Najwięcej wypadków powodują doświadczeni kierowcy głównie na drogach krajowych

gazeta.pomorska
Kto w Kujawsko-Pomorskiem powoduje najwięcej wypadków?
Kto w Kujawsko-Pomorskiem powoduje najwięcej wypadków?
Policyjne raporty nie pozostawiają złudzeń: na szosach jest niebezpiecznie!
Kto w Kujawsko-Pomorskiem powoduje najwięcej wypadków?
Kto w Kujawsko-Pomorskiem powoduje najwięcej wypadków?

W roku 2011 w całej Polsce doszło do ponad 40 tys. wypadków drogowych. Ich liczba wzrosła o 3,2 proc. w porównaniu z rokiem 2010.

Tragicznie było też w 2011 roku na traktach województwa kujawsko-pomorskiego: wydarzyły się 1334 wypadki, w których zginęły 233 osoby, a 1462 zostały ranne - informuje kom. Adam Sobecki z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. - Odnotowano także 26 tys. 472 kolizje.

Od 1 stycznia do końca sierpnia 2012 roku na regionalnych drogach doszło do 848 wypadków, w których zginęło 137 osób, 956 zostało rannych. Było 15 tys. 158 kolizji.

W ostatnich latach wypadki powodowali głównie najmłodsi kierowcy - w grupie wiekowej 18-24 lata. Znawcy problemu sugerowali, że to z uwagi na ich złe przygotowanie do roli kierowców - braki w wyszkoleniu i słabe "sito egzaminacyjne".

Teraz ta teza upada: zgodnie z danymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, najmłodsi kierowcy są dopiero trzecią grupą wiekową odpowiedzialną za wypadki. Pierwsi w niechlubnej statystyce są kierowcy doświadczeni, w wieku 25- 39 lat. W roku 2011 spowodowali 34 proc. wszystkich wypadków drogowych. W Kujawsko-Pomorskiem już w tym roku spowodowali 254 wypadki. Drugą grupę stanowią kierowcy w przedziale 40 - 59 lat (212 wypadków), trzecią 18-24 lata (151 wypadków).

- Jeszcze niedawno było inaczej. Przodowali najmłodsi kierowcy - konkluduje kom. Sobecki.

Najwięcej tragedii rozgrywa się na drogach krajowych, na których odbywa się największy ruch. Najbezpieczniej jest na autostradach i oddzielonych barierami bezpieczeństwa odcinkach dróg ekspresowych. Paradoksalnie jednak, na zwiększenie liczby wypadków mogło wpłynąć podniesienie prędkości o 10 km na godz. właśnie na autostradach i „ekspresówkach".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Radomsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty