Mandat za mycie samochodu. Czy podczas pandemii można korzystać z myjni?

Mariusz Michalak / Policja.pl
Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Policjanci wspierani przez funkcjonariuszy innych służb m.in. straży miejskich i Żandarmerii Wojskowej dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i sprawdzają, czy dostosowują się oni do kolejnych wprowadzonych ograniczeń w związku z panującą pandemią koronawirusa.

W związku z trwającym stanem epidemii, do można opuszczać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Należą do nich: wyjście do pracy, w związku z wolontariatem w walce z koronawirusem, czy też w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób.

Trzech mężczyzn dostało mandaty na jednej z myjni samochodowych w Olsztynie. Wszyscy zostali ukarani za złamanie przepisów odnośnie zakazu zgromadzeń mandatami w wysokości 500 zł.

"Policja realizuje zalecenia wynikające z obostrzeń i ograniczeń nałożonych decyzjami Ministra Zdrowia. Z domów można wychodzić tylko w najważniejszych potrzebach życiowych. Mycie samochodu nie jest najważniejszą potrzebą życiową" - wyjaśnia młodszy aspirant Tomasz Markowski, P.O. Rzecznika Prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Redakcja motofakty.pl zwróciła się do kilku rzeczników prasowych policji w kraju z pytaniem czy w świetle obecnie obowiązujących przepisów można bez konsekwencji umyć samochód np. na myjni automatycznej wracając z pracy?

Na chwilę obecną uzyskaliśmy następująca odpowiedź:

"Obecnie poruszone przez Pana kwestie reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii _wydane na podstawie art. 46  i art. 46b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi."_

Biuro prasowe Komendy Głównej Policji poinformowało nas, że:

"Każda sprawa, każda kontrola, każda interwencja -  są inne i oceniane przez policjanta na miejscu. Nie da się "gdybać" i odnosić ogólnikowo."

Od rzecznika prasowego Komendy Stołecznej Policji otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

"K__ażdą sytuację oceniają policjanci interweniujący. Pod uwagę biorą zarówno obowiązujące normy prawne, jak również wyjaśnienia osób."

Nie dysponujemy zatem jasnym i czytelnym stanowiskiem policji - można czy nie można?

Naszych Czytelników będziemy informować na bieżąco o stanowisku policji w tej sprawie.

Przypominamy, że nadal obowiązuje obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty