Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mazda CX-5. Co zmieniło się po liftingu?

Przemysław Pepla
Mazda CX-5 / Fot. Mazda
Mazda CX-5 / Fot. Mazda
Prekursor koncepcji stylistycznej KODO, Mazda CX-5, doczekał się pierwszego liftingu. Zmiany objęły nie tylko wygląd zewnętrzny, lecz również układ napędowy. Ceny tego zmodernizowanego modelu zaczynają się w Polsce od 87,4 tys. zł.
Mazda CX-5 / Fot. Mazda
Mazda CX-5 / Fot. Mazda

CX-5 było pierwszym seryjnie produkowanym autem japońskiego producenta, w którym wykorzystano zarówno stylistykę KODO, jak również technologię SkyActiv. Nie zmienił tego przeprowadzony w ostatnim czasie lifting. Japończycy zdecydowali się jedynie na subtelne zmiany, podkreślające charakter pojazdu.

W przypadku CX-5, styliści Mazdy zastosowali szereg elementów charakterystycznych dla designu określanego jako KODO, czyli „Dusza ruchu”. W sylwetce tego SUV-a odnajdziemy więc wyrazisty przedni pas, a także liczne przetłoczenia w bocznej sekcji, podkreślające dynamiczny charakter pojazdu.

Odświeżoną Mazdę CX-5 poznamy m.in. po zmodyfikowanym grillu z  rozchodzącymi się poziomymi listewkami w kolorze szarym, a także nowymi wzorami aluminiowych felg, jak również nowymi kolorami karoserii Sonic Silver Metallic oraz Titanium Flash Mica. Dopełnieniem zmian są przeprojektowane reflektory wyposażone w technologię LED.

Więcej nowości odnajdziemy w kabinie pasażerskiej japońskiego SUV-a. Nadrzędnym celem projektantów było podniesienie jakości zastosowanych materiałów i detali oraz skupienie kokpitu wokół kierowcy. W związku z tym ewolucji poddano układ konsoli wskaźników za kierownicą oraz konsoli środkowej.

Mazda CX-5 / Fot. Mazda
Mazda CX-5 / Fot. Mazda

Zmodernizowana Mazda CX-5 otrzymała szereg nowych opcji, m.in. system MZDConnect  umożliwiający łączność z Internetem poprzez smartfona, a także elektryczny hamulec postojowy. Jednocześnie poprawiono łatwość i wygodę korzystania ze schowków i innych miejsc do chowania przedmiotów w kabinie. Dokonano tego poprzez zwiększenie pojemności kieszeni w drzwiach, jak i schowka w konsoli środkowej.

Zbudowany na płycie podłogowej SkyActiv Platform SUV Mazdy wciąż jest dostępny z tapicerką z czarnej skóry oraz z tapicerką z tkaniny w kolorze czarnym lub piaskowym. Nowością w zakresie kolorystyki wnętrza jest tapicerka skórzana w kolorze czysto białym. Środkowe partie pokrycia siedzeń wykonane są z nowo opracowanych materiałów. Z kolei na tablicy rozdzielczej dostępne są trzy rodzaje paneli ozdobnych: imitujący pionowo szczotkowane aluminium, z cienkim paskiem o wyglądzie satynowego chromu, metalizowany oraz czarny błyszczący, wykończony lakierem fortepianowym.

Przy okazji liftingu, inżynierowie Mazdy postanowili usprawnić systemy bezpieczeństwa, w które wyposażone jest CX-5. Dlatego też na jej pokładzie znalazły się m.in. adaptacyjne reflektory LED (ALH), które kontrolują zasięg oświetlenia drogi przez światła drogowe, poprawiając widoczność po zmroku, system asystenta pasa ruchu (LAS), który pomaga zapobiegać opuszczaniu przez nieuwagę zajmowanego pasa na drodze oraz system przywracania uwagi kierowcy (DAA), który zaleca kierowcy zrobienie postoju na odpoczynek, jeżeli wykrywa u niego objawy zmęczenia.

Mazda CX-5 / Fot. Mazda
Mazda CX-5 / Fot. Mazda

Dynamiczne nadwozie Mazdy CX-5 po liftingu skrywa modyfikacje układów zawieszenia i napędowego. Obecnie automatyczna skrzynia biegów SKYACTIV-Drive umożliwia wybór trybu pracy, co pozwala lepiej dopasować auto do preferowanego stylu jazdy.

W gamie jednostek napędowych dostępnych w modelu CX-5 znajdują się silniki benzynowe z bezpośrednim wtryskiem paliwa SKYACTIV-G o pojemności 2 i 2.5-litra oraz 2.2-litrowy diesel SKYACTIV-D. Mniejszy z benzynowych silników generuje 165, zaś większy już 192 KM. Diesel oferowany jest natomiast w dwóch wariantach mocy: 150 i 175 KM

O przenoszenie mocy na nawierzchnię dbają natomiast sześciobiegowe skrzynie: automatyczna SKYACTIV-Drive i ręczna SKYACTIV-MT. W ofercie występuje również opracowany przez Mazdę układ napędowy na 4 koła nowej generacji.

Ceny odświeżonej Mazdy CX-5 w podstawowej wersji SkyGO z 2-litrowym silnikiem benzynowym zaczynają się od 87,4 tys. złotych. Najtańszy diesel kosztuje już 109 tys. złotych. Zakup najmocniejszej odmiany japońskiego SUV-a, wyposażonej w 192-konny silnik benzynowy w topowej odmianie SkyPASSION z napędem na cztery koła to wydatek 151,9 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty