Motocross: Desalle zwycięża we Francji

(ip)
Clement Desalle z zespołu Rockstar Energy Suzuki World MX1, wygrywa drugi wyścig piątej rundy Motocrossowych Mistrzostw Świata 2011 na torze Saint Jean D’Angely. W klasyfikacji generalnej po pięciu rundach zajmuje pierwszą pozycję.

Ścigający się na motocyklu Suzuki RM-Z 450 Belg wygrał sobotni bieg kwalifikacyjny i zdobył pole position. W niedzielę, przy dopingu ponad trzydziestu dwu tysięcy kibiców, odbyły się Motocrossowe Mistrzostwa Świata. W pierwszym wyścigu dwa niefortunne upadki pozbawiły lidera klasyfikacji generalnej szansy na wygraną. W drugim biegu Desalle nie dał już rywalom najmniejszych szans. Wygrał z ponad dziesięciosekundową przewagą i dzięki temu utrzymał prowadzenie w Mistrzostwach Świata.

Po pięciu Grand Prix i dziesięciu wyścigach, Clement Desalle jest liderem  niemal wszystkich statystyk. Spośród wszystkich startujących zawodników klasy MX1 zdobył najwięcej pole positions (2), najwięcej wygranych rund (2) i podium w rundach (4), oraz najwięcej wygranych wyścigów (4). Clement Desalle jest absolutnym liderem klasyfikacji generalnej Mistrzostw MX1.

O utrzymanie tego prowadzenia i dalszą poprawę swoich statystyk Desalle walczyć będzie w najbliższy weekend, dwunastego czerwca na Półwyspie Iberyjskim podczas Grand Prix Portugalii na torze Agueda.

Clement Desalle:
"Max Nagl ściął linię przejazdu w drugim zakręcie, co spowodowało, że uderzyłem w niego i wywróciłem się. Podniosłem motocykl i jak najszybciej chciałem odrobić straty. Niestety w takich sytuacjach najważniejszy jest spokój, o czym przekonałem się zaliczając drugą wywrotkę. Potem jechałem już spokojnie i dowiozłem parę cennych punktów. Oczywiście

po tym wyścigu byłem bardzo zawiedziony. Popełniłem wiele błędów w pierwszym biegu. Podczas drugiego wyścigu zachowałem już szczególną ostrożność. Zaowocowało to wygraną i utrzymaniem pierwszej pozycji w klasyfikacji generalnej. Mamy już za sobą jedną trzecią sezonu i moim celem jest dawać z siebie wszystko. Chciałbym pod koniec roku być na tym miejscu co teraz".

O WMX:
WMX oznacza World Motocross Championship. Zawody mają rangę Mistrzostw Świata i rozgrywane są w wielu krajach Europy na torach odkrytych. World Motocross ma dwie kategorie: MX1, w której ścigają się motocykle czterosuwowe o pojemności do 450’cc oraz MX2 gdzie czterosuwy mają pojemność do 250’cc.

W 1952 roku FIM stworzyło Międzynarodowe Mistrzostwa Europy w klasie 500’cc motocross, które w 1957 roku uzyskały status Motocrossowych Mistrzostw Świata - WMX. W dniu wyścigów w każdej kategorii rozgrywane

są dwa biegi główne.

Japońskie korporacje motocyklowe zainteresowały się tymi mistrzostwami pod koniec lat sześćdziesiątych. Fabryka Suzuki była pierwszą japońską firmą, która zdobyła tytuł mistrzowski w 1970 roku. Zawodnikiem, który tego dokonał był Joel Robert ścigający się w klasie Motocross 250’cc.

W sezonie 2010 Suzuki wywalczyło dwa tytuły Wice-Mistrza Świata w klasach: MX1 - Clement Desalle i MX2 - Ken Roczen. Wyniki te uzyskane zostały na motocyklach RM-Z 450WS i RM-Z 250.