Najszybszy samochód świata do obejrzenia w Polsce (WIDEO)

redakcja.regiomoto
Bloodhound SSC - replikę pojazdu, którym można przekroczyć barierę dźwięku, można podziwiać w Warszawie
Bloodhound SSC - replikę pojazdu, którym można przekroczyć barierę dźwięku, można podziwiać w Warszawie
Napędzany silnikiem odrzutowym Bloodhound SSC może rozpędzić się do prędkości dźwięku. Od środy jego wierną replikę można podziwiać w Warszawie.
Bloodhound SSC - replikę pojazdu, którym można przekroczyć barierę dźwięku, można podziwiać w Warszawie
Bloodhound SSC - replikę pojazdu, którym można przekroczyć barierę dźwięku, można podziwiać w Warszawie

Pojazd sprowadzano na Pikinik Naukowy na Stadionie Narodowym w Warszawie. Ta impreza jest zaplanowana na sobotę, ale replikę bolidu Bloodhound SSC można obejrzeć już dziś podczas zwiedzania stadionu.

Samochód skonstruowano, by pobić rekord prędkości na lądzie. W przyszłym roku ma tego dokonać Brytyjczyk Andy Green. Za sterami Bloodhounda SSC spróbuje rozwinąć astronomiczną prędkość 800 mil/h (1287 km/h). Na 2016 rok zaplanowana jest kolejna próba, której celem będzie 1000 mil/h (1609 km/h).

Oto, co Andy Green mówi o samochodzie Bloodhound SSC:

Źródło: TVN24/x-news

Aktualny rekord prędkości na lądzie też należy do Greena wynosi 1228 km/h. Ustanowiono go pojazdem Thrust SSC w 1997 r.

Źródło: TVN Turbo/x-news

Replika pojazdu Bloodhound SSC ma długość blisko 14 m i wysokość 3 m. Samochód jest napędzany silnikiem odrzutowym Rolls-Royce EJ200, wspomaganym zespołem rakiet hybrydowych Nammo. Źródłem napędu pompy utleniacza do paliwa rakietowego jest 750-konny silnik z samochodu wyścigowego. Łączna moc to 135 000 KM, czyli mniej więcej tyle, co w stu osiemdziesięciu samochodach Formuły 1. Przy pełnej prędkości Bloodhound w czasie jednej sekundy przebywa dystans równy około czterem długościom boiska piłkarskiego.

Zobacz też: Najszybsza kosiarka świata - Honda bije rekord Guinnessa (WIDEO, ZDJĘCIA)

Samochód Bloodhound SSC sprowadziła do Polski firma Castrol. Podczas Pikiniku Naukowego zaprezentuje także najszybszy samochód na ćwierć mili w Polsce - Corvette VTG i wyścigowego VW Golfa z Volkswagen Castrol Cup. Będzie można się spotkać i porozmawiać z kierowcami obu samochodów – Grzegorzem Staszewskim i Jerzym Dudkiem.

Organizowany przez Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym zaplanowano na sobotę 31 maja od 11:00 do 20:00. Wstęp jest bezpłatny. Pojazd Bloodhound SSC można podziwiać już teraz, ale trzeba to połączyć ze zwiedzaniem Stadionu Narodowego, w tym miejsc niedostępnych dla publiczności. Bilety (20 zł normalny, 12 zł ulgowy) można kupić na stadionie lub na jego stronie internetowej: sklep.stadionnarodowy.org.pl.

(DKO) 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty