Zapytania o dane polskich kierowców, które z zagranicy trafiają do Ministerstwa Cyfryzacji mają na celu ustalenie sprawcy złamania przepisu ruchu drogowego i wystawienie mandatu.
Są one kierowane na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Najwięcej zapytań - co nie dziwi z racji najbliższego sąsiedztwa i częstych wyjazdów do tego kraju - spłynęło z Niemiec. Było ich aż 1 079 220. Z tego prawie wszystkie - 1 055 196 - dotyczyły przekroczenia prędkości. Poza tym niemieckie służby drogowe stwierdziły m.in. jazdę nieprawidłowym pasem (12 279) czy też używanie telefonu komórkowego podczas jazy (6420).
Natomiast najmniej zapytań trafiło w Dani - tylko 2, i oba dotyczyły przekroczenia prędkości.
Przekroczenie prędkości dominuje we wszystkich zapytaniach, które spływają z europejskich krajów do Ministerstwa Cyfryzacji. Wśród pozostałych stwierdzonych przypadków łamania przepisów ruchu drogowego są takie wykroczenia, jak jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków, przejazd na czerwonym świetle, nieużywanie pasów bezpieczeństwa czy jazda bez kasku.
Na ponad 2 mln zapytań, które trafiły do Ministerstwa Cyfryzacji w 2019 roku, Polska z różnych względów udzieliła 640 201 odpowiedzi.
Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?