Mercedes A 190

Witold Blady
Udostępnij:
Najnowszym modelem w gamie najmniejszych mercedesów jest samochód ze 125-konnym silnikiem oznaczony A190.

|
|
| Najnowszym modelem w gamie najmniejszych Mercedesów jest samochód ze 125-konnym silnikiem oznaczony A190. Właśnie temu autu postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej.

Mercedes A 190

WyposażenieOtrzymujemy system ABS, cztery poduszki gazowe, system wspomagający hamulce, układ kontroli stabilności ESP, elektrycznie sterowane i ogrzewane lusterka, wskaźnik temperatury zewnętrznej, halogeny, instalacja radiowa, wspomaganie układu kierowniczego, centralne ryglowanie zamków, dzieloną tylną kanapę, regulację wysokości fotela kierowcy i elektrycznie opuszczane szyby w przednich drzwiach.
Model A190 jest dostępny w dwóch odmianach wyposażenia: Elegance i Avantgarde. Testowe auto miało ten drugi pakiet, obejmujący jednobarwne światła tylne, aluminiowe felgi, tapicerkę o specjalnym wzorze i białe tarcze wskaźników. Jest jeszcze trzecia odmiana - Classic, jednak można wybrać ją w zestawieniu z jednym z czterema pozostałych silników.

Porównanie Mercedesa A190 z konkurentamiWyposażenie (S - standard, O - opcja)

ModelMercedes A190Audi A3 1.8Volkswagen Golf GTI
ABSSSS
Airbag kierowca/pasażerS/SS/SS/S
Poduszki boczneSSO
Wspomaganie kierownicySSS
Elektryczne szybySSS
Centralne ryglowanie zamkówSSS
RadioOOS
KlimatyzacjaOSO
Aluminiowe felgiSSS

Osiągi i pozostałe dane

ModelMercedes A190Audi A3 1.8Volkswagen Golf GTI
SilnikR4R4R4
Pojemność skokowa (cm sześc.)189817811781
Moc maks. (KM)125125150
Maks. moment obrotowy (Nm)180173210
Skrzynia biegówmanualna, pięciobiegowa--
Hamulce przednie/tylnetarczowe/tarczowe--
Średnica zawracania (m)10,710,910,9
Objętość bagażnika (dm sześc.)325350330
Długość (mm)357541524149
Szerokość (mm)171917351735
Wysokość (mm)158714271439
Rozstaw osi (mm)242325132511
Masa własna (kg)115511601236
Ładowność (kg)385460504
Prędkość maksymalna (km/h)198202216
Przyspieszenie 0-100 km/h (sek)8,810,18,5

Zużycie paliwa (l/100 km)

Miasto10,611,710,9
Poza miastem66,46,2
Średnie7,78,47,9

Jazda próbnaPod maską testowego egzemplarza znajdował się czterocylindrowy silnik benzynowy o mocy 125 KM, uzyskiwanej z 1,9 l pojemności. Mercedes klasy A jest nieduży i lekki, więc jednostka o tak dużej mocy zapewnia mu ponadprzeciętne osiągi.
Na niezłym poziomie jest także elastyczność, nie ma więc potrzeby zbyt częstego sięgania do dźwigni zmiany biegów. Trzeba przyznać, że mechanizm zmiany przełożeń pracuje w małym Mercedesie bez zarzutu, nie ma problemu ze znalezieniem właściwego biegu. Drogi włączania przełożeń są krótkie, niczym w aucie sportowym.
Mercedes A190 ze względu na osiągi musi być dość twardo zawieszony. Taka charakterystyka pasuje do szybkiego auta, co ciekawe - niskoprofilowe opony nie powodują spadku komfortu. A190 doskonale radzi sobie także na zakrętach, zbyt szybka jazda sygnalizowana jest krótkimi błyśnięciami żółtego trójkąta na desce wskaźników - to znak, że interweniuje system ESP. Podobnie jest z systemem ABS, działa dyskretnie i włącza się dopiero wtedy, gdy naprawdę jest potrzebny.
PodsumowanieGdy klasa A pojawiła się na rynku nie brakowało głosów krytycznych - uważano, że Mercedes nie powinien zmieniać swojego wizerunku producenta doskonałych aut od klasy średniej wzwyż. Nowy model zdecydowanie nie pasował do tej opinii. Później pojawiły się kłopoty z testem łosia i wydawało się, że Mercedes może nawet zaprzestać produkcji swojego malucha. Nic takiego jednak się nie stało, wręcz przeciwnie - sprzedaż klasy A rośnie zdecydowanie nie tylko w naszym kraju, ale i całej Europie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Minister Anna Moskwa o polityce klimatycznej i o energetyce

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Motofakty
Dodaj ogłoszenie