Najbardziej ruchliwe drogi w Polsce - nawet sto tysięcy aut na dobę

Sławomir Draguła
Najbardziej ruchliwe drogi w Polsce - nawet sto tysięcy aut na dobę
Najbardziej ruchliwe drogi w Polsce - nawet sto tysięcy aut na dobę
Najbardziej zatłoczoną „krajówką” w Polsce jest droga S86 na odcinku pomiędzy Sosnowcem a Katowicami. Przejeżdża tamtędy średnio 104 339 pojazdów na dobę.
Najbardziej ruchliwe drogi w Polsce - nawet sto tysięcy aut na dobę
Najbardziej ruchliwe drogi w Polsce - nawet sto tysięcy aut na dobę

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pomiar ruchu przeprowadza raz na piec lat. Liczone są wówczas wszystkie pojazdy poruszające się po drogach krajowych, ekspresowych i autostradach.

Po co liczą?

- Chcemy dowiedzieć się jakie jest natężenie ruchu i rodzaj pojazdów poruszających się po drogach, którymi zarządzamy – wyjaśnia Marcin Hadaj, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. – Dane wykorzystujemy potem przy planowaniu, projektowaniu i modernizacji naszej sieci drogowej oraz w analizach dotyczących ochrony środowiska.

Poprzedni pomiar ruchu przeprowadzony został w 2005 roku, kolejny rok temu. Teraz GDDKiA podsumowała ostatnie liczenie. Okazało się, że w latach 2005 – 2010 średni dobowy ruch na sieci dróg krajowych w Polsce wzrósł o 22 proc. O ponad 25 proc. spadła natomiast liczba śmiertelnych ofiar wypadków. Oznacza to, że udało się uratować życie ponad 600 osób.

Tutaj jest tłoczno

A jakie są najbardziej zatłoczone szlaki krajowe w Polsce? Największy ruch jest na drodze S86 na odcinku pomiędzy Sosnowcem i Katowicami. Przejeżdża tamtędy średnio 104 339 pojazdów na dobę. Zatłoczona jest również autostrada A4 na wysokości Katowic. Średni ruch w tym miejscu to 75 020 pojazdów na dobę.

W czołówce jest również droga krajowa nr 5 na odcinku Wrocław – Bielany Wrocławskie. Tamtędy na dobę przejeżdża średnio 62 187 pojazdów. Tłoczno jest na krajowej „siódemce” na odcinku Raszyn – Janki. Tam na dobę przejeżdża średnio 61 240 pojazdów.

Dla porównania na wszystkich drogach krajowych średni dobowy ruch wynosi 9888 pojazdów. To nieznacznie więcej od średniej odnotowanej w czasie badania w 2005 roku (8298). Najbardziej rozjeżdżane województwa to: śląskie (18 262), małopolskie (12 953), łódzkie (11 471), dolnośląskie (10 913) i mazowieckie (10 906). Najmniejszy ruch jest notowany na Warmii i Mazurach, w województwie podlaskim oraz zachodniopomorskim.

Jest się czym chwalić?

Największy średni dobowy ruch notowany jest na autostradach – 23 285 pojazdów i na drogach ekspresowych – 19 567. Jak podaje GDDKiA, wzrost ruchu na drogach krajowych jest jednak w ostatnich pięciu latach pięć razy wolniejszy niż tempo budowania autostrad i dróg ekspresowych.

Dzisiaj dróg o klasie A i S mamy w Polsce 1540 km, w 2005 roku było ich 729 km. Daje to wzrost o 112 proc. W ostatnich pięciu latach sieć dróg krajowych powiększyła się o 313,7 km autostrad oraz 497,5 km dróg ekspresowych, a do tego 101 km autostrad zostało poddanych gruntownej przebudowie.

Natomiast w 2011 roku planowane jest uruchomienie 356 km nowych dróg krajowych, w tym ponad 255 km autostrad. W 2012 roku będzie to ponad 915 km, w tym ponad 488 km autostrad.

Najwięcej jest osobowych

Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad sprawdzała też jakie pojazdy jeżdżą po administrowanych przez nią traktach. Najwięcej jest samochodów osobowych, które stanowią 70 proc. wszystkich pojazdów. Niemal 15 proc. to ciężarówki z przyczepami.

Najmniej jest ciągników rolniczych oraz motocykli, choć w tej ostatniej grupie najszybciej przyrasta liczba pojazdów w porównaniu z rokiem 2005. Obecnie jest wyższa o 121 proc. Po raz pierwszy od wielu lat spadł z kolei ruch autobusów - o 18 proc.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty