Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leasingowy pośpiech

(lm)
Samochody z charakterystyczną kratką oddzielającą przestrzeń bagażową od pasażerskiej dawno wrosły w krajobraz naszych dróg. Dzisiaj nikogo już nie dziwi ciężarówka marki Skoda Fabia, Opel Corsa czy Daewoo Lanos.

Leasingowy pośpiech

Terenówka za ponad 200 tys. zł w roli
ciężarówki - zdążyliśmy do tego przywyknąć.

Auta z homologacją ciężarową cieszą się olbrzymim powodzeniem z uwagi na możliwość odliczenia podatku VAT od ceny samochodu oraz wydatków związanych z jego eksploatacją.
Niestety, zyski przedsiębiorców niepokoją Ministerstwo Finansów, które chętnie uszczknęłoby również coś dla siebie z tego lukratywnego interesu. W efekcie, chociaż na razie brak potwierdzonych informacji, pojawiają się liczne spekulacje na temat tego, co zmieni się w przyszłym roku. Niedawno sporo zamieszania wzbudziła informacja, że kratka już nie wystarczy - auto ciężarowe będzie musiało mieć blachę zamiast tylnych szyb. W firmie Samar, monitorującej polski rynek motoryzacyjny, dowiedzieliśmy się, iż od nowego roku homologację ciężarową prawdopodobnie będą mogły uzyskać auta o kodzie nadwozia AS, czyli minivany, kombivany i vany. Znikną ciężarowe hatchbacki i zwykłe kombi.
Jak na razie niepewna sytuacja zyski przynosi głównie dealerom samochodowym i firmom leasingowym, gdyż wiele osób, nie chcąc ryzykować, przyspiesza decyzję o zakupie samochodu z kratką. W przyszłym roku może okazać się to już niemożliwe.
Artur Strzałkowski, szef centrum obsługi firm w salonie Renault w Katowicach
Leasing to przede wszystkim oferta skierowana do firm i osób prowadzących działalność gospodarczą. Samochód kupuje firma leasingowa i niejako użycza go na określonych warunkach danej osobie lub firmie. Leasingobiorca co miesiąc płaci ratę, a po upływie okresu leasingowania może wykupić auto za ustaloną w umowie cenę.
Można śmiało powiedzieć, że obecnie w 80 proc. przypadków okres leasingowania trwa trzy lata, a pierwsza wpłata wynosi 20 proc. Cena wykupu pojazdu to zwykle zaledwie 1 proc. jego wartości. Można oczywiście ustalić wyższą stawkę pierwszej wpłaty lub wyższą cenę wykupu - tym sposobem obniży się wysokość miesięcznej raty.
Podstawowymi warunkami przyznania homologacji ciężarowej są ładowność powyżej 500 kg oraz oddzielenie przestrzeni bagażowej od pasażerskiej metalową przegrodą - zwykle kratką. Przedsiębiorca odlicza zarówno od ceny zakupu takiego pojazdu, jak i wydatków ponoszonych w trakcie jego eksploatacji, 22-procentowy podatek VAT.
Homologacji ciężarowej nie mogą uzyskać sedany, kabriolety oraz auta typu coupe.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty