Nadzieja na obwodnicę Stalowej Woli i Niska?

Karol Biela
Nadzieja na obwodnicę Stalowej Woli i Niska?
Nadzieja na obwodnicę Stalowej Woli i Niska?
- Budowa obwodnicy w tym dziesięcioleciu nie jest stracona – przekonuje stalowowolski poseł Renata Butryn. To komentarz do wtorkowej informacji ministra transportu, który ogłosił budowę do 2020 roku jedenastu obwodnic. Na liście nie ma Stalowej Woli i Niska.
Nadzieja na obwodnicę Stalowej Woli i Niska?
Nadzieja na obwodnicę Stalowej Woli i Niska?

Jak o tym pisaliśmy, z Krajowego Funduszu Drogowego oraz budżetu UE na lata 2014-20 rząd chce wybudować kilkanaście obwodnic za 4,7 mld zł. Stalowa Wola i Nisko czekają już długo na obwodnicę i informacja o tym, że nie znalazły się na liście została tu bardzo źle odebrana. Okazało się, że nie wszystko stracone.

DOPIERO KONCEPCJA

- Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o parametry, to tamte miasta mają gorszą od Stalowej Woli sytuację, większe natężenie ruchu i uciążliwość tego ruchu dla mieszkańców – powiedziała poseł Renata Butryn. Mają także to, czego nie ma planowana inwestycja drogowa w Stalowej Woli i w Nisku – gotową kompletną dokumentację. Mogą od zaraz przystępować do przetargów na wybór wykonawcy obwodnicy.

W sprawie obwodnicy Stalowej Woli i Niska, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie ogłosiła w maju przetarg na opracowanie koncepcji programowej przebiegu obwodnicy. Zgłosiło się czternaście firm z Polski, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Czech. Trwa wybór wykonawcy. Koncepcja powinna powstać najpóźniej za rok. Wtedy poznamy dokładny przebieg drogi obwodowej, która powstanie w systemie "projektuj i buduj".

NA WSTĘPNEJ LIŚCIE

- Pieniądze na budowę naszej obwodnicy będą pochodzić z programów unijnych dla Polski Wschodniej. Oznacza to mniejsze dofinansowanie ze strony państwa, ale będzie można korzystać z unijnych grantów – twierdzi pani poseł. Budowa obwodnicy Stalowej Woli i Niska znalazła się na wstępnej liście przedsięwzięć priorytetowych Samorządu województwa podkarpackiego w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko.

– Teraz wiele zależy od radnych sejmiku – uważa poseł Butryn. Dodała, że kłótnie samorządowców szczególnie w Nisku na temat przebiegu planowanej drogi szybkiego ruchu S-19 nie pomagają w staraniach o pieniądze na te inwestycje. – A inne społeczności tylko czekają, aby otrzymać pieniądze – ostrzega.

Radny sejmiku Bronisław Tofil choć jest w opozycji, zapewnia, że zrobi wszystko, aby pieniądze na obwodnicę Stalowej Woli się znalazły. Ma nadzieję, że jej budowa ruszy jeszcze w tym dziesięcioleciu. 

FAKTY

Długość obwodnicy ma mieć 15,6 km. Miałaby biegnąć wzdłuż Sanu od już gotowego odcinka obwodnicy kończącego się na ulicy Szopena, łączyć się z ulicą Solidarności w Stalowej Woli droga łącznikową, którą za milion złotych wybuduje miasto. Obwodnica ma posiadać infrastrukturę techniczną, budowle i urządzenia budowlane. Całkowity koszt budowy obwodnicy wraz z przyłączem do S19 został oszacowany na około 300 mln złotych. 

Zdzisław Surowaniec 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty