Mandaty i grzywny dla kierowców będą wyższe o sto procent?

Karol Biela
Mandaty i grzywny będą droższe o 100 procent?
Mandaty i grzywny będą droższe o 100 procent?
Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego proponuje zwiększyć o 100 proc. wysokość mandatów karnych i grzywien. Czy to jedyna rada na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach?
Mandaty i grzywny będą droższe o 100 procent?
Mandaty i grzywny będą droższe o 100 procent?

Według Beaty Bublewicz, przewodniczącej zespołu, zwiększenie sankcji finansowych zarówno dla kierujących pojazdami, ale też i pieszych, to jedyna skuteczna drogo do zmniejszenia liczby wypadków.

Posłanka Platformy Obywatelskiej z okręgu olsztyńskiego i jednocześnie córka tragicznie zmarłego kierowcy rajdowego Mariana Bublewicza wskazuje na fakt, że od czternastu lat nie było podwyżek mandatów karnych, a w tym czasie średnie zarobki Polaków wzrosły ponad trzykrotnie. Według planów kary finansowe powinny być podniesione o 100 proc. Obecnie za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 51 km/h grozi nam nawet 500-złotowy mandat. Po ewentualnej nowelizacji będzie to już 1000 złotych.

Czy sięganie do kieszeni kierowców to najlepszy sposób, aby zmniejszyć liczbę tragicznych zdarzeń na polskich drogach?

- Im będą wyższe mandaty tym więcej kierujących będzie jeździć zgodnie z przepisami. Na przykład na Słowacji kary finansowe są bardzo dotkliwe, można dostać nawet 1000 euro mandatu, co skutecznie odstrasza tamtejszych kierowców. Chociaż, według mnie, największe znaczenie dla bezpieczeństwa ma stan polskich dróg - tłumaczy Mateusz Tutaj, kierowca rajdowy, który w sezonie 2010 został Mistrzem Polski grupy N i klasie N3 Rajdowego Pucharu Polski.

Z drugiej strony dla niektórych osób, zwłaszcza tych dobrze zarabiających, kara finansowa w wysokości nawet 500, czy 1000 złotych nie zrobi wrażenia. Po prostu stać ich na to, aby zapłacić. Bardziej dotkliwe są nakładane przez policjantów punkty karne.

– Dla większości społeczeństwa kilkusetzłotowy mandat to znaczny wydatek, ale dla majętnych osób nie będzie to problemem. Dlatego oprócz kary pieniężnej nakłada się również punkty karne, których liczbę za poszczególne wykroczenie określa taryfikator – wyjaśnia podkom. Grzegorz Dudek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. – To właśnie punktów karnych kierowcy boją się bardziej, bo przekroczenie dopuszczalnego limitu oznacza skierowanie na powtórny egzamin na prawo jazdy – dodaje podkom. Dudek.

Dla osób zagrożonych utratą uprawnień organizowane są szkolenia w ośrodkach ruchu drogowego. Na zajęciach, gdzie omawiane są m.in. przyczyny wypadków oraz ich prawne i społeczne skutki, mogą wziąć udział kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż rok, a także otrzymali nie więcej niż 24 punkty karne.

Odbycie 6-cio godzinnego kursu powoduje zmniejszenie zebranej liczby punktów o sześć. W zajęciach można uczestniczyć nie częściej niż raz na pół roku, a jego koszt wynosi 300 zł.

W 2010 roku Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach przeprowadził takie szkolenia dla 814 osób, rok później takie kursy odbyło 865 kierowców. O coraz większym zainteresowaniu taką formą zmniejszenia punktów karnych świadczy fakt, że do początku października 2012 roku w szkoleniach wzięło udział już 800 osób.

Karol Biela

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty