Motorower. Bez prawa jazdy, tylko na dowód - ale nie dla wszystkich

Mariusz Michalak
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Za nami początek sezonu motocyklowego w Polsce, a dużą popularnością cieszą się motorowery, Nie zawsze, aby kierować jednośladem potrzebne jest prawo jazdy. W niektórych przypadkach wystarczy dowód osobisty.

Co to jest motorower?

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, motorower to pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³ lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Motorower bez prawa jazdy? Nie dla każdego

Do 13 stycznia 2013 roku przepisy pozwalały, by uprawnienia na motorower były analogiczne do tych na rower. Otrzymywał je każdy, kto skończył 18 lat. Od tej daty prawo się zmieniło. 

13 stycznia 2013 roku w życie weszły nowe przepisy, które zabrały prawo do jazdy osobom dorosłym, jedynie na dowód oraz wprowadziły nową kategorię prawa jazdy – AM, likwidując kartę motorowerową.

Prawo nie działa wstecz i nie można było zabrać uprawnień osobom, które już je nabyły, ale można było nie nadać ich nowy obywatelom. W praktyce wszyscy, którzy przed dniem 13 stycznia 2013 roku ukończyli 18 lat lub byli w posiadaniu karty motorowerowej, mają do końca swojego życia prawo do poruszania się motorowerem bez prawa jazdy, jedynie w razie kontroli legitymując się dowodem osobistym lub kartą motorowerową.

Osoba, która ukończyła 18 lat dnia 13 stycznia 2013 roku, aby poruszać się motorowerem musi posiadać przynajmniej prawo jazdy kategorii AM.

Prawo jazdy na motorower. Co to kategoria AM?

Kategoria AM prawa jazdy została wyodrębniona w 2013 roku. Uprawnia do prowadzenia motoroweru oraz czterokołowca lekkiego, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

O kategorię AM mogą się ubiegać osoby, które ukończyły 14 lat. Osoba niepełnoletnia musi posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów.

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii AM wynosi od ok 600 do 1200 zł w zależności od szkoły i miejscowości. Uprawnienia na kategorię AM dostaje się również w momencie zdania m.in. egzaminu państwowego na kat B.

Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Nissana

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty