Nasze gminy osiągają największe dochody z fotoradarów w kraju

redakcja.gdp
Fotoradar przy ulicy Słupskiej w Miastku
Fotoradar przy ulicy Słupskiej w Miastku
Turysta jadący latem nad nasze morze zwykle nie wie, że trafia do fotoradarowego królestwa.
Fotoradar przy ulicy Słupskiej w Miastku
Fotoradar przy ulicy Słupskiej w Miastku

Turysta jadący latem nad nasze morze zwykle nie wie, że trafia do fotoradarowego królestwa. W pierwszej dziesiątce gmin osiągających największe dochody z tego tytułu w kraju jest aż pięć od nas: Kobylnica (jest druga, tuż za Warszawą), Człuchów, Debrzno, Rzeczenica, gm. Słupsk, a gonią je Potęgowo i Trzebielino. Pewnym wyjątkiem jest tylko gmina Ustka, która też wystawia fotoradar latem.

Jak się okazuje, w lipcu Straż Gminna w Kobylnicy, która dysponuje sześcioma fotoradarami stacjonarnymi i jednym przenośnym, zarejestrowała ponad 4870 wykroczeń dotyczących przekroczenia prędkości. Obecnie prowadzone są czyn­ności wyjaśniające wo­bec kierujących, którym fotoradar zrobił zdjęcie. W efekcie na podstawie tych zdjęć już nałożono 498 mandatów na łączną kwotę 50 920 zł.

W tej gminie najwięcej wykroczeń odnotowywanych przez fotoradar popełnianych jest we wsi Kruszy­na. W lipcu zarejestrowano tam 1054 wykroczenia. Natomiast fotoradar w Bolesławicach zarejestrował 963 wykroczenia, a w Sycewicach – 735.

– Odnotowano także 34 wykroczenia, podczas któ­rych kierujący przejechali skrzyżowanie przy ul. Szczecińskiej i Witosa na czerwonym świetle – dodaje komendant Kalinowska. Z analizy wykroczeń popełnionych w lipcu br. na tere­nie gminy Kobylnica wynika, że najwięcej zarejestrowanych wykroczeń odnotowano między godz. 9 a 17.

– Wśród zarejestrowanych wykroczeń dominują te, których dopuścili się kierowcy przejeżdżający tranzytem przez teren gminy. Mieszkańcy naszej gminy i powiatu słupskiego stanowią tylko około 10 procent sfotografowanych kierowców. To oznacza, że fotoradary spełniają swoją funkcję, bo kierowcy z naszego regionu starają się przestrzegać ograniczenia prędkości – dodaje Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica.

Rekordziści szaleli także w lipcu w gminie Słupsk. Często jechali powyżej stu kilometrów na godzinę, gdy dopuszczalna prędkość obok fotoradaru wynosiła 50 km/h. Tam także, jak iw innych gminach z fotoradarami, nie wszystkie wykonane zdjęcia nadawały się do wystawienia mandatu.

– Nie mogliśmy tego zrobić, gdy fotoradar zrobił zdjęcie motocykliście z przodu, a tam motocykle nie mają rejestracji. Tak samo nie można wystawić mandatu, gdy na przykład na zdjęciu znajdowały się równocześnie dwa samochody albo gdy rejestracja była zakrzywiona, co zdarza się w wypadku niektórych motocykli – wylicza Marian Sipta, kierownik ds. ruchu drogowego w Straży Gminnej w gminie Słupsk.

W praktyce kierowcy mo­gą spodziewać się co kilka kilometrów fotoradaru na drodze krajowej nr 21 (mniej urządzeń, ale też jest ich sporo, spotkać można na krajowej szóstce). A wciąż dochodzą nowe fotoradary. Straż Miejska w Miastku ma fotoradar od końca maja tego roku. Do tej pory nałożyła na kierowców 982 mandaty na łączną kwotę nieco ponad 100 tysięcy złotych.

– Zdjęć fotoradarowych było ponad 3,5 tysiąca, ale nie zawsze mogliśmy nałożyć mandat, m.in. z powodu nieczytelnych tablic rejestracyjnych – mówi Krzy­sztof Kuc, komendant Straży Miejskiej w Miastku. Fotoradar zwykle ustawiany jest przy ulicy Słupskiej, w Wołczy Małej oraz w Łodzierzy. Rekordzista upolowany przez miastecki fotoradar miał na liczniku 110 k/m na obszarze zabudowanym. Dodajmy, że gmina Miastko zaplanowała fotoradarowe dochody w wysokości 2 mln zł, a wpływy to na razie wspomniane 100 tys. zł.

W pobliskiej gminie Trzebielino, gdzie są dwa fotoradary (stacjonarny i przenośny), mandat dostał motocyklista, który przejechał przez Trzebielino z szybkością 170 km/h. Kolejne rekordowe prędkości to 150 km/h, 144 km/h i 142 km/h. Dotyczą zarówno motocyklistów, jak i kierowców samochodów osobowych. Komendant trzebielińskiej straży mówi, że w wakacje, przy zwiększonym ruchu, mandatów jest więcej.

Zbigniew Marecki, Andrzej Gurba "Głos Pomorza"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty