Łatwo wpłacać składki, trudniej o odszkodowanie

Aneta Grynberg
Fot. Joanna Kielas
Fot. Joanna Kielas
Rośnie liczba właścicieli skradzionych aut, którym towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania. Firmy zazwyczaj usiłują wmówić klientowi, że nienależycie zabezpieczył auto przed kradzieżą.

Rośnie liczba właścicieli skradzionych aut, którym towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania. Firmy zazwyczaj usiłują wmówić klientowi, że  nienależycie zabezpieczył auto przed kradzieżą.

 

Inne tłumaczenie to te, że dogadał się ze złodziejem, chcąc wymusić odszkodowanie. W ubiegłym roku do rzecznika ubezpieczonych zgłosiło się blisko 4 tys. poszkodowanych, którym odmówiono wypłaty zadośćuczynienia.

 

W podobnej sytuacji znalazł się Władysław Markiewicz z Huty Wałowskiej w powiecie rawskim. Nie mógł uwierzyć, kiedy otrzymał odmowę wypłaty odszkodowania za skradziony samochód. Dwa lata temu sprzed ogródków działkowych w Rawie złodziej ukradł kluczyki leżące w saszetce pod

Fot. Joanna Kielas
Fot. Joanna Kielas

kurtką, dwa metry od pracującego na działce właściciela i odjechał jego Daewoo Matizem. - Choć notatka policyjna brzmiała jasno, że miała miejsce kradzież z włamaniem, ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania, powołując się na zapis w umowie, że nienależycie zabezpieczyłem kluczyki - mówi Władysław Markiewicz. 

 

Mężczyzna zastanawiał się, czy nie złożyć sprawy do sądu: - Jeździłem po adwokatach i dowiadywałem się, co można zrobić, ale nikt nie dawał mi pewności wygranej. Samochód straciłem, pieniędzy nie mam.

 

Zdaniem łódzkiego adwokata to skutek polityki firm ubezpieczeniowych, wykorzystujących fakt, że tylko nieznaczna część z osób, które otrzymały odmowę wypłaty odszkodowania, będzie dochodzić swoich roszczeń przed sądem. - To im się opłaca - mówi Marek Stepułajtis, adwokat w Kancelarii Adwokackiej Piotrowski, Stepułajtis i Łazowski w Łodzi.

 

Adwokaci przed sądem najczęściej podważają zapis umowy, na który powołują się ubezpieczyciele, bo jest on zbyt ogólny. - Umowa nie precyzuje bowiem, co oznacza "należyta staranność przy zabezpieczeniu auta przed kradzieżą" - mówi adwokat Janusz Słomka.

 

Towarzystwa ubezpieczeniowe odpierają zarzut, że uchylanie się od wypłaty odszkodowania jest częścią ich polityki. - Zarzucanie nam czy sugerowanie, iż działamy w oparciu o "nadużycia" jest krzywdzącym dla nas pomówieniem - mówi Agnieszka Sobucka z biura prasowego PZU SA w Warszawie. Sobucka powołuje się na wyrok Sądu Najwyższego, który uznał, że odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń jest uzależniona od właściwego zabezpieczenia kluczyków i dokumentów pojazdu. Sąd uznał, że brak łącznego spełnienia tych warunków wyklucza odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń.

 

Sądy jednak zazwyczaj biorą stronę pokrzywdzonego. - Posiadacz samochodu nie jest w stanie przewidzieć wszystkich czyhających na niego pułapek złodzieja - mówi adwokat Marek Stepułajtis. Dlatego warto walczyć o swoje, kiedy firma ubezpieczeniowa nie chce płacić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty