Wręcz przeciwnie. Warto wiedzieć, jakie przepisy obowiązują w związku z postępowaniem mandatowym.

Aby policjant mógł nałożyć mandat, konieczna jest zgoda sprawcy wykroczenia na jego przyjęcie. Wcześniej funkcjonariusz ma obowiązek poinformować o rodzaju wykroczenia zarzucanego sprawcy, wskazać wysokość grzywny i liczbę punktów karnych, które zostaną wpisane na jego konto w policyjnej ewidencji. Musi również pouczyć sprawcę o prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego i o skutkach prawnych takiej odmowy. W przypadku, gdy kierujący pojazdem odmówi przyjęcia mandatu karnego, sprawa kierowana jest do sądu grodzkiego. Orzeka on, czy w danej sytuacji rację miał policjant, czy też osoba, która odmówiła przyjęcia mandatu.
Funkcjonariusze policji nakładają grzywny tylko w postaci mandatu kredytowanego. Wyjątkiem są przypadki wykroczeń popełnionych przez osoby nie mające stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski. Otrzymują one mandaty gotówkowe. Mandat należy uiścić w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia.
Zakres i tryb postępowania mandatowego reguluje ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. Nr 106, poz. 1148 z późn. zm.). Wysokość kar pieniężnych za poszczególne wykroczenia tzw. taryfikator reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz. U. Nr 208, poz. 2023). Punkty karne nakładane są zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. Nr 236, poz. 1998, sprost. z 2003 r. Nr 35, poz. 311 ).
Na podst. materiałów Komendy Głównej Policji
Rajd Pojazdów Zabytkowych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?