Nauczą bezpieczeństwa

Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Wychowanie komunikacyjne w szkołach to najnowszy pomysł na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.

Wychowanie komunikacyjne w szkołach to najnowszy pomysł na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.

 

W ramach Narodowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa w Transporcie przewidziano wprowadzenie obowiązkowej edukacji komunikacyjnej. W szkołach podstawowych miałaby ona formę zajęć kończących się egzaminem na kartę rowerową (z udziałem policjantów), a w szkołach średnich lekcji i wykładów pozwalających na przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy.

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

 

- Wyczerpują się standardowe możliwości poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Stąd pomysł na wychowanie komunikacyjne w szkołach - wyjaśnia poseł Janusz Piechociński, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury.

 

- Nawet jeśli samochód jest superbezpieczny i porusza się po równej, szerokiej drodze, to kierowca może popełnić jakiś błąd, albo stać się ofiarą błędu innego kierowcy. Ucząc o zasadach bezpiecznej jazdy chcemy zapobiec takim sytuacjom - mówi poseł Piechociński.

 

Jego zdaniem wprowadzenie wychowania komunikacyjnego w szkołach średnich, pozwalającego na zdawanie egzaminu na prawo jazdy, pozwoliłoby obniżyć ceny kursów z obecnych ok. 1500 zł do mniej więcej 600 zł. Uczniowie, mając w ramach wychowania zaliczoną już część teoretyczną, musieliby opłacić tylko zajęcia praktyczne, czyli obowiązkowe jazdy po mieście i na placu manewrowym.

 

Nie ma jeszcze konkretnych planów co do sposobu realizowania zajęć z wychowania komunikacyjnego. Mogłyby one wchodzić w ramy lekcji wychowawczych lub lekcji z przysposobienia obronnego (albo częściowo zastąpić te drugie). Za ich prowadzenie mogliby być odpowiedzialni specjalnie przeszkoleni nauczyciele lub pracownicy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Pieniądze na ich pensje pochodziłyby z budżetu.

 

- Kształcenie jest najszybszym środkiem prowadzącym do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, a przy tym najtańszym w porównaniu chociażby z modernizacją infrastruktury drogowej. Oba te elementy muszą iść ze sobą w parze, aby udało się osiągnąć zakładany cel, jakim jest zmniejszenie ilości wypadków - stwierdza poseł Piechociński. 

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty