Mandat za mycie auta?

(EBu)
Niedawno wyszedłem przed blok, w którym mieszkam, z wiaderkiem i szczotką, żeby umyć w moim samochodzie światła i szyby. Po chwili zjawiła się Straż Miejska. Miałem zapłacić mandat, bo nie wolno myć samochodu na ulicy.
Mandat za mycie auta?

Nasz Czytelnik Jerzy U. z Gdyni, w liście do eksperta pisze: " Skończyło się na szczęście na pouczeniu. Nadmienię, że nie stosowałem żadnych detergentów, nie miałem także zamiaru umyć całego samochodu. Czy Straż Miejska miała rację?"
- Jest całkowity zakaz mycia samochodów w miejscach nieprzystosowanych do tego - mówi Mariusz Kowalik, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdańsku. - Wynika to z uchwały Rady Miasta Gdańska mówiącej o sprawach porządkowych oraz ustawy o "Czystości i porządku w gminach". Przez miejsce nieprzystosowane należy rozumieć każde miejsce niewyznaczone do mycia samochodu, a w szczególności, jeśli mycie takie zagraża środowisku. I nie ma tu znaczenia, czy stosuje się do mycia detergenty czy nie. Za niestosowanie się do tego przepisu można zapłacić nawet 500 zł.
- W miarę zwiększania się ilości samochodów na osiedlach mieszkaniowych jest to coraz poważniejszy problem - mówi Witold Willanowicz, prezes LWSM Zaspa. - Zapis o istnieniu bądź nieistnieniu miejsca do mycia samochodu powinien być zapisany w regulaminie spółdzielni, a jak wiadomo każdy mieszkaniec ma prawo wglądu do niego. Jeśli nie ma tam zapisu na ten temat, członkowie mogą złożyć swoją inicjatywę w formie pisemnego wniosku. Kieruje się go do zarządu spółdzielni, a ten wydaje stanowisko. Można także złożyć pisemny wniosek na walnym zgromadzeniu członków lub jeśli jest to duża spółdzielnia - na grupie członkowskiej. Jeśli decyzja będzie niepomyślna, można się od niej odwołać.
Pamiętać jednak należy, że takie miejsce musi spełniać określone normy dotyczące ochrony środowiska. Musi mieć koniecznie odpływ do kanalizacji miejskiej, w żadnym wypadku do studzienki przeciwdeszczowej. Najczęściej zgodę na podstawie projektu musi wydać wydział ochrony środowiska właściwego urzędu miejskiego. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość, ponieważ organizacja takiego stanowiska trochę trwa.
Ręczne mycie całej karoserii z zewnątrz, a następnie wytarcie do sucha, kosztuje w zależności od wielkości samochodu od 10 do 25 zł. Umycie samych szyb od wewnątrz i od zewnątrz kosztuje w zależności od wielkości samochodu od 5 do 14 zł. Możemy także zrobić dobry uczynek i pozwolić umyć szyby dziecku. Pytanie "Umyć szyby?" usłyszymy na większych parkingach czy pod większymi sklepami spożywczymi. Za taką usługę płaci się z reguły od 2 do 5 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty