Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leasing samochodu. Na czym polega?

Regina Skibińska
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Leasing to użytkowanie rzeczy przez leasingobiorcę za wynagrodzeniem, w określonym czasie i na warunkach określonych w umowie.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Kodeks cywilny stanowi, że przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Oznacza to, że firma leasingowa kupuje daną rzecz (w naszym przypadku pojazd), po czym przekazuje go za opłatą leasingobiorcy do używania. Po upływie czasu, na który została zawarta umowa, może dojść do przeniesienia własności pojazdu, jeśli strony zapisały to w umowie.

Korzystający powinien używać rzeczy w sposób określony w umowie leasingu, a gdy umowa tego nie określa - w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy. Zatem leasingodawca może w umowie narzucić leasingobiorcy pewne ograniczenia w korzystaniu z samochodu. Leasngobiorca nie może też samodzielnie dokonywać zmian w pojeździe, chyba że wynikają one z jego przeznaczenia, czyli może np. wymienić koło, ale już nie może dokonywać przeróbek auta.

Leasing stanowi popularny sposób finansowania pojazdów firmowych. Dzięki niemu można mieć samochod bez konieczności angażowania własnych środków finansowych, przy tym leasing nie osłabia zdolności kredytowej. Wyróżniamy leasing operacyjny (częstszy)  i finansowy, oba te rodzaje różnią się od siebie głównie kwestiami podatkowymi. W pierwszym przypadku pojazd leasingowany zaliczany jest do majątku leasingodawcy, w drugim leasingobiorcy, co ma określone konsekwencje. Z punktu widzenia przedsiębiorcy istotne jest to, że w przypadku leasingu operacyjnego ratę leasingową można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Leasing jest szczególnie atrakcyjny dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, gdyż w przypadku tych osób przy kredycie brana jest pod uwagę także ich „prywatna” zdolność kredytowa.

Zanim zdecydujemy się na leasing pojazdu, powinniśmy zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy leasingu (czyli OWUL). Z punktu widzenia leasingobiorcy najważniejsze znaczenie mają zapisy dotyczące opłat i kosztów, czyli stawek opłat leasingowych oraz możliwości ich zmiany czy kar umownych, które mogą być nałożone np. za przekroczenie limitu przebiegu pojazdu czy spóźnienie z zapłatą raty. Ważny jest też sposób rozliczenia po zajściu szkody całkowitej, zapisy dotyczące wcześniejszego rozwiązania umowy czy ograniczeń związanych z dysponowaniem autem, np. udostępniania go innym osobom czy ograniczenia w wyjeżdżaniu za granicę.

Leasingobiorca musi spłacać terminowo raty leasingowe. Jeśli tego nie będzie robił, to firma leasingowa może wezwać go do spłaty, wyznaczając dodatkowy termin, a po jego bezskutecznym upływie ma prawo do rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym.

 

 

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty