Kupujemy auto "z drugiej ręki"

(ip)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Kupując nowy samochód sprawa jest zazwyczaj prosta – wchodzimy do salonu, wybieramy wymarzony pojazd, w ciągu kliku tygodni odbieramy i cieszymy zakupem przez lata. Do zalet możemy tutaj z pewnością zaliczyć bezpieczeństwo zakupu, gwarancję - nawet gdyby coś się popsuło w przeciągu 2 lat naprawią nam to nieodpłatnie, oraz czysta książka serwisowa. Jednak jeśli decydujemy się na tańszy zakup w postaci używanego samochodu, jak zrobić to najlepiej, na co zwrócić uwagę by nie dać się wpuścić w maliny nieuczciwym sprzedawcom?

Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Gdzie szukać?

„Szukając samochodów poprzez internet możemy spotkać się z nieprawdziwymi informacjami zawartymi w ogłoszeniach  lub „naciągniętą prawdą”, która skutkuje dodatkowymi kosztami po zakupie. Z kolei ofertę jaką oferuje giełda samochodowa jest ciężko sprawdzić na „polu walki ” z którego przeciwnik tego samego dnia znika zostawiając klienta z jego nowymi problemami samemu sobie, często podpisując umowę kupna sprzedaży na „masce samochodu”. Komisy samochodowe, nie oferują natomiast możliwości sprawdzenia samochodu na „ścieżce diagnostycznej” sprzedając samochody z „placu”  oczywiście z małymi wyjątkami. Ostatnią deską ratunku zostaje dealer, który dokładnie sprawdza samochody przed zakupem i dalszą odsprzedażą  aby móc dać nowemu nabywcy  rok rękojmi na zakupiony samochód. Większość  samochodów sprzedanych przez dealera zostawiana jest w rozliczeniu poprzez klientów zamieniających używane na nowe samochody co skutkuje mniejszym prawdopodobieństwem trafienia na jakiś „bubel”, jaki i również rygorystyczne kryteria sprawdzenia samochodu przed odkupem, pewne źródło pochodzenia oraz historia serwisowania takiego samochodu gwarantują długie i bezawaryjne użytkowanie nowego nabytku.” – mówi Dawid Wiercigroch, Kierownik ds. Sprzedaży Używanych Samochodów.

Kiedy najlepiej szukać?
„Tak naprawdę „dobry okres na zakup samochodu używanego” zależy od kupującego, a  w czasach gdzie rynek samochodów z drugiej ręki jest „zapchany” i o jakości decyduje cena, właśnie ten czynnik decyduje o terminie zakupu samochodu. Bardzo dobrym okresem na zakup samochodu jest początek nowego roku, gdzie spotykamy się z wieloma wyprzedażami oraz obniżką cen ze względu na zmianę rocznika.” – radzi Dawid Wiercigroch, Kierownik ds. Sprzedaży Używanych Samochodów.

A jak już znajdziemy..
„Kiedy znajdziemy interesującą dla nas propozycję, wypytajmy sprzedającego o stan pojazdu i jego historię min. czy był garażowany oraz kto nim jeździł. Oględziny pojazdu zacznijmy od sprawdzenia czy pojazd, który dostrzegliśmy pośród internetowych ofert jest tym samym w rzeczywistości. Przyjrzyjmy się elementom nadwozia czy mają ten sam kolor - śladów malowania nadwozia należy szukać na progach, słupkach środkowych, nadkolach oraz czarnych, plastikowych elementach sąsiadujących z blachą. Zwróćmy uwagę czy odległości między elementami nadwozia są takie same po obu stronach auta oraz czy samochodu nie zżera rdza. Zajrzyjmy również do bagażnika pod wykładzinę wyścielającą. Jeśli zauważymy przestrzenie między blachami, świadczy to o tym, że samochód mógł mieć rozbity tył. Kolejnym elementem wartym sprawdzenia są szyby. Każda powinna mieć takie same oznaczenia producenckie, a ostatnia cyfra odpowiadać rocznikowi auta. Podnosząc maskę obejrzyjmy pas przedni, jeżeli widać na nim ślady lakierowania możemy podejrzewać,

Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

że samochód uderzony z przodu. W aucie bezwypadkowym wzmocnienia pod zderzakiem są proste i nie znajdziemy śladów spawania. Jeśli chodzi o reflektory nie powinny parować. Upewnijmy się, że te zamontowane w samochodzie, który planujemy kupić są lampami fabrycznymi -  odczytamy z logo ich producenta. Przyjrzyjmy się wydechowi. Biały dym świadczy o tym, że silnik spala olej a to wymaga poważnego remontu. Czarny kolor spalin – sprawdzenia wymagają  wymagają wtryski, pompa paliwa albo zawór EGR (układ recyrkulacji spalin). Nie zapomnijmy o dokładnych oględzinach wnętrza samochodu - kierownicy, nakładki na pedały oraz dźwigni drążka zmiany biegów. Wytarte, lub dziurawe okładziny na pedałach świadczą  tym, że auto dużo jeździło, natomiast starta okładzina pedału sprzęgła mówi nam, że kierowca często poruszał się po mieście. Kontrolka poduszek powietrznych zawsze gaśnie niezależnie od pozostałych. Jeśli gaśnie wraz z innymi, może to oznaczać, że poduszki w samochodzie były już wystrzelone, a auto uległo wcześniej poważnemu wypadkowi. Poprośmy o sprawdzenie samochodu w praktyce. Wszelkie stukanie, trzeszczenie powinno być dla nas niepokojące. Najlepiej sprawdzać dźwięki przy pokonywaniu nierówności, na wysokich i niskich obrotach, oraz podczas uruchamiania i gaszenia silnika. Sprawdź czy samochodu nie ściąga w bok jeśli tak jest, może to oznaczać że niektóre elementy zawieszenia trzeba wymienić albo że ma zniekształconą geometrię. Oprócz samodzielnego sprawdzenia samochodu, podjedźmy do stacji kontroli pojazdów. Koszt badania jest niewielki, a dowiemy się wszystkiego o samochodzie. Specjalista sprawdzi ciśnienie w oponach, zbada amortyzatory, układ hamulcowy pojazdu, podwozie - czy nie ma korozji, w jakim stanie są przewody hamulcowe, oraz czy nie ma  w przewodach elastycznych wycieków. Zostanie również zbadany stan silnika oraz luzy w zawieszeniu.” – mówi Marek Godzieszka, Dyrektor Techniczny Firmy Auto-Boss.

Zakup samochodu używanego jak i nowego wiąże się nie tylko z kwotą jaką musimy zapłacić za pojazd, lecz również z opłatami jakie na nas czekają po zakupie samochodu. W przypadku umowy kupna sprzedaży musimy wziąć pod uwagę 2% podatku które trzeba „odprowadzić” do Urzędu Skarbowego od czynności cywilno prawnych (umowy kupna-sprzedaży) nie dotyczy to zakupu na fakturę. Czynność tą należy wykonać nie później niż dwa tygodnie od momentu zakupu pojazdu oddając do Urzędu odpowiednio wypełniony druk PCC-3. Kolejnym krokiem do wykonania jest rejestracja, którą trzeba wykonać nie później niż miesiąc od zakupu samochodu, pozostaje jeszcze koszt ubezpieczenia.

Udając się do Wydziału Komunikacji musimy ze sobą zabrać dokumenty od samochodu czyli:

Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

-umowa kupna–sprzedaży ewentualnie faktura (w przypadku faktury musimy posiadać kopię KRS-u lub wpisu do ewidencji firmy która wystawiła fakturę).

-dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym co najmniej 1 miesiąc.

-kartę pojazdu o ile została wydana, informacja ta zawarta jest na dowodzie rejestracyjnym.

-ważne ubezpieczenie OC

-tablice rejestracyjne.

Podejdźmy do zakupu używanego samochodu profesjonalnie, nasz nabytek ma nam przysparzać radości, a nie regularnych wizyt w warsztatach samochodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty