Młody kierowca bezpieczny na drodze

(ip)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Ujawnione przez media w ostatnim czasie okoliczności najtragiczniejszych wypadków z udziałem młodych kierowców m.in. wypadek w Kamieniu Pomorskim, w którym zginęło sześć osób czy śmierć siedmiu nastolatków pod Chełmnem to tragedie, których można było uniknąć.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Raport Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z 2013 roku, dotyczący stanu BRD w Polsce pokazuje, że nasz kraj, w rankingu bezpieczeństwa państw Unii Europejskiej, ze wskaźnikiem ponad 9 osób zabitych na 100 tys. mieszkańców, jest drugim krajem o najwyższym poziomie zagrożenia życia w ruchu drogowym. Najwyższy wskaźnik ilości wypadków, ponad 23%, to wypadki z udziałem młodych kierowców w wieku 18-24 lata.

Główne przyczyny dużej liczby wypadków powodowanych przez młodych kierowców to przede wszystkim niedostateczny poziom wiedzy oraz wpływ alkoholu na organizm kierującego pojazdem, brawura i skłonność do podejmowania ryzykownych zachowań na drodze. Co równie przerażające, aż 60%[1] młodych Polaków przyznało się, że prowadziło samochód bez prawa jazdy! – pokazują badania zrealizowane w ramach programu pilotażowego Cinema Drive.**

Początek szkoły to nowa przygoda

Wśród polskiej młodzieży to właśnie jesienią najwięcej osób po raz pierwszy wyjeżdża na drogę samochodem tuż po zdaniu egzaminu na prawo jazdy[2]. W czasie wakacji młodzi ludzie spieszą się z kursem, aby we wrześniu móc pochwalić się „plastikową licencją”. Niestety pozytywnie zdany egzamin to zbyt mało, aby czuć się pewnie i bezpiecznie za kierownicą, bowiem kurs nie przygotowuje w pełni do różnorodnych zdarzeń, które mogą przyczynić się do wypadku, a w czasie jazdy pojawiają się przypadkowo. Ze statystyk wynika także, że Polska jest jednym z krajów, w których najwięcej osób jeździ bez prawa jazdy[3].

Zauważyć ostrzeżenie

Młodzi kierowcy są nie tylko niedoświadczeni, ale łatwo też ulegają presji swoich rówieśników. Korzystając z samochodu niebezpieczeństwo niosą ze sobą również brawurowe zachowania, na które decydują się osoby w wieku 18-24 lata. Jak wynika ze statystyk po przeprowadzeniu pilotażowego programu edukacyjnego Cinema Drive w Polsce, co drugi młody kierowca zareaguje na zbyt szybką jazdę kolegi, czy koleżanki. Choć daleko nam do wyników z Australii (gdzie w takiej sytuacji zareaguje aż 95% kierowców), wzrost świadomości na poziomie prawie 22% budzi zadowolenie[4]. W roku szkolnym pojawia się również dużo okazji do uczczenia swojego sukcesu. Najczęstszą przyczyną wypadków powodowanych przez nastolatków jest nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa i wsiadanie za kółko po alkoholu. Ryzyko niesie także utrzymywanie zbyt krótkich odstępów między pojazdami oraz niedostosowane do sytuacji manewry, takie jak wyprzedzanie. Aż 63% młodzieży z Polski deklaruje, iż po zapoznaniu się z programem Cinema Drive jest świadome konsekwencji niebezpiecznych zachowań na drodze[5].

Bezpiecznie w nowym roku szkolnym

Jednym z istotnych narzędzi edukacyjnych, kierowanym do młodych kierowców, jest program kinowy Cinema Drive. 2 dynamiczne filmy oraz słuchowisko wpływają na wyobraźnię młodzieży, efektywnie adresując najważniejsze tematy, takie jak jazda po alkoholu, rozproszenie uwagi czy presja otoczenia. Po akcji pilotażowej programu Cinema Drive aż ¾ osób w wieku 16-19 lat zadeklarowało, iż nie wsiądzie za kierownicę po wypiciu jednego piwa, a ponad 70% rozumie niebezpieczeństwo wynikające z równoczesnego prowadzenia auta i SMS-owania[6]. Także prawie 70% młodzieży z Polski oceniło program Cinema Drive jako wartościowy z ich punktu widzenia. Jak pokazują wyniki akcji pilotażowej, 2-godzinny sens jest w stanie zmienić postrzeganie wartości, jakimi są życie i odpowiedzialność.

Program edukacyjny Cinema Drive dedykowany jest zorganizowanym grupom ze szkół ponadgimnazjalnych. Seanse można zobaczyć w Cinema Park w Warszawie (Cinema City Bemowo) oraz Cinema Park w Krakowie (Cinema City Bonarka). Koszt biletu to 22 zł (plus opłata za okulary 3D w wysokości 3 zł).


[1] Badanie przeprowadzone na grupie 1007 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych w maju 2013 roku podczas pilotażowego programu Cinema Drive.

[2] Statystyki Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi z 2011 roku.

[3] Badanie przeprowadzone na grupie 1007 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych w maju 2013 roku podczas pilotażowego programu Cinema Drive.

[4] J.w.

[5] J.w.

[6] J.w.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty