Najlepsze trasy dla motocyklistów w Polsce - nasze propozycje (WIDEO)

Karol Biela
Sześć najlepszych tras dla motocyklistów w Polsce (WIDEO)
Sześć najlepszych tras dla motocyklistów w Polsce (WIDEO)
Lato w pełni. By cieszyć się jazdą na motocyklu, wcale nie trzeba wybierać się na serpentyny w Alpach czy Skandynawii. Ciekawych dróg nie brakuje w Polsce. Póki pogoda dopisuje, warto zaplanować kilka wycieczek, które połączą odkrywanie kraju z przyjemnością jazdy na jednośladzie.

Prezentujemy listę sześciu polskich tras, które naszym zdaniem, są wręcz stworzone dla miłośników spędzania wolnego czasu na kanapie stalowego rumaka. Zachęcamy do lektury i zgłaszania własnych propozycji.

1. Bieszczady, Wielka Pętla Bieszczadzka

To wręcz obowiązkowy punkt na naszej liście. Trasa ma około 145 kilometrów długości i prowadzi przez takie miejscowości jak Lesko, Ustrzyki Dolne, Lutowiska, Ustrzyki Górne, Cisna i Baligród. Wielka Pętla Bieszczadzka od dawna jest celem wypraw motocyklistów. W sezonie spotkać tam można co chwilę grupy składające się nawet z kilkunastu maszyn. W końcu wyprawa w Bieszczady gwarantują piękne widoki i cała masę serpentyn.

Uwagi: Pomimo tego, że asfalt na całej długości Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej jest raczej w dobrym stanie, to należy uważać na piasek i kamienie, które pojawiają się na drodze po deszczu. Poza tym przy pokonywaniu winkli trzeba wziąć poprawkę na ścinające zakręty osobówki czy autobusy oraz obecność rowerzystów i pieszych idących poboczem (niekoniecznie zgodnie z przepisami - rowerzyści po prawej, piesi po lewej).

2. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, Pieskowa Skała

Maczuga Herkulesa, Zamek w Pieskowej Skale, Jaskinia Łokietka – jednym słowem bardzo urokliwa okolica i znane motocyklistom zakręty na drodze wojewódzkiej nr 773. Najważniejszy punkt wyprawy: trasa z Ojcowa, gdzie można znaleźć noclegi, do Zamku w Pieskowej Skale mierzy niecałych siedem kilometrów, ale daje wiele radości z pokonywanych zakrętów. Ruch tam jest niewielki, a świetna asfaltowa nawierzchnia gwarantuje naprawdę przednią zabawę. Nic dziwnego, że spotkać tam można motocyklistów z pobliskiego Krakowa jeżdżących po kilka razy od Ojcowa do Zamku w Pieskowej Skale i z powrotem.

Uwagi: Z naszych obserwacji wynika, że dobrym momentem na odwiedzenie tych okolic jest koniec maja lub początek czerwca, kiedy nawet bez rezerwacji można przenocować w Ojcowie za około 30 złotych od osoby w naprawdę przyzwoitych warunkach.

3. Góry Świętokrzyskie, Święta Katarzyna, Święty Krzyż, Sandomierz

Przejeżdżając przez województwo świętokrzyskie warto powałęsać się po malowniczej okolicy. Jadąc na wschód od strony Kielc drogą krajową nr 74 warto skręcić w miejscowości Górno w drogę wojewódzką nr 752, która prowadzi do Świętej Katarzyny. Po drodze, w Krajnie, jest punkt widokowy z parkingiem, gdzie można przystanąć, aby zachwycić się ogromną przestrzenią, jaka rozpościera się przed naszymi oczami. W Świętej Katarzynie można wejść na szlak prowadzący na Łysicę - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Po powrocie na drogę nr 74 i kierując się dalej na wschód można odbić w Woli Jachowej i dojechać bardzo przyjemną trasą do Huty Szklanej, gdzie zwiedzić można Osadę Średniowieczną. Jadąc nieco dalej w górę dojedziemy do Bazyliki na Świętym Krzyżu, będącej najstarszym polskim sanktuarium. Kolejnym miejscem jest Sandomierz, z niezwykłą starówką i wieloma historycznymi budynkami, które stanowią oprawę dla serialu „Ojciec Mateusz".

Uwagi: Cześć trasy przebiega mało uczęszczanymi drogami (poza krajową „74-ka") i po dobrej jakości asfalcie. W przypadku wjazdu do Bazyliki na Świętym Krzyży trzeba wiedzieć, że można tam dojechać tylko, kiedy odbywają się msze święte, czyli na przykład w niedzielę.[page_break]

4. Mazury, wokół Krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Pomimo różnej jakości dróg – poprzez wspaniałe asfalty, dziurawe pozostałości po nich, a nawet szutry i bezdroża – wypad jednośladem w te okolice trzeba po prostu zaliczyć. Piękna fauna i flora oraz mało uczęszczane trasy sprawiają, że Mazury przyciągają motocyklistów. Jeżeli znudzi się nam widok na senne jeziora i pływające po nich łódki, można wyruszyć na zwiedzanie (m.in. zamek krzyżacki w Olsztynku, zamek w Lidzbarku Warmińskim, zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, Twierdza Boyen w Giżycku). Przyciąga też niedaleka Suwalszczyzna ze słynnym klasztorem kamedułów w Wigrach.

Uwagi: Przed wyruszeniem w trasę warto dokładnie wytyczyć trasę, gdyż część dróg pokrytych kopnym piaskiem może być nieprzejezdna np. dla ciężkich chooperów.

5. Beskid Śląski, wjazd na Kubalonkę

Zwiedzając okolice Beskidu Śląskiego można zaliczyć efektowną trasę. Jadąc od Wisły, gdzie swoje źródła ma największa polska rzeka, przez przełęcz Kubalonka (droga wojewódzka nr 941) do Istebnej.

Uwagi: Z racji tego, że ta trasa cieszy się dużą popularnością motocyklistów, także tych dosiadających „przecinaków" z akcesoryjnymi tłumikami, policja ma specjalne baczenie na tę drogę.[b] [/b]Funkcjonariusze z cieszyńskiej drogówki są wspierani przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy przyjeżdżają tam ze specjalistycznym sprzętem do badania natężenia dźwięku.

6. Kotlina Kłodzka, Droga Stu Zakrętów

Fragment drogi wojewódzkiej nr 387, łączący Radków z Kudową-Zdrój, ma około 23 kilometrów długości. Ze względu na to, że asfaltowa trasa prowadząca przez środek Gór Stołowych jest bardzo kręta, odcinek ten został nazwany Drogą lub Szosą Stu Zakrętów. Poza tym w Kotlinie Kłodzkiej można liczyć na bardzo bogatą ofertę turystyczną.

Uwagi: Warto przejechać ten fragment, ale należy uważać na zwężenia i znajdujące się czasem bardzo blisko drogi drzewa. Zwłaszcza, że nawierzchnia pozostawia miejscami nieco do życzenia. Zresztą w kotlinie jest także wiele innych miejsc wartych odwiedzenia na jednośladzie, na czele z Dusznikami-Zdrojem i Kłodzkiem, w którym szczególnie polecamy górującą nad miastem twierdzę.

To nasz subiektywny wybór. Na pewno znacie równie dobre trasy. Zachęcamy do zgłaszania własnych propozycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na motofakty.pl Motofakty