Matowe szyby

Grzegorz Burda
Fot. AME: Porysowana szyba znacznie zmniejsza widoczność w nocy oraz podczas opadów.
Fot. AME: Porysowana szyba znacznie zmniejsza widoczność w nocy oraz podczas opadów.
Po kilku latach eksploatacji samochodu wiele części zdradza już objawy zużycia. Zużywają się również szyby samochodowe, zwłaszcza przednia.

Taka szyba zmniejsza widoczność, zwłaszcza w nocy i podczas opadów.

 

Nie trzeba się nawet specjalnie przyglądać, aby dostrzec wyraźne rysy od piór wycieraczek, a także od nieumiejętnego skrobania lodu w zimie.

 

W nowym samochodzie widoczność przez szybę nie budzi najmniejszych zastrzeżeń, natomiast w kilkuletnim może już być znacznie pogorszona, kiedy szyba jest porysowana i zniszczona. Rysy powodują dodatkowe załamywanie światła, co sprawia, że widoczność znacznie się pogarsza.

Fot. AME: Porysowana szyba znacznie zmniejsza widoczność w nocy oraz podczas opadów.
Fot. AME: Porysowana szyba znacznie zmniejsza widoczność w nocy oraz podczas opadów.

Podczas jazdy w dzień nie jest to uciążliwe, natomiast w nocy i podczas opadów zaczyna już przeszkadzać.

 

Powodów porysowania szyby może być kilka. Pierwszą i najczęstszą są pióra wycieraczek. Po kilku latach eksploatacji wyraźnie widać łukowate rysy na szybie. Zjawiska tego nie można w żaden sposób uniknąć, ale można go chociaż trochę opóźnić. Trzeba tylko przestrzegać kilka podstawowych zasad.

 

Należy systematycznie wymieniać pióra wycieraczek, lub same gumki, najlepiej co sześć miesięcy. Pióra powinniśmy wymienić nawet jeśli są dobre, ponieważ guma wraz z czasem starzeje się, robi się coraz twardsza i coraz bardziej rysuje szybę. Na rynku są wycieraczki ze wskaźnikiem zużycia, który zmieniając kolor informuje nas o konieczności wymiany. Również używając wycieraczek nie należy włączać ich "na sucho" i trzeba zawsze obficie używać spryskiwacza.

 

Jeśli nie używamy wycieraczek dobrze jest co pewien czas podnieść je i usunąć nagromadzony piasek. Jeśli tego nie zrobimy, to przy pierwszym włączeniu piasek zostanie rozprowadzony po całej szybie, przyspieszając jej zużycie. Również podczas zimowego skrobania można trwale porysować szybę, używając do tego nieodpowiednich rzeczy lub gdy bardzo szybko i z dużą siłą próbujemy usunąć grubą warstwę lodu.

 

Jeśli rysy nie są głębokie można próbować naprawić taką szybę i to nawet samemu. Wystarczy kupić specjalną pastę do polerowania szyb, uzbroić się w cierpliwość i po kilku godzinach pracy powinno być widać efekty. Nie należy jednak oczekiwać cudów. Na pewno nie znikną wszystkie rysy, ale przejrzystość szyby będzie lepsza.

 

Jednak z góry jesteśmy skazani na niepowodzenie, jeśli szyba jest porysowana w wyniku uszkodzenia gumki wycieraczki. Metalowa część pióra robi głęboki ślad, którego tym sposobem na pewno nie uda się zlikwidować. Można go tylko nieco zmniejszyć.

 

Zlecenie polerowania szyby firmie raczej nie będzie się opłacało finansowo, ponieważ cena za usługę może być bardzo zbliżona do nowej szyby (zamiennika do popularnych samochodów). Można się nad tym zastanawiać, jeśli np. nowa szyba kosztuje kilka tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty