Kursanci oblegają szkoły jazdy

redakcja.nto
Kursanci oblegają szkoły jazdy
Kursanci oblegają szkoły jazdy
Wszyscy kandydaci na kierowców chcą zdawać egzamin po staremu. Według nowych zasad będzie trudniej go zaliczyć.
Kursanci oblegają szkoły jazdy
Kursanci oblegają szkoły jazdy

Natalia Skrzypczyk z Opola rozpoczęła już uczy się jeździć. Egzamin na prawo jazdy będzie zdawać jeszcze według starych zasad.

- Bardzo się z tego cieszę, bo słyszałam, że po nowym roku ma być znacznie trudniej - mówi kursantka. - Mam nadzieję, że mnie się uda, zdam za pierwszym razem i będę miała prawko w kieszeni.

Od kilku tygodni właściciele ośrodków szkolenia kierowców w regionie obserwują olbrzymi wzrost zainteresowania kursami na prawo jazdy.

- Co chwilę odbieram telefony z pytaniem o najbliższe wolne terminy - przyznaje Krzysztof Tomaszewski z Ośrodka Szkolenia Kierowców F1 z Opola. - Ludzie chcą się załapać jeszcze w tym roku, bo boją się zmian.

prawko.regiomoto.pl: NOWE PRAWO JAZDY od A do Z

Zwiększony ruch panuje ma również w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu

- Widać, że kursanci, którzy zakończyli szkolenie, jak najszybciej chcą podejść do egzaminu - mówi Edward Kinder, dyrektor WORD-u. - Z dnia na dzień wpływa do nas coraz więcej wniosków o wyznaczenie daty egzaminu.

Wszyscy chcą zdążyć przed 10 lutego 2012, czyli zanim zaczną obowiązywać nowe zasady egzaminowania. I wszystko wskazuje na to, że o prawo jazdy będzie trudniej.

Podczas egzaminu teoretycznego komputer wylosuje 32 pytania z puli 3000 (dziś na kategorię B jest 18 pytań z 450). Znikną też pytania wielokrotnego wyboru, a odpowiedzi będą wartościowane. Kursant będzie mógł dostać od 1 do 3 punktów.  Najwyżej mają być punktowane odpowiedzi na pytania, dotyczące zachowań na drodze mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 74. Żeby zaliczyć egzamin trzeba ich mieć co najmniej 68 (dziś na teście można popełnić 2 błędy). Po zaakceptowaniu odpowiedzi i otwarciu kolejnego pytania, nie będzie możliwości powrotu do poprzedniego. Krótszy ma być też  limit czasu na każdą odpowiedź - ok. 43 sekundy (dziś to aż 1 minuta 23 sek.).

Specjaliści z Ministerstwa Infrastruktury, autorzy nowych zasad egzaminowania potencjalnych kierowców, wyszli z  założenia, że  już podczas egzaminu teoretycznego trzeba sprawdzić, czy kandydat na kierowcę będzie umiał szybko zareagować na zmieniającą się na drodze sytuację.

A kursanci takiego podwyższonego stopnia trudności się boją, dlatego chcą zdawać po staremu.

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego przyznają, że nie wszystkim się uda. Dziś na egzamin teoretyczny (testy) na najbardziej popularną kategorię B, czeka się w Opolu 2,5 tygodnia. Kolejnych 10 dni trzeba poczekać na egzamin praktyczny.

zobacz także Egzaminy i kursy na prawo jazdy - ile kosztują i jak się zmienią?

- Ale nie mogę przewidzieć, jak będzie za kilkanaście dni - mówi Edward Kinder z WORD-u - Może się okazać, że przy zbyt długiej kolejce  kursantów, się "zakorkujemy”.

- Ludziom, którzy dzwonią do mnie teraz i pytają o terminy, mówię, że jeśli dopiero zamierzają zapisać się na kurs, nie mogę im już zagwarantować egzaminu po staremu - rozkłada ręce Krzysztof Tomaszewski z ośrodka F1 w Opolu.

- Kto nie zdąży zaliczyć teorii przed zmianą przepisów, nawet jeśli jakiś czas temu ukończył kurs, egzamin będzie musi zdawać już na nowych zasadach - wyjaśnia dyrektor Kinder.

Niewykluczone też to, że wraz z tą zmianą, zmienią się też opłaty za egzamin. Będą wyższe.

Sławomir Draguła

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty