Mobilna Stacja Kontroli. To urządzenie prześwietli stan pojazdu bezpośrednio na drodze

(ip)
Ponad 170 skontrolowanych autokarów, 20 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych i 8 pojazdów niedopuszczonych do dalszej jazdy - to wyniki akcji „Bezpieczna droga na wakacje", którą przeprowadzili inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Fot. ITD
Ponad 170 skontrolowanych autokarów, 20 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych i 8 pojazdów niedopuszczonych do dalszej jazdy - to wyniki akcji „Bezpieczna droga na wakacje", którą przeprowadzili inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Fot. ITD
Ponad 170 skontrolowanych autokarów, 20 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych i 8 pojazdów niedopuszczonych do dalszej jazdy - to wyniki akcji „Bezpieczna droga na wakacje", którą przeprowadzili inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy.

Podobnie jak w poprzednich latach, w pierwszą wakacyjną sobotę, niedzielę i poniedziałek (24-26 czerwca), kiedy natężenie autokarów udających się z dziećmi i młodzieżą na letni wypoczynek nad Morze Bałtyckie jest największe, inspektorzy transportu drogowego – wykorzystując Mobilną Stację Kontroli – na MOP Nowa Wieś na autostradzie A1, prowadzili działania kontrolne, które miały na celu sprawdzenie stanu technicznego autobusów oraz trzeźwości i czasu pracy kierowców zawodowych.

Wykorzystanie specjalistycznego sprzętu diagnostycznego umożliwiło bardzo dokładną ocenę układów bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym: hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia, jezdnego. Dzięki Mobilnej Stacji Diagnostycznej możliwe było wykrycie usterek, których ujawnienie w toku oględzin jest niemożliwe – jak np. zbyt małe i nierównomierne siły hamowania kół, luzy w elementach układu kierowniczego, zawieszenia, itp. Do katalogu ujawnianych usterek podczas działań zaliczyć można było uszkodzenia elementów układów hamulcowych, kierowniczych i zawieszenia oraz  wycieki płynów eksploatacyjnych. Pojazdy z istotnymi usterkami były naprawiane m.in. przez mobilne serwisy samochodowe. Po usunięciu usterek mogły ruszyć w dalszą trasę.

W tym roku działaniom kontrolnym towarzyszyła też szeroka kampania edukacyjno-prewencyjna „Bezpieczna droga na wakacje", zorganizowana przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, którą honorowym patronatem objął Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Oczekującym na wyniki kontroli autokarów młodym pasażerom funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prezentowali poprzez zabawę bezpieczne zachowania podczas wakacyjnego wypoczynku i przestrzegali przed najczęstszymi zagrożeniami.

Zobacz także: Jak przygotować samochód do podróży?

Polecamy: Skoda Octavia 1.0 TSI w naszym teście

Dzieci miały okazję praktycznego poznania zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom zdarzeń drogowych i różnego rodzaju innych urazów, które mogą przytrafić się podczas wakacji. Zaangażowane w akcję Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego z Bydgoszczy, Torunia i Włocławka miały dla dzieci elementy odblaskowe, zwiększające ich widoczność, a tym samym bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach po zmroku. Z kolei kierowcy kontrolowanych autokarów, przed wyruszeniem w dalszą trasę, otrzymali od inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego „Poradnik Kierowcy Zawodowego". Publikacja zawiera zbiór najważniejszych przepisów i zasad, dzięki którym podróż na wakacje będzie bezpieczna.

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty