Cząstki paliw silnikowych są podatne na oddziaływanie pola magnetycznego i w jego strumieniu przepływającym przez przewód paliwowy odpowiednio "układają się". Zagadnieniami oddziaływania sił przyciągania międzycząsteczkowego zajmował się Van der Waals na początku XX wieku.
Dzięki magnetyzerowi następuje uporządkowanie (polaryzacja) cząsteczek węglowodoru i tlenu, przez co spalanie jest szybsze i pełniejsze. Jeżeli tak uporządkowane paliwo będzie spalane w silniku tłokowym, można oczekiwać pewnych korzyści. Usunięcie nagaru z tłoków i pierścieni tłokowych oraz zaworów wydłuży żywotność jednostki napędowej, łatwiejszy będzie także

rozruch silnika przy niskich temperaturach otoczenia. Można też zauważyć wzrost mocy silnika, co przekłada się na lepszą dynamikę pojazdu.
W handlu znajdują się magnetyzery przeznaczone do montażu w silnikach benzynowych z gaźnikiem lub z wtryskiem benzyny. Oferowane są także magnetyzery dla jednostek napędowych zasilanych autogazem oraz wysokoprężnych. Magnetyzery nakładkowe montowane są na przewodzie paliwowym i nie ma potrzeby jego przecinania, a magnetyzery przepływowe stanowią integralną część układu zasilania - paliwo przepływa przez te urządzenia.
Oprócz lepszej dynamiki auta można oczekiwać spadku zużycia paliwa i zmniejszonej emisji tlenku węgla i węglowodorów. Jak zapewniają producenci oszczędność w zużyciu paliwa wynosi od kilku do kilkunastu procent, przy czym największą wykazują starsze samochody z gaźnikami.
Korzyści z zastosowania magnetyzerów są kontrowersyjne, gdyż niektórzy użytkownicy pojazdów nie odczuwają ich oddziaływania. Wydaje się, że problem leży w tym, by dobrać właściwy magnetyzer do konkretnego silnika, co może wymagać badań laboratoryjnych. Magnetyzery paliwa były z powodzeniem wykorzystywane m.in. w wojskowych samolotach podczas II wojny światowej.
Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?