Mandaty do 15 000 zł. Nowa propozycja ITD

łs / TVN Turbo
fot. ITD
fot. ITD
Obowiązujące w Polsce stawki mandatów należą do najniższych w Europie. Nawet za poważne wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu na drodze kierowcy najczęściej muszą obawiać się sankcji sięgającej najwyżej 500 zł. Inspekcja Transportu Drogowego proponuje zmiany.

TVN Turbo w „Raporcie Turbo” poinformowało, że ITD postuluje zmiany w prawie i wprowadzenie kar administracyjnych za przeładowanie samochodów dostawczych o masie do 3,5 tony.

Ich wysokość byłaby uzależniona od stopnia naruszenia. Przeładowanie o 5-10% skutkowałoby karą w wysokości 2000 zł, do 25% - 5000 zł, między 25% a 50% - 10 000 zł, a powyżej 50% - 15 000 zł. Jak podaje TVN Turbo, odmowa ważenia samochodu miałaby skutkować najwyższą karą.

Przeładowane samochody dostawcze są plagą polskich dróg.  Stan rzeczy świetnie obrazują wyniki kontroli przeprowadzonych w lipcu br. na terenie Dolnego Śląska. Skontrolowano 10 pojazdów. Każdy był przeładowany, a w sześciu przypadkach stwierdzono usterki techniczne.

Podkreślmy, że przeładowanie zwykle jest znaczące – nie jest to 200-300 kg, które można byłoby uznać za błąd popełniony przy załadunku czy brak dokładnych informacji o ciężarze przewożonych produktów.  Pojazdy o DMC 3,5 tony bywają przeładowane o kilka ton. Podczas wspomnianych kontroli na Dolnym Śląsku ujawniono, że jedno z aut ważyło osiem ton, a przeładowanie przekraczało o 128% dopuszczalną masę całkowitą pojazdu. I wciąż nie jest to rekord!

W styczniu inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie wykonując zadania inspekcyjne na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Brzuchania, korzystając z systemu preselekcji, zatrzymali do kontroli drogowej pojazd dostawczy, który przewoził zakupione owoce z Polski do Rumunii. Na podstawie przeprowadzonego ważenia stwierdzono, że masa pojazdu wraz z ładunkiem wyniosła 10,4 t, mimo iż dopuszczalna masa całkowita nie mogła być wyższa niż 3,5 t. W związku z przekroczeniem DMC o 6,9 t, kierowcy zakazano dalszej jazdy do czasu rozładunku pojazdu. Z powodu podejrzenia naruszenia konstrukcji pojazdu zatrzymano dowód rejestracyjny. Kierowcę ukarano mandatem karnymi w kwocie 1000 złotych za umieszczenie na pojeździe ładunku powodującego przekroczenie DMC, stwarzając tym samym zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty