Marzysz o samochodzie elektrycznym, ale obawiasz się, że w Polsce jest zbyt mało stacji ładowania? PKN ORLEN Planuje to zmienić!

Materiał promocyjny PKN ORLEN
PKN ORLEN
PKN ORLEN
Elektromobilność, w tym samochody elektryczne z roku na rok, zyskują w Polsce coraz większą popularność. Jednocześnie stacje ładowania w naszym kraju są rozmieszczone bardzo nierównomiernie, aż 41% z nich koncentruje się w 15 największych miastach. Jednak PKN ORLEN planuje to zmienić! Sprawdź, szczegóły rozwoju stacji paliw alternatywnych w Polsce .

Czy elektromobilność to przyszłość, czy marzenie?

Według danych opracowanych przez PZPM i PSPA z końca kwietnia 2022 r., w Polsce były zarejestrowane łącznie 46 552 osobowe i użytkowe samochody z napędem elektrycznym. Przez pierwsze cztery miesiące bieżącego roku ich liczba zwiększyła się o 7 768 sztuk, tj. o 44% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. - wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.

 

Z dalszej części raportu, przygotowanego przez PZPM i PSPA, możemy również wyczytać, że pod koniec kwietnia 2022 r. po polskich drogach jeździło 44 667 elektrycznych samochodów osobowych. W pełni elektryczne auta (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 48% (21 450 szt.) tej części floty pojazdów, a pozostałą część (52%) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 23 217 szt.

 

Mogłoby się wydawać, że w porównaniu z liczbą aut tradycyjnych, których na początku października 2021 roku w Centralnej Bazie Pojazdów było zarejestrowanych dokładnie 38 674 496 pojazdów, to ilość samochodów elektrycznych wciąż jest niewielka. Jednak nie da się ukryć, że coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego samochodu . Sprzyja temu rozbudowująca się struktura stacji ładowania, a także liczne korzyści dla osób, posiadających samochód elektryczny.

Samochód elektryczny w Polsce – czy warto? 

Kupno nowego samochodu zawsze wiążę się z niemałym wydatkiem. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku aut elektrycznych, ceny w salonach zaczynają się od ponad 90 tys . zł. Jednak osoby, które rozważają zakup, takiego pojazdu mogą liczyć na dofinansowanie ze strony Państwa. W ramach działającego programu “Mój elektryk” osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 18 750 zł. Na jeszcze większą pomoc liczyć mogą posiadacze Karty Dużej Rodziny, którzy otrzymają dopłatę w wysokości 27 000 zł.

Widać, że szukanie ekologicznych rozwiązań , staje się istotne dla władz naszego kraju, ale także dla rosnącej liczby obywateli.
Ponadto posiadanie samochodu elektrycznego w Polsce, wiąże się również z kilkoma przywilejami, które mogą zdecydowanie ucieszyć, osoby mieszkające w miastach, a mianowicie, autem elektrycznym można poruszać się buspasem, co znaczenie przyśpiesza poruszanie się po mieście. Dodatkowo wiele miast oferuje kierowcom elektryków darmowe miejsca postojowe lub wręcz miejsca przeznaczone dla nich.

Warto również zaznaczyć, że rośnie liczba stacji ładowania.

PKN ORLEN i paliwa alternatywne - nadchodzą zmiany?

Rosnące zainteresowanie samochodami elektrycznymi, a także problem nierównomiernie rozmieszczonych po Polsce stacji ładowania dostrzega spółka PKN ORLEN, planuję rozbudowę sieci ładowarek.  Alternatywą dla tradycyjnych stacji paliw, będą HUB-y wielostanowiskowe, umożliwiające ładowanie wielu pojazdów elektrycznych jednocześnie. Wielostanowiskowe stacje ładowania  będą rozwijane wzdłuż tras szybkiego ruchu oraz miejsc o szczególnej roli na mapie komunikacyjnej Polski.

Ponadto PKN ORLEN rozwija działalność w zakresie elektromobilności, poszerzając ofertę skierowaną do klientów biznesowych  o usługi flotowe dla samochodów elektrycznych. Już dzisiaj pierwsi klienci korzystają z powyższych usług. Oferta będzie rozbudowywana do wymagań rynku biznesowego. PKN ORLEN odpowiada zarówno na potrzeby rynku prywatnego, a także firm i przedsiębiorstw .

Warto również wspomnieć, że dzięki integracji ENERGI z PKN ORLEN, która umożliwiła dołączenie stacji ładowania Energa do sieci ORLEN Charge, w wielu miastach, na słupach oświetleniowych zamontowane są ładowarki pojazdów elektrycznych. Tym samym budowana przez PKN ORLEN sieć infrastruktury ładowania powiększy się o innowacyjne urządzenia. Jest to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, które powstaje na istniejącej już infrastrukturze. Stacje ładowania operują mocą od 3 do 22 kW, w zależności od pracy samej lampy i jej bieżącego zapotrzebowania na energię. Urządzenia przeznaczone są do uzupełniania stanu baterii pojazdów elektrycznych podczas postoju bądź pełnego ładowania w ciągu nocy .

Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy potrzebują mieć stały dostęp do stacji ładowania lub chcą ją udostępnić do użytku komercyjnego mogą zakupić takie urządzenie w różnych modelach – wallbox, stację typu AC, lub stację typu DC. Dostępne są 2 pakiety: Pakiet z ORLEN  Charge i Pakiet Standardowy. W ramach Pakietu z ORLEN Charge firma otrzymuje kompleksowe rozwiązanie – od usługi instalacji, prac projektowo – budowlanych, po obsługę płatności i dodatkowe usługi w tym telefoniczną pomoc techniczną dla kierowców 24/7/. W Pakiecie Standardowym to kompleksowa usługa instalacji wraz z pracami projektowo – budowlanymi.

 

Jak ładować samochód elektryczny na stacjach GK ORLEN?

Trafiając na swojej drodze na stację GK ORLEN, warto wiedzieć, jak w łatwy i szybki sposób z niej skorzystać, a także poznać ich różne lokalizacje. Pomocna w tym jest aplikacja ORLEN Charge.

Samochód elektryczny naładujesz na stacjach ładowania GK ORLEN w kilku prostych krokach:

  1. Zainstaluj aplikację mobilną ORLEN Charge na swoim telefonie przez AppStore lub Google Play.
  2. Zaloguj się do aplikacji lub zarejestruj nowe konto.
  3. Znajdź wybraną stację ładowania na mapie w aplikacji.
  4. Podłącz swój samochód do stacji ładowania.
  5. Wybierz właściwie gniazdo w aplikacji i kliknij przycisk ,,Ładuj".
  6. Wprowadź dane karty płatniczej. Potrzebujemy ich, aby możliwe było sfinalizowanie transakcji.  
  7. Aby zakończyć ładowanie, kliknij w aplikacji przycisk ,,Zatrzymaj". Stacja ładowania zwolni blokadę wtyczki.

 Posiadając aplikację ORLEN Charge, w trakcie ładowania pojazdu można sprawdzić aktualny stan naładowania, informacje dotyczące pobierania energii elektrycznej, a także dane o mocy i długości sesji .

Obecnie na stacjach GK ORLEN, znajdują się dwa rodzaje stacji ładowania:

  • stacje prądu stałego (DC) o mocy 50kW i 100kW tzw. szybkie – które umożliwiają naładowanie baterii w samochodzie w czasie nawet od 10 do 40 minut,
  • stacje prądu przemiennego (AC) o mocy 22kW – tzw. półszybkie, na których naładowanie pojazdu  może trwać od kilku do kilkunastu godzin.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na motofakty.pl Motofakty