brakuje – uważa J. Moskwa.

Czego boją się kierowcy?

W tej chwili test na prawo jazdy kategorii B nie jest trudny. Z zestawu 500 pytań komputer losowo wybiera 18. Na odpowiedzi jest 25 minut. W każdym przypadku poprawna może być zarówno jedna, jak i wszystkie trzy możliwości. W czasie uzupełniania testu można w dowolnej chwili wrócić do poprzedniego pytania i skorygować odpowiedzi. Test zdaje ośmiu na dziesięciu kandydatów.

zobacz także Egzaminy na prawo jazdy - ile kosztują i jak się zmienią
Najważniejsza zmiana to zwiększenie zestawu pytań do 3000. W ten sposób urzędnicy chcą zapobiec wkuwaniu odpowiedzi pamięć i poprawić poziom wyszkolenia teoretycznego przyszłych kierowców. Żeby zdać egzamin trzeba będzie doskonale opanować zagadnienia z zakresu zasad ruchu, technik kierowania, czynności kontrolno-obsługowych pojazdu i przepisów administracyjno-porządkowych. MI przygotowało też nowa formę egzaminu.

 

 

- Na udzielenie odpowiedzi przyszły kierowca będzie miał kilkanaście sekund, po czym komputer przeskoczy do kolejnego pytania. Nie będzie już możliwości powrotu, czy poprawienia ewentualnych błędów. To na pewno utrudnienie – mówi J. Moskwa.

Fachowiec: nie trzeba się bać

- Ale jest i ułatwienie. Zamiast trzech możliwych odpowiedzi sugestie będą tylko dwie i konkretne: TAK lub NIE. Dlatego moim zdaniem każdy, kto nauczy się przepisów, bez problemu zaliczy nowy test – uważa z kolei Z. Piotrów.

Co istotne, egzaminowany będzie odpowiadał na pytania z pozycji kierującego, a nie jak do tej pory obserwując skrzyżowanie w różnych pozycjach. Umożliwi to lepszą kontrolę jego umiejętności podejmowania decyzji na drodze. Zdaniem autorów zasad, to z kolei wpłynie na bezpieczniejszą jazdę przyszłego kierowcy w prawdziwym ruchu.

Bartosz Gubernat

***
Egzamin na prawo jazdy kategorii „B” kosztuje w tej chwili 134 zł. Część teoretyczna 22 zł, – praktyczna - 112 zł. Po zaliczeniu testu kandydat przechodzi plac manewrowy. Tu sprawdza w samochodzie poziom jednego, wylosowanego przez komputer płynu eksploatacyjnego oraz działanie świateł. Następnie egzaminator sprawdza jego umiejętności ruszania pod górkę oraz jazdy pasem ruchu. Ostatnia część to jazda po mieście, połączona z parkowaniem między samochodami. Przyszły kierowca zadania wykonuje przez minimum 25 minut.

 

 

Za kurs trzeba natomiast zapłacić ok. 1200-1300 zł. Nauka teorii trwa 30 godzin, tyle samo kursant musi wyjeździć samochodem w ruchu ulicznym i na placu. Kurs trwa ok. dwa miesiące.

 

AKTUALIZACJA - 5 stycznia

 

W czwartek 5 stycznia minister transportu Sławomir Nowak ogłosił, że nowe egzaminy na prawo jazdy będą obowiązywać od stycznia 2013 r. Tę zmianę musi jeszcze uchwalić parlament. Więcej szczegółów:

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty