Montują wiadukt na koszalińskim ringu

redakcja.gdp
Montują wiadukt na koszalińskim ringu
Montują wiadukt na koszalińskim ringu
W ten weekend, m. in. w nocy z soboty na niedzielę, mają być montowane elementy na budowanym wiadukcie na ul. Lechickiej w Koszalinie. Te późne godziny wzięły się stąd, by nie utrudniać kursowania pociągów.
Montują wiadukt na koszalińskim ringu
Montują wiadukt na koszalińskim ringu

Inwestycja, czyli budowa wspomnianego wiaduktu, jest częścią dużej miejskiej inwestycji określanej mianem małej obwodnicy Koszalina. Chodzi o odcinek łączący ul. Słowiańską ze Szczecińską. W sumie 2,4 kilometra. W ramach zlecenia Mostostal ma tu do wykonania nie tylko 100-metrowy wiadukt, ale także przebudowę ul. Słowiańskiej i budowę nowego ponad kilometrowego odcinka drogi, ścieżki rowerowej.

Do tego kanalizację, przebudowę skrzyżowania Lechicka - Słowiańska oraz dobudowanie wjazdu na skrzyżowanie Szczecińska - Syrenki. - Co do montażu wiaduktu, to ciekawostką jest fakt, że jego ogromne elementy - każdy po 18 ton - są zwożone do nas z południa Polski. A montaż będzie konieczny w późnych godzinach wieczornych z uwagi na to, by nie utrudniać ruchu kolejowego - mówi Robert Grabowski, rzecznik ratusza.

Przypomnijmy, cała mała obwodnica (określana też jako ring albo pierścień drogowy Koszalina) ma być wpisana w istniejące już ulice: Jana Pawła II - Orląt Lwowskich - Traugutta - 4 Marca i dalej ma się łączyć z nowym odcinkiem biegnącym od 4 Marca przez Gnieźnieńską do Połczyńskiej, przez Słowiańską, Lechicką (tu wiadukt nad przejazdem kolejowym), Szczecińską, BoWiD, Morską do Władysława IV.

Fragment łączący ul. 4 Marca przez ul. Gnieźnieńską, ul. Połczyńską z ul. Słowiańską - realizuje Strabag (wartość prac to 15 mln zł). Ten, który biegnie w stronę ul. Szczecińskiej - Mostostal. Natomiast odcinek od ul. BoWiD do Władysława IV to zadania, które realizuje Eurovia SA Bielany Wrocławskiego , za 40 mln złotych.

Całość, razem z chodnikami i ścieżkami rowerowymi na całym przejeździe, ma być gotowa w listopadzie 2014 roku. Cała trasa, ktora została podzielona trzy etapy, to koszt ok. 100 mln złotych.

A co dużą obwodnicą miasta na trasie Koszalin - Sianów, w ramach przebudowy drogi krajowej nr 6?

Została w końcu podpisana umowa z wykonawcą dokumentacji. Stanęło na innej firmie, niż wybrano wcześniej. Jak już pisaliśmy, jedna z firm, które stanęły do przetargu, oprotestowała rozstrzygnięcie. Sprawą zajmowała się Krajowa Izba Odwoławcza. Ta uznała rację firmy Sudop. GDDKiA wystąpiła z kolei do sądu. I ten podtrzymał decyzję KIO.
Kwestią sporną, przypomnijmy, stało się wadium. Wniosła je firma Sudop Praga, a do przetargu stanęła firma Sudop Polska. Przy wpłacie nie było wskazania, kogo dotyczy. Stąd GDDKiA uznała, że wadium nie zostało poprawnie złożone i nie zabezpieczało interesów zamawiającego. Oferta została odrzucona.

Dodajmy, że wcześniej przez GDDKiA zostało wybrane konsorcjum spółek WBP Zabrze i PxM Projekt Południe z Krakowa, które jako następne w kolejności (po odrzuconych ofertach) proponowało najtańszą ofertę (2,31 mln zł). Zakładano, że umowa będzie podpisana w styczniu. Protest firmy Sudop pokrzyżował plany. Teraz dokumentacja ma powstać za 1,9 mln złotych. Firma ma na to rok. Dopiero wtedy zostanie ogłoszony przetarg na budowę. A kiedy ruszy budowa obwodnicy? Jak będą pieniądze, a te mają pochodzić z puli funduszy unijnych na lata 2014 - 2020. A więc prawdopodobnie w 2014, i potrwa 2 lata.

autor: Marzena Sutryk / gk24.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty