Najlepszy auto alarm na świecie?

A. Larmowicz
Statystyki mówią, że maleje liczba kradzieży samochodów. To efekt skuteczności działań policji, a przede wszystkim nowoczesnych systemów ochrony pojazdów.

Statystyki mówią, że maleje liczba kradzieży samochodów. To fakt nie kwestionowany. Nie jest to jednak zasługą polskiego systemu resocjalizacji tzw. marginesu, ale skuteczności działań policji, a przede wszystkim nowoczesnych systemów ochrony pojazdów.

 

Do miana najlepszego zabezpieczenia samochodów przed kradzieżą pretenduje ActiveSafe II, który tak naprawdę jest czymś znacznie więcej niż klasycznym auto alarmem. Dziś pod nazwą auto alarm kryje się technologia nie mającą nic wspólnego ze stosowaną w urządzeniach sprzed ćwierć wieku, kiedy na rynku pojawiły się te urządzenia. Producent Activesafe II, choć to trudne do zmierzenia i oceny, uważa, że jest on najbardziej efektywnym systemem ochrony pojazdów i ładunków. Skąd ta pewność?

Najlepszy auto alarm na świecie?

 

Współpracuje z fabrycznymi

 

Zacznę od ważnej informacji - ActiveSafe II współpracuje z alarmami fabrycznymi, które solo, zdaniem elektroników, nie stanowią dostatecznej ochrony. System jest przeznaczony do ochrony wszelakiego mienia mobilnego - motocykli, samochodów osobowych i ciężarowych, jachtów oraz przewożonych ładunków. Jest to w pełni cyfrowe urządzenie, w skład którego wchodzą: immobiliser o kodach zmiennych, czujnik położenia, centrala, moduł sygnalizujący zagrożenie, za pomocą którego można wezwać pomoc techniczną lub medyczną. Dzięki lokalizacji przez urządzenie GPS pomoc dotrze szybko bez względu na miejsce i warunki atmosferyczne.

Największa zaletą systemu jest rejestracja każdej próby włamania, otwarcia drzwi, pokryw bagażnika i silnika, nieautoryzowanego uruchomienia pojazdu. Następujących po tym procedur nie da się cofnąć ani odwołać, albowiem sygnał przesyłany jest do Centrum Operacyjnego, które współpracuje z policją, agencjami ochroniarskimi, a poza granicami kraju z Interpolem. Samochód jest cały czas w zasięgu działania Centrum i wiadomo gdzie aktualnie się znajduje.

 

Koszmar dla złodzieja

 

Do pojazdu z ActiveSafe II osoba postronna nie ma praktycznie "podejścia", także dlatego, że system informuje Centrum operacyjne o zakłóceniu sygnału (jednak nie chroni przed zakłóceniem). Na nic się także zda odłączenie zasilania, albowiem ActiveSafe II ma własne dodatkowe źródło. Urządzenie można oczywiście czasowo odłączyć, np. podczas naprawy

Najlepszy auto alarm na świecie?

samochodu lub wykonania określonych procedur kontrolowanych przez Centrum Operacyjne.

Ktoś powie, że właściciel auta przymuszony sam wyśpiewa złodziejom wszystkie procedury, albo, że pojazd można szybko zapakować do kontenera, a wtedy szukaj wiatru w polu. Otóż są na to sposoby i taki czarny scenariusz zdarzenia jest możliwy tylko teoretycznie. Centrum jest czujne i zawsze sprawdza liczne dane użytkownika. Są to standardowe, wypracowane procedury do zastosowania w sytuacjach specjalnych. Tak jak w przypadku kart kredytowych, osoby do których dodzwoni się operator będą weryfikowane. Osoby upoważnione mogą ustalać z Centrum Operacyjnym sposób działania w przypadku różnych zdarzeń, np. z podaniem nieprawdziwej daty urodzenia, a przeszkolony pracownik centrum będzie wiedział co robić dalej. W przeciwieństwie do klasycznych auto alarmów, centrala ActivSafe II jest tak dobrze zakamuflowana, że jej odnalezienie i demontaż potrwałby wiele godzin (montaż systemu trwa cały dzień). W tym czasie samochód śledzony z dokładnością do jednego metra można by odzyskać co najmniej kilka razy.

 

Dodatkowe usprawnienia

 

Te usprawnienia mają charakter użytkowy, przydatny w codziennej eksploatacji samochodu. ActiveSafe II pozwala zdalnie kontrolować najważniejsze funkcje pojazdu. Można na przykład wyłączyć silnik, włączyć światła awaryjne lub kontrolować napięcie akumulatora. Możliwości jest tu wiele. Z jakich zechcemy skorzystać to nasza decyzja, o której informujemy montażystę

Najlepszy auto alarm na świecie?

systemu. Użytkownik ActiveSafe II może skorzystać z personalnego identyfikatora. W odróżnieniu od poprzedniego systemu, urządzenie może mieć przypisane kilka identyfikatorów. Przyda się, jeżeli samochodem jeździ więcej niż jedna osoba. Centrum operacyjne wie kto w danej chwili prowadzi auto i jakie ma przypisane hasło. Kiedy sytuacja jest odwrotna tj na jednego klienta przypada kilka samochodów, jego identyfikator działa w każdym przypisanym samochodzie.

System został doceniony i nagrodzony przez specjalistów z branży motoryzacyjnej. Ma certyfikaty Unii Europejskiej i Ministerstwa transportu RP. Jest tez rekomendowany przez największe towarzystwa ubezpieczeniowe. Warta, PZU, Allianz, Compensa gwarantują zniżki w ubezpieczeniach nawet do 50 procent (części kradzieżowe). Jakby nie liczyć właścicielom samochodów z Auto Casco zakup ActiveSafe II i jego eksploatacja wychodzi za darmo, a nawet sporo zyskują. Ile, to już zależy od wysokości rocznej składki AC.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty