Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce - zobacz ranking i mapy

redakcja.regiomoto
Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce - zobacz ranking i mapy
Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce - zobacz ranking i mapy
Przez centra polskich miast jeździmy szybciej niż jeszcze pół roku temu, ale nadal są korki. Największe we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i Krakowie.
Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce - zobacz ranking i mapy
Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce - zobacz ranking i mapy

Serwis Korkowo.pl na podstawie danych z urządzeń GPS w tysiącach pojazdów sprawdził z jakimi prędkościami poruszali się w maju kierowcy po ulicach polskich miast. Najgorzej wygląda sytuacja we Wrocławiu i Warszawie. W promieniu dwóch kilometrów od centrum średnia prędkość w godzinach szczytów komunikacyjnych to 28-29 km/h. Niewiele szybciej można przejechać przez centrum Poznania i Krakowa – tu prędkościomierze wskazują średnio 30 km/h.

Kliknij, aby powiększyć
Średnie prędkości w centrach miast - tabela

Nieco lepiej wygląda sytuacja na ulicach Szczecina, Łodzi i Rzeszowa - średnie prędkości w centrach tych miast oscylują w granicach 32-33 km/h. Najlepiej na tle polskich aglomeracji wypadają Białystok i Gdańsk z wynikiem 36 i 39 km/h.

Tymczasem pół roku temu najwolniejszym polskim miastem był Poznań, ze średnią prędkością nieprzekraczającą w centrum 19 km/h. Najszybciej w promieniu dwóch kilometrów od centrum jeździło się za to w Rzeszowie i Białymstoku.

Kliknij, aby powiększyć
Średnie prędkości w miastach

Poniżej aktualny ranking najwolniejszych miast w Polsce

Kliknij, aby powiększyć
Średnie prędkości w miastach - tabela

Oto analiza sytuacji w wybranych miastach po pół roku od poprzedniego raportu przygotowanego przez serwis Korkowo.pl. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w tysiącach pojazdów poruszających się po ulicach Białegostoku, Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia w godzinach 6:00-22:00 w okresie od 1 do 31 maja 2012 r.

W promieniu dwóch kilometrów od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-10km od centrum zbadano główne ulice. Nie brano pod uwagę danych z pojazdów poruszających się po autostradach A1, A2, A4 i A8, które przechodzą w pobliżu analizowanych miast.

Białystok

Sytuacja w ścisłym centrum poprawiła się w porównaniu do zeszłego roku. Obecnie w promieniu dwóch kilometrów od centrum Białegostoku w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego samochody przemieszczają się ze średnią prędkością 36km/h. To znacznie szybciej niż w maju 2011 r. Tak samo szybko jak rok temu jeździ się 2-5 km od ścisłego centrum – 42km/h.

Kliknij, aby powiększyć
Białystok

Gdańsk

Obecnie w ścisłym centrum miasta kierowcy poruszają się ze średnią prędkością 39 km/h w czasie porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Nieco dalej, tj. w odległości 2-5 km, średnia prędkość jest porównywalna i wynosi 37 km/h. W promieniu 5-10 km od centrum samochody przyśpieszają do 47km/h. To duża poprawa w porównaniu z sytuacją drogową z 2011 roku.

Kliknij, aby powiększyć
Gdańsk

Kraków

Sytuacja na krakowskich ulicach poprawiła się w porównaniu z ubiegłym rokiem. Średnie prędkości wzrosły w ścisłym centrum i w odległości 5-15 km od niego. W promieniu 2-5 km od centrum samochody poruszają się ze średnią prędkością 38 km/h.

Kliknij, aby powiększyć
Kraków

Łódź

Sytuacja na łódzkich ulicach poprawiła się. Do 3 3km/h wzrosła średnia prędkość w godzinach szczytów komunikacyjnych w ścisłym centrum. To znacznie szybciej niż w ubiegłym roku. Zmalała za to nieznacznie średnia prędkość w odległości 2-5 km od centrum. Na obrzeżach w odległości 5-10 km jest taka sama jak w maju, ale wyższa niż w grudniu 2011. Za to nieco szybciej niż rok temu jeżdżą kierowcy w odległości 10-15 km od ścisłego centrum.

Kliknij, aby powiększyć
Łódź

Poznań

Sytuacja na poznańskich ulicach znacznie się poprawiła. Można zaobserwować wzrost średniej podczas porannego (6.00-9.00) i popołudniowego (16.00-18.00) szczytu komunikacyjnego w ścisłym centrum. Jeszcze rok temu średnia prędkość w godzinach porannych wynosiła 19 km/h, w grudniu 2011 r. – 16 km/h, aktualnie wzrosła do 30 km/h. Szybciej, tj. ze średnią prędkością 38 km/h, jeździ się teraz w odległości 2-5 km od centrum. To wynik znacznie lepszy niż rok czy pół roku temu. Im dalej od centrum tym jeździ się szybciej. W odległości 5-10 km i 10-15 km od centrum średnia prędkość oscyluje w przedziale 44-50 km/h.

Kliknij, aby powiększyć
Poznań

Rzeszów

Sytuacja w ścisłym centrum poprawiła się w porównaniu do zeszłego roku. Średnia prędkość wzrosła do 33 km/h. To znacznie szybciej niż w ubiegłym roku w tej strefie. Zmalała średnia na obszarach położonych dalej od centrum.

Kliknij, aby powiększyć
Rzeszów

Szczecin

W promieniu do dwóch kilometrów od ścisłego centrum Szczecina samochody osiągają średnią prędkość 32 km/h. To znacznie szybciej niż rok temu. Trochę dalej od centrum średnia prędkość wzrasta tylko o 6 km/h. Ruch samochodowy jest bardziej płynny, zarówno w ścisłym centrum i na obrzeżach miasta. Najwolniej po szczecińskich ulicach kierowcy poruszali się w grudniu zeszłego roku.

Kliknij, aby powiększyć
Szczecin

Zobacz też: Euro 2012 - jak dojechać na polskie stadiony i do stref kibica. Plany miast

Warszawa

Z raportu serwisu Korkowo.pl z maja 2012 wynika, że sytuacja drogowa w Warszawie poprawiła się. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu przez ścisłe centrum można jechać średnio 29 km/h. Nieco lepiej jest w odległości 2-5 km od centrum. Tutaj prędkość z jaką poruszają się kierowcy wynosi 38 km/h, a na obrzeżach miasta w promieniu do 15 km od ścisłego centrum zaledwie 42 km/h.

Kliknij, aby powiększyć
Warszawa

Wrocław

Aktualnie w ścisłym centrum Wrocławia kierowcy poruszają się ze średnią prędkością 28 km/h. To najwyższa średnia prędkość osiągnięta w tej strefie w porównaniu z raportami z maja i grudnia zeszłego roku. Nieco dalej od centrum, w odległości 2-5 km, prędkość wzrasta do 38 km/h. Nadal najszybciej jeździmy po obrzeżach miasta – ze średnią prędkością w przedziale 53-55km/h. To zdecydowanie lepiej niż pół roku temu, ale porównywalnie z sytuacją sprzed roku. Najgorzej było w grudniu 2011 – w każdej z badanych stref kierowcy osiągali najniższe prędkości.

Kliknij, aby powiększyć
Wrocław

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty