Miałeś stłuczkę? Sprawdź jak zadbać o swoje interesy!

Redakcja
Miałeś stłuczkę? Sprawdź jak zadbać o swoje interesy!
Miałeś stłuczkę? Sprawdź jak zadbać o swoje interesy!
Polskie drogi nie należą do najbezpieczniejszych. Co więcej, od jesieni aż do wczesnej wiosny warunki na drogach są naprawdę trudne. Nietrudno więc o stłuczkę. Wystarczy chwila nieuwagi by doszło do zderzenia. Jego konsekwencją najczęściej jest poważne uszkodzenie pojazdów biorących udział w kolizji. Co zrobić jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji?

Rodzaje ubezpieczeń

W przypadku ubezpieczeń samochodowych mamy do czynienia z dwoma podstawowymi ich rodzajami. Pierwsze z nich to obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej znane jako OC. Polisa ta służy pokryciu strat, jakie możemy spowodować jako sprawcy kolizji. Musi posiadać ją każda osoba będąca właścicielem auta. Stłuczka? Co robić? W przypadku stłuczki kierowca, który nie zawinił, może dochodzić odszkodowania, które pozwoli mu wyremontować uszkodzony samochód, a także domagać się np. auta zastępczego, dzięki któremu w czasie naprawy swojego pojazdu nie będzie pozbawiony środka transportu.

Drugi rodzaj ubezpieczeń samochodowych to dobrowolne ubezpieczenie AC, które chroni nasze interesy również wtedy, gdy jesteśmy sprawcami kolizji. To dodatkowe ubezpieczenie, w ramach którego możemy liczyć nie tylko na wypłatę odszkodowania, ale również szereg usług dodatkowych, takich jak lawetowanie samochodu po kolizji lub awarii czy auto zastępcze.

Skupmy się jednak na najpopularniejszym ubezpieczeniu, a więc OC i sprawdźmy w jaki sposób doprowadzić do wypłaty odszkodowania z OC sprawcy. Co konkretnie powinniśmy zrobić, aby jak najszybciej je otrzymać?

Co zrobić gdy dojdzie do stłuczki?

Doszło do stłuczki z twoim udziałem? Zastanawiasz się co robić? Wszystko zależy od tego, czy w kolizji drogowej ktokolwiek poniósł uszczerbek na zdrowiu. Jeśli tak się nie stało – nie musisz nawet wzywać policji. Co innego, jeśli w trakcie zdarzenia doszło do obrażeń ciała u kierowców lub pasażerów, lub wtedy, gdy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa (np. jeśli podejrzewasz, że sprawca wypadku jest nietrzeźwy). W takiej sytuacji wezwanie służb powinno być twoim obowiązkiem.

Jeśli jednak wszyscy są cali i zdrowi a okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości co do winy, możesz dojść do porozumienia ze sprawcą. Jest on zobowiązany wypełnić wówczas oświadczenie, w którym zostaną opisane wszystkie okoliczności zdarzenia. Dodatkowo możesz również sporządzić dokumentację fotograficzną miejsca kolizji oraz uszkodzeń swojego pojazdu. Z tak wypełnionym oświadczeniem możesz udać się do ubezpieczyciela sprawcy licząc na to, że jak najszybciej otrzymasz odszkodowanie.

Niestety, nie zawsze jest to takie proste. Często sprawca nie podaje jakie towarzystwo ubezpieczeniowe ubezpiecza jego pojazd, co sprawia, że musisz dochodzić wszystkiego na własną rękę. Kolejny krok to kontakt z ubezpieczycielem sprawcy, który niestety, nie zawsze jest przyjemny i owocny. Poinformowanie o zdarzeniu i przedstawienie oświadczenia sprawcy często oznacza jedynie uruchomienie procedury wypłaty odszkodowania z OC sprawcy, co może trwać naprawdę długo. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie jest zadowolonych z takiego obrotu sprawy. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy skorzystać ze znacznie łatwiejszego sposobu wypłaty odszkodowania z OC sprawcy.

Łatwiejszy sposób na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy

Mowa o Bezpośredniej Likwidacji Szkód, czyli systemie, do którego dołączyli już wszyscy najwięksi ubezpieczyciele w naszym kraju. System ten działa również sprawnie w wielu krajach Europy. Na czym polega? Szczegółowe informacje na temat BLS znajdziesz na stronie http://www.zglaszamstluczke.pl/. Postaramy się jednak w tym artykule przybliżyć najważniejsze zasady oraz korzyści, jakie płyną z tego rozwiązania.

Otóż obecnie, dzięki Bezpośredniej Likwidacji Szkód, możesz zgłosić roszczenie wobec ubezpieczyciela sprawcy kontaktując się… ze swoim ubezpieczycielem. To właśnie on zajmuje się wszystkimi formalnościami i poszukiwaniem towarzystwa, w którym ubezpieczony jest sprawca. Dzięki temu, w stresującej sytuacji, jaką bez wątpienia jest stłuczka, nie musisz zastanawiać się co robić. Wystarczy bowiem jeden telefon, by oczekiwać szybkiej i skutecznej pomocy. Warto dodać, że w tym wypadku wszystkie ustalenia dotyczące zakresu ubezpieczenia nie zmieniają się – masz więc prawo zarówno do wypłaty odszkodowania, jak i np. otrzymania samochodu zastępczego.

Takie rozwiązanie to spora oszczędność czasu oraz znacznie większa skuteczność w otrzymywaniu odszkodowania w satysfakcjonującej nas wysokości. Pieniądze wypłaca Ci bowiem Twój ubezpieczyciel, a więc firma, do której masz zaufanie. On z kolei dochodzi już w kolejnych etapach procesu swoich należności od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. To bardzo wygodne rozwiązanie, o czym przekonało się o tym już wiele osób biorących udział w stłuczkach samochodowych.

Podsumowując, stłuczka, choć jest stresującym momentem, nie musi oznaczać poważnych strat finansowych. Nie zapominajmy, że obecnie każdy posiadacz samochodu musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC, z którego zostaną pokryte szkody, jeśli będzie sprawcą kolizji drogowej. Nie bójmy się działać szybko i zdecydowanie, by uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy. Dzięki temu szybciej otrzymamy pieniądze potrzebne na naprawę naszego samochodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty