Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nastolatki terroryzują kierowców?

Łukasz Cieśla
Fot. – Najlepiej płacą Rosjanie i kierowcy z maluchów – przekonuje 16-letni Damian, który myje szyby samochodom przy ulicy Bałtyckiej.
Fot. – Najlepiej płacą Rosjanie i kierowcy z maluchów – przekonuje 16-letni Damian, który myje szyby samochodom przy ulicy Bałtyckiej.

Tadziu stanowczo zaprzecza, żeby kiedykolwiek kopał w karoserię jakiegoś samochodu. Nigdy, jak mówi, nie wyzwał żadnego kierowcy. Nie słyszał też, by przy "jego" skrzyżowaniu, czyli na rogu Bukowskiej i Bułgarskiej w Poznaniu, ktoś źle traktował kierowców.

 

O skrzyżowaniu Tadzia opinia jest bardzo zła. Niektórzy kierowcy boją się tamtędy jeździć.

 

- Niedawno kilka razy w ciągu dnia przejeżdżałam tą drogą. Dwa razy zapłaciłam za umycie szyb. Gdy po kolejnej takiej propozycji odmówiłam, smarkacze pokopali mi samochód. Tylna szyba została oblana jakąś brudną cieczą. Nie będę płaciła haraczy - oburza się kobieta, która prosi o zachowanie anonimowości.

- Ja tego nie zrobiłem, może ktoś inny - odpiera zarzuty Tadziu.

 

Fot. – Najlepiej płacą Rosjanie i kierowcy z maluchów – przekonuje 16-letni Damian, który myje szyby samochodom przy ulicy Bałtyckiej.
Fot. – Najlepiej płacą Rosjanie i kierowcy z maluchów – przekonuje 16-letni Damian, który myje szyby samochodom przy ulicy Bałtyckiej.

Hierarchia majstra

 

Andrzej Borowiak z Komendy Miejskiej Policji przyznaje, że często słyszy skargi na nastolatków myjących szyby.

 

- Mieszkańcy nie akceptują młodych ludzi, którzy pracują na skrzyżowaniach ze ścierką w dłoni. Nie słyszałem jednak o przypadkach, żeby ktokolwiek zniszczył samochód lub obrzucił obelgami kierowcę. Nie znaczy to, że do takich sytuacji nie dochodzi, na przykład w stosunku do kobiet.

 

Przez skrzyżowanie Bukowskiej i Bułgarskiej przewinęli się prawie wszyscy chłopacy ze Świtu. Ci, którzy "się ustawili" poszli już na swoje. Mają normalną pracę i rodzinę. Tadziu terminował właśnie u kolegów z osiedla. Od nich uczył się jak szybko i sprawnie umyć szybę. Gdy oni odeszli, stał się panem na skrzyżowaniu. W hierarchii zajmuje więc najwyższą pozycję. Bo pracuje najdłużej, jest najstarszy i ma największe doświadczenie. Jak zarobi dużo pieniędzy, pójdzie na swoje. Na razie uczy zawodu siedemnastoletniego kolegę z osiedla. - Jestem jego majstrem - śmieje się.

 

Ta praca nie hańbi

 

Kilkaset metrów od King Crossu, na skrzyżowaniu Polskiej i Dąbrowskiego, pracuje Tomek. Na skrzyżowanie opanowane przez Tadzia się nie zapuszcza, bo wie, że to nie jego rewir. Choć ma dopiero osiemnaście lat, to "w zawodzie" jest od prawie pięciu.

 

- Jak jest zimno, to nie pracuję. Po prostu mi się nie chcę. Na ulice idę, jeśli potrzebuję pieniędzy. Zarobię dwadzieścia, trzydzieści złotych i wracam do domu. Mam jeszcze naukę. Uczę się na mechanika w zawodówce - wyjaśnia.

 

Ani Tomek, ani Tadziu nie chcą podać swojego nazwiska. Na pokazanie twarzy też się nie zgadzają, bo nie chcą rozgłosu.

 

- Nie, nie wstydzę się tej pracy. Ale nie chcę rozgłosu. Zaraz przyjdą inni i też będą chcieli myć szyby - zaznacza. - Nie będę ukrywał, że w domu biednie jest. Muszę zarobić na jedzenie i na spłatę mandatów. Ostatnio dosłałem 250 złotych za wkroczenie na jezdnię. A o pracę ciężko. Po podstawówce przestałem się uczyć, no i karany byłem. A takiego jak ja, nikt nie chce przyjąć.

 

Andrzej Borowiak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu:

 

Kilka miesięcy temu komendant miejski wydał polecenie, by policjanci zwrócili uwagę na młodych ludzi pracujących na skrzyżowaniach. Choć nie ma przepisu zakazującego mycia szyb w samochodach, to wysyłamy patrole w miejsca, gdzie mogą stać nastolatki. Legitymujemy ich, pouczamy. Osoby myjące szyby pochodzą najczęściej z ubogich rodzin. Wykonując tę pracę, zarabiają na swoje utrzymanie. Oczywiście, najprościej dać mandat, na przykład za wkroczenie na jezdnię. Czasami to robimy, ale tylko w stosunku do osób pełnoletnich. Sprawy dotyczące młodzieży poniżej 18 roku życia, kierujemy do sądu rodzinnego. Naszą intencją jest, by w ten sposób zwiększyć kontrolę rodziców nad dziećmi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty