Nie będzie miał kto wozić pasażerów

Tomasz Imiński, Adam Kuźmicki
Po serii tragicznych wypadków polskich autokarów Ministerstwo Infrastruktury postanowiło zreformować szkolenie zawodowych kierowców.

Ci, którzy po 10 września zdadzą egzamin na prawo jazdy, będą musieli dodatkowo zdobyć licencję na przewóz osób.

 

- Czemu to ma służyć? Przecież łatwiej podnieść poziom kursów, a nie mnożyć papierki - denerwuje się Sebastian Gielniak z Białogardu w woj. zachodnio-pomorskim, który przygotowuje się do zawodu kierowcy.

 

Zgodnie z rozporządzeniem resortu kandydat do prowadzenia autokaru po zdanym egzaminie na kategorię D będzie musiał dodatkowo zapłacić 10 tys. zł za 260-godzinny kurs zakończony egzaminem. W programie: nauka poślizgów kontrolowanych, gwałtownego hamowania jazdy po ostrym łuku i w górach. Oprócz tego drogowy savoir-vivre, w tym m.in. podawanie napojów pasażerom, pomoc przy wyjmowaniu bagażu, udzielanie odpowiedzi na pytania o czas podróży.

 

Pomysł ministerstwa oburzył tych, którzy nie zdążą zdać egzaminu przed 10 wrze­śnia. W Polsce co miesiąc egzamin na zawodowe prawo jazdy zdaje od 480 do 530 osób. Jedną z nich jest Sebastian Gielniak. Za kierownicą autobusu w małej prywatnej firmie miał usiąść zaraz po tym, gdy w ostatnim tygodniu września zda egzamin. Teraz musi wziąć kredyt albo szukać innej pracy. - To wyciąganie pieniędzy - mówi.

 

Waldemar Wilkoszewski z Łowicza, który prowadzi firmę oferującą przewozy turystyczne, nie może pohamować złości. - Żaden młody kierowca nie zapłaci ekstra 10 tys. zł. Ciężar finansowania licencji spadnie na moją firmę. Może się zdarzyć, że przeszkolony kierowca po kilku miesiącach zrezygnuje z pracy.

 

Przeciw zaostrzeniu przepisów protestuje Sławomir Kost­jan, wiceprzewodniczący Rady Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. - 23 lipca poprosiliśmy ministerstwo, żeby nie wprowadzało w życie rozporządzenia, ale nie dostaliśmy odpowiedzi. Taki pomysł sprawi, że zabraknie kierowców. Już teraz brakuje ich 30 tysięcy.

Osobny problem to brak autodromów, na których kierowcy mogliby ćwiczyć. Koszt budowy jednego to ok. 5 mln zł. Dlatego WORD-y myślą o zakupie symulatorów po 2 mln zł. Ale tak czy inaczej nie zdążą przygotować się do 10 września.

 

- Nie wyobrażamy sobie, że ośrodki szkolenia i WORD-y nie zastosują się do nowych przepisów - kwituje Mikołaj Karpiński z biura prasowego Ministerstwa Infrastruktury.

Irytację kierowców i przewoźników rozumie Janusz Pie­cho­ciński (PSL), wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury.

 

- Kierowca powinien nauczyć się wszystkiego na jednym kursie. Licencja to dziwoląg - mówi. I ma rację. Niemal w całej Europie kandydatów na kierowców autokarów obowiązuje 140-godzinny kurs. Oprócz nauki przepisów i jazdy muszą przećwiczyć zachowania w ekstremalnych warunkach na drodze.

 

Najtragiczniejsze wypadki

 

27 lipca 2008 r. - 14 osób zostało rannych w wypadku polskiegoautokaru pod Wenecją.

11 lipca 2008 r.- 6 osób zginęło, a 13 zostało ciężko rannych w Serbii. Autokar wiózł dzieci górników z Lędzin na Śląsku.

16 czerwca 2007 r.- 1 osoba zginęła, a 27 zostało rannych. Do katastrofy doszło na Węgrzech. Polski autokar pielgrzym­kowy jadący z Medjugorje wypadł z drogi i dachował.

22 lipca 2007 r.- 26 osób zginęło, a 27 zostało rannych, gdy autokar wiozący pielgrzymów stoczył się z drogi na ostrym zakręcie w okolicach Vizille we Francji i runął w dół zbocza.

8 sierpnia 2007 r.- 3 osoby zginęły, a 22 zostały ranne, gdy autokar rozbił się pod Dunkierką we Francji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policyjny dron obserwował zachowania kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty