Łożyska i piasty koła SKV

Artykuł sponsorowany ESEN
Piasty koła pełnią kluczową rolę w układzie kierowniczym / zawieszenia, bezpośrednio przekładając się na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Stanowią one łącznik pomiędzy kołem a zawieszeniem auta. Są one złożonym podzespołem składającym się z takich elementów jak łożyska, uszczelniacze i czujniki.

Gdzie zlokalizowana jest piasta koła? 

Zespół piasty znajduje się w każdym kole pomiędzy osią napędową a bębnem bądź tarczą hamulcową. Od strony bębna / tarczy koło mocowane jest do śrub znajdujących się na piaście, natomiast od strony osi napędowej piasta może być przykręcona bądź wciśnięta w zwrotnicę. Przy wymianie piasty konieczny jest demontaż koła, a także zacisku i tarczy hamulcowej.

 

Jaką role pełni zespół piasty koła? 

Podstawową rolą piasty koła jest tworzenie połączenia pomiędzy kołem a samochodem, umożliwiając jednocześnie swobodny obrót koła i bezpieczne kierowanie autem.

 

Zespół piasty pełni również kluczową funkcję dla działania systemu zapobiegającego blokowaniu się kół podczas hamowania (ABS), a także systemu kontroli trakcji (TCS). W wielu modelach aut zdarza się, że czujnik lub pierścień magnetyczny mający wpływ na działanie dwóch wymienionych wcześniej systemów jest wbudowany w zespół piasty. Zadaniem czujnika jest nieprzerwane przesyłanie informacji na temat szybkości obracania się każdego z kół. Sterownik na bieżąco wykorzystuje otrzymane informacje by określić czy niezbędne jest aktywowanie funkcji zapobiegającej blokowaniu kół.

 

System kontroli trakcji, uważany za swego rodzaju rozszerzenie układu ABS, również korzysta z informacji przesyłanych przez czujnik ABS pozwalając kierowcy zachować lepszą kontrolę nad pojazdem. W przypadku awarii czujnika ABS lub uszkodzonego pierścienia magnetycznego znajdującego się na piaście istnieje duże ryzyko zaburzenia funkcjonowania zarówno systemu ABS jak i TCS.

 

Jak rozpoznać usterkę zespołu piasty koła? 

 

Uszkodzenie piasty koła może objawiać się na kilka sposobów, z których najczęściej spotykane to:

  • odgłos warkotu, buczenia, pisku lub tykania dochodzący z koła
  • drgania kierownicy podczas jazdy
  • zapalenie kontrolki ABS w przypadku nieprawidłowego odczytu czujnika bądź braku sygnału

 

Jakie konsekwencje niesie za sobą jazda z uszkodzoną piastą koła? 

Dyskusji nie podlega fakt, iż jazda z uszkodzoną piastą jest niebezpieczna. W przypadku wystąpienia problemów ze znajdującym się wewnątrz piasty łożyskiem mogą wystąpić problem ze swobodnym obracaniem się koła, a także z jego drżeniem co przekłada się na stabilność całego pojazdu. Z kolei w przypadku ogólnego osłabienia konstrukcji piasty i zużycia materiału, z którego jest wykonana może dojść do pęknięcia skutkującego w skrajnych przypadkach nawet oderwaniem koła od pojazdu.

 

Wymiana piasty koła - jaki produkt wybrać? 

Biorąc pod uwagę kluczową funkcję jaką pełni piasta koła, a także konsekwencje jakie może za sobą nieść jej uszkodzenie stanowczo odradzamy montaż niskiej jakości zamienników i jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z ofertą piast koła marki SKV. Wysoką jakość piast oferowanych przez markę SKV potwierdza bardzo niski współczynnik reklamacji oscylujący w granicach 0,3%, co plasuje markę w czołówce światowych producentów. Tak niski w spółczynnik reklamacji w praktyce oznacza wysokie prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, iż po zamontowaniu piasty marki SKV użytkownik auta będzie mógł bezpiecznie podróżować przez długi czas. Warto podkreślić, iż okres gwarancji oferowany przez producenta to 4 lata, co świadczy o wysokim zaufaniu do własnego produktu opartym o doświadczenie, znajomość newralgicznych punktów części i umiejętność ich eliminacji, a także technologie stosowane w procesie produkcyjnym i poprodukcyjnym. Marka SKV oferuje ponad 400 modeli piast koła, a produkty dostępne są wśród znaczących dystrybutorów na rynku krajowym tj. Auto-Partner Holding, Motogama, Moto-Profil i Motorol Automotive.

 

Piasty koła SKV gotowe na podbój nowych rynków 

Wzrost rozpoznawalności marki SKV wśród kontrahentów z większości krajów europejskich jest w dużym stopniu wynikiem m.in. udziału producenta w międzynarodowych imprezach targowych w latach 2017-2019. Po okresie przestoju związanym z sytuacją pandemiczną na świecie miło nam poinformować, iż w dniach 25-28 maja 2022 marka SKV będzie obecna na targach Autopromotec Bolonia 2022, gdzie jednym z prezentowanych produktów będą właśnie piasty koła. W związku z rosnącym zainteresowaniem właśnie tą grupą asortymentową, a także pewnością producenta co do jakości produktu i możliwość zaoferowania konkurencyjnych cen firma postawiła sobie za cel wypromowanie piast koła jako flagowego produktu marki SKV wśród klientów ze Słowenii, Serbii i Szwecji. W związku z powyższym wszystkie osoby wybierające się na imprezę Autopromotec zachęcamy do odwiedzenia naszego stanowiska (hala 18, stanowisko C23) w celu zapoznania się z ofertą piast koła, a także pozostałych blisko 60 grup asortymentowych. W celu zapoznania się ze wszystkimi produktami marki SKV zapraszamy na stronę internetową www.skv.pl, a także do skorzystania z katalogu TecDoc / TecAlliance, gdzie również można znaleźć kompletną ofertę. Zachcamy także czytelników do kontaktu z firmą ESEN z Włocławka będącą właścicielem marki SKV w celu uzyskania darmowych voucherów stanowiących bilet na imprezę Autopromotec w Bolonii.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na motofakty.pl Motofakty