Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mogą się przyczepić

Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Brak trójkąta ostrzegawczego, zdarte opony - za to wszystko policja może ukarać kierowcę mandatem, a nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: policjant macha "lizakiem", sprawdza dokumenty (dowód rejestracyjny, prawo jazdy, potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC), po czym zadaje pytanie: a chlapacze są?

To tylko jeden z elementów, do których funkcjonariusz może "przyczepić się" podczas kontroli drogowej. Przepisy regulują bowiem dokładnie, jakie jest wyposażenie obowiązkowe każdego samochodu.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury, wymagany jest trójkąt ostrzegawczy służący do zabezpieczenia miejsca wypadku oraz stosowany w razie awarii pojazdu (nie dotyczy motocykli). W przypadku postoju na autostradzie, trójkąt należy ustawić w odległości ok. 100 m za samochodem; poza obszarem zabudowanym od 30 do 50 m; na obszarze zabudowanym praktycznie tuż za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 m. W warunkach złej widoczności (np. mgła, śnieżyca, ulewny deszcz ) warto ustawić trójkąt w większej odległości od samochodu.

Obowiązkowym wyposażeniem jest też gaśnica, która powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu (np. pod fotelem kierowcy). Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, musi być utrzymana w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie. I tu ważna uwaga - policjant nie wystawi mandatu w sytuacji, gdy skończyła się data ważności gaśnicy i nie została przeprowadzona ponowna legalizacja. Powodem jest brak przepisów prawnych w tej materii. Policjant może jedynie pouczyć o potrzebie konserwacji i sprawdzenia gaśnicy, aby w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba jej użycia, zadziałała ona sprawnie i skutecznie. Jedynym wyjątkiem są pojazdy przewożące materiały niebezpieczne - gaśnice samochodowe powinny być poddawane przeglądowi według wskazań producenta, ale nie rzadziej niż raz do roku. Ze względu na bezpieczeństwo warto jednak przeprowadzać badanie techniczne gaśnicy. Powinno się to robić co roku. Koszt przedłużenia ważności to mniej więcej 5 - 7 zł (na gaśnicy zostaje naklejona kontrolka z terminem następnego przeglądu technicznego).

- Kara za brak gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego nie została co prawda ujęta w taryfikatorze, ale policjant, zgodnie z zasadą uznaniowości, może wypisać kierowcy mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Punkty karne nie zostaną przy tym przyznane - mówi mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Określone wymogi dotyczą też ogumienia. Samochód musi mieć na każdej osi opony o takim samym bieżniku. Nie może też być wyposażony w opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w przypadku ogumienia bez takich wskaźników - o głębokości bieżnika nie mniejszej niż 1,6 mm. Jeśli opony będą za bardzo zużyte, policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Wykluczenie z ruchu może też nastąpić w sytuacji, gdy opony mają widoczne pęknięcia odsłaniające lub naruszające konstrukcję wewnętrzną.

Ciekawym przypadkiem są chlapacze, w nomenklaturze prawnej określanej mianem fartuchów. Są one obowiązkowe, ale pod pewnymi warunkami. Samochód osobowy musi je mieć, jeżeli dolna krawędź tylnego błotnika znajduje się powyżej płaszczyzny tylnej osi auta.

Kierowca może podpaść też za stuningowanie samochodu. Zgodnie z przepisami przeróbki są dopuszczalne pod warunkiem, że tuningowane elementy wyposażenia posiadają stosowną homologację i odpowiadają szczegółowym warunkom technicznym. Mandatu nie dostaniemy za przyciemnienie tylnych świateł (oczywiście w granicach przyzwoitości), ale za naruszenie prawa uznane zostanie doposażenie pojazdu np. w niebieskie diody. Warto też uważać z przyciemnianiem szyb. Jeżeli przednia ma współczynnik przepuszczania światła mniejszy niż 75 proc., a przednie boczne mniejszy niż 70 proc., policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny.

Polskie przepisy nie wymagają wożenia apteczki, chociaż w większości państw europejskich jest ona obowiązkowa. Warto ją jednak mieć i to dobrze zaopatrzoną. Przydadzą się lateksowe rękawiczki, maseczka lub rurka z filtrem do sztucznego oddychania, koc termoizolacyjny, chusta z płótna lub bawełny, środki opatrunkowe oraz nożyczki.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty