Masz nowy samochód? Zabezpiecz lakier powłoką ceramiczną. UE wprowadziła zmiany

Materiał Partnera zewnętrznego
Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej i przepisami ochrony środowiska, lakiery samochodowe musiały zmienić swój skład, a co za tym idzie i właściwości. Obecnie nie można już do ich produkcji używać toulenu czy ołowiu, który odpowiadał m.in. za twardość. fot. Ceramic Pro
Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej i przepisami ochrony środowiska, lakiery samochodowe musiały zmienić swój skład, a co za tym idzie i właściwości. Obecnie nie można już do ich produkcji używać toulenu czy ołowiu, który odpowiadał m.in. za twardość. fot. Ceramic Pro
Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej i przepisami ochrony środowiska, lakiery samochodowe musiały zmienić swój skład, a co za tym idzie i właściwości. Obecnie nie można już do ich produkcji używać toulenu czy ołowiu, który odpowiadał m.in. za twardość.

Zamiast tego toksycznego metalu używa się wody. Powłoka szybko ulega zniszczeniu, lawinowo wzrasta więc ilość klientów lakierni samochodowych i firm zajmujących się renowacją karoserii. Jesteśmy zdecydowanie bardziej EKO. Tylko jaki ma to wpływ na trwałość powłoki lakierniczej w naszych autach?

Renowacja co dwa lata. Tylko co później?

Powłoka ceramiczna nadaje lakierowi szklistości i zwiększa hydrofobowość, dzięki czemu auto nie tylko nienagannie się prezentuje, ale również jest łatwiejsze
Powłoka ceramiczna nadaje lakierowi szklistości i zwiększa hydrofobowość, dzięki czemu auto nie tylko nienagannie się prezentuje, ale również jest łatwiejsze w pielęgnacji.

fot. Ceramic Pro

– Pierwsze porysowane samochody z wżerami, zmatowieniem i odpryskami  trafiają do nas średnio już po dwóch latach od wyjazdu z salonu. Czasem kwalifikują się do pełnej renowacji lakieru, głębokiego polerowania, a  to zwykle koszt od 1500 zł – mówi Jacek, właściciel studia detailingowego.

Tyle że przy obecnej grubości lakieru, która również za sprawą nowych przepisów znacznie zmalała, takie polerowanie można wykonać na aucie dwa lub maksymalnie trzy razy. To co ma służyć ochronie środowiska i naszemu zdrowiu, niestety odbija się na kieszeni.

Ile jest warty kwarc?

Aplikacja powłoki ceramicznej możliwa jest wyłącznie w profesjonalnym studio, spełniającym rygorystyczne wymogi producenta.fot. Ceramic Pro
Aplikacja powłoki ceramicznej możliwa jest wyłącznie w profesjonalnym studio, spełniającym rygorystyczne wymogi producenta.

fot. Ceramic Pro

Od momentu wprowadzenia zmian przez UE popularne stały się powłoki kwarcowe. Były pierwszą próbą zabezpieczenia lakieru przed śladami codziennego użytkowania i trudnymi warunkami środowiska. Ich żywotność i wytrzymałość jednak w wielu przypadkach nieznacznie przewyższała działanie dobrego, twardego wosku. Dopiero zastosowanie ochrony ceramicznej tak naprawdę zrewolucjonizowało rynek detailingowy.

Wysokiej jakości powłoki ceramiczne nie tylko zwiększają twardość lakieru, ale również poprawiają wygląd, ponieważ nadają szklistość i hydrofobowość, a także pogłębiają kolor. Świetnie chronią też przed czynnikami środowiskowymi czy promieniami UV. Mogą być nazywane nawet płynnym szkłem, pod warunkiem, że to faktycznie oryginalne powłoki ceramiczne, a nie marketingowy chwyt.

Ceramika – ceramice nierówna. O co należy zapytać wybierając zabezpieczenie lakieru?

Lakier i inne elementy zabezpieczone powłoką ceramiczną odpychają brud i wodę. Posiadają także właściwości antygraffiti.fot. Ceramic Pro
Lakier i inne elementy zabezpieczone powłoką ceramiczną odpychają brud i wodę. Posiadają także właściwości antygraffiti.

fot. Ceramic Pro

Ważny jest zarówno produkt jak i sposób jego aplikacji, ilość naniesionych warstw. Dobre powłoki takie jak oryginalny Ceramic Pro 9H powinny posiadać certyfikat twardości SGS – określony właśnie do skali 9H. – Wielu producentów wykorzystuje niewiedzę klientów celowo mieszając skalę ołówkową ze skalą Mohsa i oznaczając powłoki np. jako 10H. W rzeczywistości twardość tych produktów jest znacznie niższa, a trwałość mniejsza, podczas gdy nasza topowa powłoka wytrzymuje nawet do pięciu lat – przekonuje Jarosław Ośko, prezes Ceramic Pro Poland.

Jak zabezpieczyć samochód przed zimą?

Zabezpieczenie karoserii powłoką ceramiczną może być dobrym rozwiązaniem w szczególności zimą, gdy minusowe temperatury sprawiają, że lakier jest bardziej podatny na uszkodzenia. Wzmocniony ceramiką dłużej zachowa salonowy stan.

Skóra i plastiki zabezpieczone powłoką ceramiczną dłużej zachowują salonowy stan, będąc mniej podatne na zniszczenia i łatwiejsze w pielęgnacjifot. Ceramic
Skóra i plastiki zabezpieczone powłoką ceramiczną dłużej zachowują salonowy stan, będąc mniej podatne na zniszczenia i łatwiejsze w pielęgnacji

fot. Ceramic Pro

Co ciekawe, powłoki ceramiczne służą nie tylko do zabezpieczenia karoserii, ale również innych powierzchni, takich jak tapicerka skórzana i materiałowa, plastiki, felgi, szyby czy reflektory. – W sezonie jesienno-zimowym znakomicie sprawdza się zwłaszcza tzw. niewidzialna wycieraczka. To produkt, który dzięki właściwościom hydrofobowym poprawia widoczność podczas jazdy w deszczu na tyle, że używanie tradycyjnych wycieraczek nie jest potrzebne. Ułatwia także pielęgnację szyb i co zimą chyba najważniejsze, znacznie przyśpiesza usuwanie szronu – zachwala Ośko.

Nie wszystkie powłoki Ceramic Pro są jednak dostępne w sprzedaży detalicznej. – Nasz topowy produkt – 9H – może być aplikowany wyłącznie przez autoryzowanych ekspertów. Ta czynność wymaga nie tylko sporego doświadczenia, ale i bezpyłowego, suchego środowiska o określonej temperaturze oraz wilgotności. Takie warunki stworzyliśmy w każdym z 37 autoryzowanych punktów Ceramic Pro 9H. Nasi eksperci spełniają bardzo rygorystyczne standardy Ceramic Pro pod kątem umiejętności, doświadczenia oraz wiedzy detailingowej. Dlatego wybierając studio detailingowe ze strony ceramicpro.pl, zyskuje się gwarancję najwyższej jakości usługi – zapewnia prezes.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na motofakty.pl Motofakty