Mniej agresji, więcej kultury. Jeździmy w sposób bardziej profesjonalny

Akcja specjalna Profesjonalni Kierowcy
Według kierowców samochodów osobowych, najbardziej niebezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego są rowerzyści. Uważa tak 49,5 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu kierowcy wskazują samych siebie (46,7 proc.). Trzecią grupą są motocykliści - wskazało ich 43,4 proc. pytanych. Kierowcy osobówek mają natomiast bardziej pozytywne zdanie na temat kierowców ciężarówek i pieszych. Aż 56,9 proc. uważa, że kierowcy ciężarówek są najbardziej  bezpiecznymi uczestnikami ruchu.Fot. materiały partnera zewnętrznego
Według kierowców samochodów osobowych, najbardziej niebezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego są rowerzyści. Uważa tak 49,5 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu kierowcy wskazują samych siebie (46,7 proc.). Trzecią grupą są motocykliści - wskazało ich 43,4 proc. pytanych. Kierowcy osobówek mają natomiast bardziej pozytywne zdanie na temat kierowców ciężarówek i pieszych. Aż 56,9 proc. uważa, że kierowcy ciężarówek są najbardziej bezpiecznymi uczestnikami ruchu.Fot. materiały partnera zewnętrznego
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS w lipcu 2017 roku, piesi i kierowcy ciężarówek są oceniani jako najbardziej bezpieczni uczestnicy ruchu drogowego. Na drugim biegunie są rowerzyści, kierowcy samochodów osobowych i motocykliści.
Według kierowców samochodów osobowych, najbardziej niebezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego są rowerzyści. Uważa tak 49,5 proc. ankietowanych. Na
Według kierowców samochodów osobowych, najbardziej niebezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego są rowerzyści. Uważa tak 49,5 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu kierowcy wskazują samych siebie (46,7 proc.). Trzecią grupą są motocykliści - wskazało ich 43,4 proc. pytanych. Kierowcy osobówek mają natomiast bardziej pozytywne zdanie na temat kierowców ciężarówek i pieszych. Aż 56,9 proc. uważa, że kierowcy ciężarówek są najbardziej bezpiecznymi uczestnikami ruchu.

Fot. materiały partnera zewnętrznego

Według kierowców samochodów osobowych, najbardziej niebezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego są rowerzyści. Uważa tak 49,5 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu kierowcy wskazują samych siebie (46,7 proc.). Trzecią grupą są motocykliści - wskazało ich 43,4 proc. pytanych. Kierowcy osobówek mają natomiast bardziej pozytywne zdanie na temat kierowców ciężarówek i pieszych. Aż 56,9 proc. uważa, że kierowcy ciężarówek są najbardziej  bezpiecznymi uczestnikami ruchu. Skąd tak pozytywne postrzeganie kierowców największych pojazdów na naszych drogach? Powodów może być kilka.

- Z pewnością wynika to z coraz większej świadomości kierowców zawodowych, lepszej infrastruktury i systemów bezpieczeństwa, w które dziś wyposażone są nowe pojazdy ciężarowe. Wielką rolę odgrywają także akcje doszkalające dla młodych kierowców w jakie coraz chętniej angażują się firmy z branży transportowej – wylicza Wilhelm Rożewski z Volvo Trucks Poland firmy, która wspólnie z Renault Trucks Poland, Wielton, Ergo Hestią i Michelin już od dwóch lat prowadzi akcję społeczną „Profesjonalni kierowcy” polegającą na organizowaniu bezpłatnych kursów dla młodych kierowców z prawem jazdy kategorii C+E.

- Kierujący samochodami ciężarowymi z roku na rok powodują coraz mniej wypadków drogowych, jak również rzadziej naruszają przepisy normujące porządek i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Należy zauważyć, że coraz częściej są to kierowcy bardzo dobrze przeszkoleni i świadomi zagrożeń występujących podczas ich ciężkiej pracy. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt wykorzystywania przez nich coraz nowocześniejszych, sprawniejszych a tym samym bezpieczniejszych pojazdów – podkreśla mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

Kierowców osobówek zapytano również, którzy uczestnicy wykazują na drodze najwięcej zachowań agresywnych. Aż 53,5 proc. wskazało właśnie kierowców samochodów osobowych. 17,9 proc. ankietowanych wymieniło pieszych.

Według kierowców samochodów osobowych, najbardziej niebezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego są rowerzyści. Uważa tak 49,5 proc. ankietowanych. Na
Według kierowców samochodów osobowych, najbardziej niebezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego są rowerzyści. Uważa tak 49,5 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu kierowcy wskazują samych siebie (46,7 proc.). Trzecią grupą są motocykliści - wskazało ich 43,4 proc. pytanych. Kierowcy osobówek mają natomiast bardziej pozytywne zdanie na temat kierowców ciężarówek i pieszych. Aż 56,9 proc. uważa, że kierowcy ciężarówek są najbardziej bezpiecznymi uczestnikami ruchu.

Fot. materiały partnera zewnętrznego

Na uwagę zasługuje również fakt, że w opinii badanych kierowców w ostatnich pięciu latach poprawiła się kultura jazdy prawie wszystkich uczestników ruchu. Najczęściej wskazywano rowerzystów i kierowców ciężarówek.

- Poprawa statystyk, jak i coraz lepsza opinia o kierowcach zawodowych, to z pewnością wynik wielu szkoleń, w których biorą oni udział – uważa Marcin Majak z Renault Trucks Poland. - Do tej pory w ramach naszej akcji Profesjonalni kierowcyprzeszkoliliśmy już około 450 osób. Beneficjentem akcji jest jednak każdy z nas. Większa świadomość, wiedza i umiejętności wyniesione ze szkoleń z pewnością przekładają się na wzrost bezpieczeństwa na drogach. Jeśli dzięki naszej inicjatywie choć jeden kierowca uniknie niebezpiecznej sytuacji, z pełnym przekonaniem będziemy mogli powiedzieć, że było warto – podsumowuje Marcin Majak.

Ciekawe wnioski płyną również z drugiej części badania, w której ankietowanymi byli już wyłącznie zawodowi kierowcy samochodów ciężarowych, czyli osoby spędzające na drogach najwięcej czasu i w ciągu roku przejeżdżające nawet ponad 100 tys. kilometrów. Ich zdaniem najbardziej niebezpieczną grupą uczestników ruchu są kierowcy jednośladów. Na rowerzystów wskazało prawie 60 proc. wszystkich zapytanych. Na drugim miejscu znaleźli się kierowcy jednośladów napędzanych silnikami – motocykliści są niebezpieczni według prawie 56 proc. pytanych. Kierowcy zawodowi byli absolutnie zgodni, że najmniej niebezpiecznymi użytkownikami dróg są właśnie kierowcy ciężarówek.

– Rowerzyści, motocykliści, ale też wielu kierowców małych pojazdów, nie zdają sobie sprawy ze specyfiki prowadzenia pojazdu ciężarowego i zapominają, że 40-tonowy zestaw (ciężarówka plus naczepa) zupełnie inaczej zachowuje się przy nagłym hamowaniu lub gwałtownej zmianie pasa ruchu. Wymuszenie pierwszeństwa lub zajechanie drogi to szczególnie groźne manewry, które ze względu na gabaryty pojazdów, tragicznie kończą się przede wszystkim dla mniejszych uczestników ruchu. Kolejna kwestia to martwe pole, jakie w dużych pojazdach jest znacznie większe niż np. w autach osobowych. Należy o tym pamiętać, zbliżając się do ciężarówki, która szykuje się do zmiany pasa lub sygnalizuje zamiar skrętu – tłumaczy Michał Proc z Volvo Trucks Poland.

 Kierowcy ciężarówek, tak jak kierowcy w badaniu ogólnopolskim stwierdzili, że to prowadzący auta osobowe wykazują najwięcej zachowań agresywnych na drodze. Takiego zdania jest siedmiu na dziesięciu pytanych. Pozostałe grupy były wskazywane zdecydowanie rzadziej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty