Mandat za zbyt wolną jazdę. Tyle możesz zapłacić za utrudnianie ruchu

Mariusz Michalak
Z jednej strony mamy limity prędkości, których przekroczenie jest karane, ale z drugiej zbyt wolna jazda także może powodować utrudnienia dla innych uczestników ruchu drogowego.
Z jednej strony mamy limity prędkości, których przekroczenie jest karane, ale z drugiej zbyt wolna jazda także może powodować utrudnienia dla innych uczestników ruchu drogowego. Foto Pawel Skraba/Gazeta Pomorska
W przypadku limitów prędkości najczęściej informujemy, że kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość i został ukarany mandatem. Okazuje się, że mandat może zostać nałożony na kierującego także w sytuacji kiedy... jedzie zbyt wolno.

Z jednej strony mamy limity prędkości, których przekroczenie jest karane, ale z drugiej zbyt wolna jazda także może powodować utrudnienia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Art. 19 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym precyzuje, że:

Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

Częstą przyczyną, dla której kierowca nadmiernie redukuje prędkość, jest rozproszenie uwagi. Czasem kierowca zwalnia, kiedy chce przyjrzeć się pięknemu krajobrazowi albo wręcz przeciwnie – jego uwagę zwróci niebezpieczne zdarzenie na drodze, np. wypadek. J

Zbyt wolna jazda jednego kierowcy może wpływać na zaburzenie płynności ruchu i powstawanie zatorów na drodze. W dodatku poruszanie się z prędkością znacznie niższą od dozwolonej może skłaniać innych kierujących do wyprzedzania (które należy do niebezpiecznych manewrów) oraz do bardziej agresywnej jazdy.

ZOBACZ TAKŻE: Kosztowna rozmowa przez telefon

Powolna jazda może również stanowić poważne zagrożenie podczas poruszania się np. autostradą. Co czytamy w definicji autostrady?
Autostrada – droga dwujezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep (Art. 2 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym)

Z przepisów jasno wynika, że w ruchu po autostradzie dopuszczone są pojazdy, które są w stanie rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h.

Według taryfikatora mandatów z 2024 roku za tamowanie lub utrudnianie ruchu grozi mandat w wysokości nie niższej niż 500 zł. Za niestosowanie się do znaku C-14 oznaczającego prędkość minimalną grozi 100 zł mandatu i 1 punkt karny. Znak oznacza obowiązek jazdy z prędkością nie mniejszą niż określona na znaku liczbą kilometrów na godzinę przy zachowaniu ograniczeń prędkości wynikających z przepisów ustawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty