Mandaty nie znikają

Tomasz Kunert
Mandat schowany głęboko w szufladzie przypomni o sobie nawet po trzech latach – w czasie odbioru zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego.

Mandat schowany głęboko w szufladzie przypomni o sobie nawet po trzech latach - w czasie odbioru zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego. To najskuteczniejszy sposób urzędowej egzekucji mandatów przez państwo - ukarany kierowca nawet nie wie, że toczy się jakieś postępowanie wobec niego.

 

Przyjęcie mandatu od policjanta lub strażnika miejskiego jest jednoznaczne ze zgodą kierowcy na to, że popełnił wykroczenie i grzywnę zapłaci (jeśli nie przyjmie mandatu, policjant kieruje sprawę do sądu grodzkiego).

 

Przyjęty mandat trzeba opłacić na poczcie lub w banku nawet jeśli potem ukarany chce go uchylić w sądzie - to jedyna droga a sąd może mandat uchylić tylko w przypadku, gdy czyn nie był wykroczeniem.

Mandaty nie znikają

 

Na zapłacenie mandatu kredytowego kierowca ma 7 dni - jeśli tego nie zrobi, jest on kierowany do egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

 

- W przypadku, gdy osoba ukarana uchyla się od zapłacenia mandatu, wojewoda jako wierzyciel wystawia tytuł wykonawczy, który jest podstawą do wszczęcia egzekucji administracyjnej przez organ egzekucyjny - mówi Maciej Wiewiór, rzecznik wojewody mazowieckiego. - Egzekucji należności dokonuje urząd skarbowy właściwy co do miejsca zamieszkania, a nie zameldowania kierowcy ukaranego mandatem.

 

Urzędnik wojewody nie musi nawet wysyłać upomnienia do ukaranego, tylko wystawia tzw. tytuł wykonawczy (po sprawdzeniu, czy rzeczywiście mandat nie został zapłacony). Tytuł wykonawczy wpływa do urzędu skarbowego i tam jest windykowany bezpośrednio z nadpłaty podatku ale powiększony o kwoty za czynności egzekucyjne, wydatki egzekucyjne, odsetki.

 

Gdy ukarany kierowca nie ma zwrotu podatku, to urząd skarbowy może zająć inne dochody (pensja, emerytura, renta). Urząd ma też możliwość przeprowadzenia egzekucji z majątku ruchomego (samochód, sprzęt RTV i AGD), akcji, obligacji, weksli, funduszy inwestycyjnych, udziałów w spółkach itp. Procedury są długotrwałe, bo mandatów są tysiące, a urzędników kilku, ale mają oni na to wszystko 3 lata.

 

A jak jest z mandatami wystawionymi przez straż miejską? Podobnie, z tym że tytuł wykonawczy wystawia prezydent, burmistrz lub wójt gminy i to on kieruje go do urzędu skarbowego. Do US trafiają także opłaty dodatkowe za niepłacenie za płatne parkowanie na ulicach miast. W Warszawie taka opłata wynosi 50 zł. Kierowca ma 14 dni na jej zapłacenie, jeśli tego nie zrobi, trafia ona do wydziału egzekucji i tam przygotowywany jest tytuł wykonawczy, który ląduje w końcu w skarbówce.

 

Warto wiedzieć

 

Mandat należy uiścić w terminie 7 dni od daty jego przyjęcia. Sprawca wykroczenia musi zostać pouczony o swym prawie odmowy przyjęcia mandatu oraz o konsekwencjach takiej odmowy, jednakże po-uczenie to nie może zmierzać w kierunku wymuszenia zgody na przyjęcie mandatu. Minimalna wysokość mandatu to 20 zł, maksymalna - 500 zł.

 

Najczęściej popełniane wykroczenia

 

Wykroczenie

Wysokośćmandatu (zł)

Liczba punktów karnych

Przekroczenie prędkości

do 500

1 - 10

Niezapinanie pasów

100

2

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu               

20-500

4-8

Nieprawidłowe wyprzedzanie                  

200-300

3-8

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym                  

350

8

Nieprawidłowa zmiana pasa ruchu/kierunku jazdy

150-400

5

Niestosowanie się do sygnałów świetlnych           

20-500

6

Brak lub nieprawidłowe oświetlenie pojazdu           

100-300

2-4

Źródło: KGP

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty