
Rozsądni nabywcy samochodów zawsze sprawdzają, czy będą zadowoleni z opon zamontowanych na samochodzie. Sprawdzają, czy opony nie są zużyte, a więc potencjalnie niebezpieczne. Pamiętaj, że te cztery obszary gumy, będące jedynym elementem pojazdu mającym kontakt z nawierzchnią są absolutnie nieodzowne w zapewnieniu ci bezpieczeństwa na drodze.
Wiedza o oponach przekłada się na lepszą cenę samochodu
Jeśli opony są zużyte i trzeba je wymienić od razu po zakupie, jest to argument, żeby obniżyć cenę samochodu. Można go więc wykorzystać w negocjacjach ze sprzedającym. Podstawowe rozeznanie w markach opon także pomaga. Opony mogą być nowe, ale czy ich marka naprawdę zagwarantuje ci odpowiednie bezpieczeństwo? Czy ta marka oferuje długotrwałe osiągi, czy będziesz musiał zmieniać opony częściej niż zazwyczaj? Skorzystaj z wiedzy, aby dokonać właściwego wyboru i zaoszczędzić trochę pieniędzy.
Jak bezpieczne są używane opony?
Przed montażem używanych opon należy zlecić specjaliście ich dokładny przegląd. Z prostego powodu: ty musisz wiedzieć, czy są bezpieczne, a fachowiec powie ci, czy ich użytkowanie będzie zgodne z przepisami. Oczywiście, jeśli chcesz 200 procent bezpieczeństwa dla siebie i swoich bliskich, najlepiej zaufać nowym oponom uznanej marki.
Jak odczytywać oznaczenia na oponie
Podstawowa kontrola stanu opon
Nie trzeba być ekspertem, żeby sprawdzić, czy rowki bieżnika nie są zbyt płytkie, aby skutecznie odprowadzać wodę. W przypadku nowoczesnego opon to bardzo niebezpieczne!
Warto wiedzieć, że w przypadku opon letnich lub opon do użytku ogólnego minimalna dopuszczalna głębokość rowków bieżnika wynosi 1,6 mm. Ale lepiej nie jeździć samochodem na oponach z bieżnikiem cieńszym niż 3 mm. Dla opon zimowych minimalna głębokość bieżnika w niektórych krajach europejskich to 3–4 mm.