Nieoznakowany pług

(wit)
Miałem wypadek. Po zmroku, na trasie z ograniczeniem prędkości do 90 km/h, najechałem na tył traktora. Maszyna ciągnęła małogabarytowy, ale długi - ok. 5m - pług rolniczy. Nie widziałem go, bo nie był oznakowany. Uszkodziłem przednią maskę samochodu. Wezwani przeze mnie policjanci, uznali moją winę.

- Ukarali mnie mandatem karnym oraz sześcioma punktami karnymi za spowodowanie kolizji drogowej. Twierdzili, że nie ma żadnego przepisu nakazującego oznakowanie takich "doczepek" przy traktorach. Mam zatem pytanie: Czy traktor ciągnący w nocy pług rolniczy, powinien być dodatkowo oznakowany i czy na pługu powinien być zamontowany odblask lub światło?
- pisze w liście do naszej redakcji pan Tomasz z Gdańska.
 
Sprawę wyjaśnia nadkom. Janusz Staniszewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku.

- Odpowiedzi na pytania pana Tomasza można znaleźć w rozporządzeniu ministra transportu i gospodarki morskiej, która reguluje sprawę warunków technicznych pojazdów oraz zakres ich niezbędnego wyposażenia. Określa się tam, że ciągnik rolniczy powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby wystające części, które mogą stanowić zagrożenie na drodze, w czasie jazdy były zdemontowane lub złożone. Jeżeli jest to niemożliwe, to kierujący powinien zadbać o należyte ich oznakowanie. Urządzenia zamontowane na ciągniku rolniczym, które wystają poza obrys pojazdu, powinny być oznakowane na przemian pasami barwy białej i czerwonej. Jeśli urządzenie zamontowane z tyłu, wystaje na odległość większą niż jeden metr, powinno być dodatkowo oznakowane światłem barwy czerwonej.
Opisana sytuacja bardzo mnie zastanawia. Jeżeli pan Tomasz nie poczuwał się do winy, mógł przecież nie przyjąć mandatu. Sprawa trafiłaby na wokandę Sądu Grodzkiego, który na pewno wydałby właściwy wyrok. Teraz pan Tomasz może złożyć do sądu wniosek o anulowanie mandatu.

Rajd Pojazdów Zabytkowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie