Mieszkasz w którymś z tych powiatów? Możesz mieć duży problem mając takie auto

Mariusz Michalak
Według danych z końca lipca 2021 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 28 301 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Nie wszystkie pojazdy z tej grupy mają napęd czysto elektryczny, ale jeśli ktoś już zdecydował się na zakup elektryka.... może mieć kłopot.
Źródło: Samar
Źródło: Samar

Pod koniec lipca 2021 r. po polskich drogach jeździło 28 301 elektrycznych samochodów osobowych. Pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 48% (13 606 szt.) tej części parku pojazdów, a pozostałą część (52%) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 14 695 szt.To dane z licznika elektromobilności uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 1 034 szt. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec lipca składała się z 10 984 szt., jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 273 133 szt.

Jak podaje Urząd Dozoru Technicznego (UDT) w ostatnim dniu lipca br. w Polsce funkcjonowały 1 274 stacje ładowania, na których było 1 559 ładowarek, a łączna liczba punktów ładowania wynosiła 3 013. Jednak, jak podkreśla UDT, nie wszystkie stacje ładowania są ogólnodostępne, a liczba tych ogólnodostępnych wynosi 979.

 - Spośród 380 powiatów blisko połowa (dokładnie 183 z nich) nie ma żadnego ogólnodostępnego punktu ładowania, w tym 20 powiatów nie ma też ani jednego zarejestrowanego samochodu typu BEV. informuje Instytut Rynku Motoryzacyjnego Samar..

Na niewystarczającą liczbę ładowarek mogą narzekać regiony południowo-wschodnie oraz północno-zachodnie. Statystycznie, najwięcej aut BEV przypada na jeden punkt ładowania w powiecie warszawsko-zachodnim (64 szt.) oraz w powiatach: grodziskim (37,5 szt.), legionowskim (35 szt.) i nowosądeckim (33 szt.).

Ile aut elektrycznych przypada na jeden punkt ładowania? Szczegółowy podział na powiaty dostępny tutaj.

Zobacz także: Jeep Wrangler w wersji hybrydowej

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty