Mandaty. Zapowiada się podwyżka. Tak wysokich mandatów jeszcze nie było!

Mariusz Michalak
Fot. Paweł Relikowski
Fot. Paweł Relikowski
Rząd ma kolejny pomysł na walkę z kierowcami łamiącymi przepisy drogowe. Pomóc ma podwyżka mandatów. I to nawet dziesięciokrotna. W przypadku maksymalnego wymiaru mandatu - z 500 zł do 5 000 zł. Ale to nie wszystko.

Obecnie maksymalny mandat jaki może nałożyć kierowca wynosi 500 zł. Jedynie w niektórych przypadkach może być to nawet 1000 zł (ma to miejsce wówczas, gdy jeden czyn jest zabroniony przez więcej niż jeden przepis). Wkrótce może się to zmienić, a maksymalny mandat może wynieść nawet 5 000 zł. 

Rząd proponuje surowsze kary za wykroczenia popełniane w rejonie przejść dla pieszych (minimum 1–1,5 tys. zł) oraz w obszarze zabudowanym. Więcej mieliby także zapłacić drogowi recydywiści. Kierowca miałby dostępny większy limit punktów karnych, ale ich ważność wydłużona zostałaby o rok. Zlikwidowane miałyby zostać kursy pozwalające na ich redukcję.

"Biorąc pod uwagę, że przestrzeganie ograniczeń prędkości jest kluczowe dla ochrony życia i zdrowia obywateli na drodze, niezbędne jest podniesienie kwot mandatów karnych oraz wprowadzenie zmian w przepisach, których celem jest ograniczenie zachowań szczególnie niebezpiecznych na drogach i eliminacja tzw. piratów drogowych" – Dziennik Gazeta Prawna cytuje pismo premiera Mateusza Morawieckiego do resortów sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji oraz infrastruktury.

Jeśli zmiany wejdą w życie to kary za wykroczenia drogowe byłyby wyższe niż za drobne przestępstwa. Może to doprowadzić do sytuacji, w której kierowcy będą masowo odmawiać przyjęcia mandatu. Byłyby to pierwsze zmiany w wysokości mandatów drogowych od ponad 20 lat.

Obecnie kary za przekroczenie dozwolonej prędkości są następujące:

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h[/b] - mandat w wysokości 50 zł[/b]
Od 11–20 km/h[/b] – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne[/b]
Od 21–30 km/h[/b] – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne[/b]
Od 31–40 km/h[/b] – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych[/b]
Od 41–50 km/h[/b] – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych[/b]
Od 51 km/h[/b] – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych[/b] (Prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w ternie zabudowanym)
Zobacz także: Dwa modele Fiata w nowej odsłonie


od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty